fbpx

12 typów kolorystycznych

12 typów kolorystycznych Porady kolorystyczne

Jak to jest, że ten sam kolor może dodawać lat, poszarzać, a jednocześnie na innej osobie wyglądać odświeżająco i dodawać energii? Zobacz poniższe wideo, znajdź swój typ urody i poznaj kolory, które podkreślą Twój wygląd!

W dziale Porady kolorystyczne na tym blogu możesz znaleźć więcej treści dotyczących doboru i łączenia kolorów w systemie nowoczesnej analizy czyli 12 typów kolorystycznych. Na końcu artykułu znajdziesz do nich link. Sukcesywnie pojawia się coraz więcej informacji na ten temat.

Dzisiaj chciałabym Cię zaprosić do obejrzenia video i/lub przeczytania tekstu o 12 typach urody.  To podstawy wiedzy, które pomogą Ci określić, jakie kolory powinnaś mieć w szafie.

Zapraszam do obejrzenia video: 12 typów kolorystycznych

Wersja tekstowa filmu:

Wersja tekstowa nie jest transkrypcją nagrania, lecz jedynie tekstem opartym na nim.

Czym jest analiza kolorystyczna i jak rozpoznać swój typ?

Analiza kolorystyczna 12 typów urody to proces, który ma na celu określenie typu kolorystycznego oraz znalezienie zestawu kolorów, jakie pasują danej osobie. Możesz przeprowadzić ją samodzielnie lub spotkać się z profesjonalistą. Jeżeli zechcesz skorzystać z mojej pomocy przy określaniu typu urody, możemy wykonać analizę kolorystyczną na żywo lub online. Więcej szczegółów znajdziesz pod tym linkiem.

Jakie wyróżniamy typy urody?

Najbardziej popularnym systemem analizy kolorystycznej jest podział na 4 pory roku: Wiosna, Lato, Jesień, Zima. Najłatwiej je scharakteryzujemy, wskazując kolory kojarzące się z danym sezonem. W dużym uproszczeniu mogę powiedzieć, że osobie o wiosennym typie urody pasują najbardziej takie barwy jak: świeże zielenie, żółć żonkili, truskawkowa czerwień. Osoby jesienne to te, które mogą nosić ciężkie, ciemne zielenie, brązy, rudości i ceglaste pomarańcze. W palecie lata najwięcej jest błękitu kojarzonego z niebem i wodnistych odcieni zielononiebieskich. Zimy to te kobiety, które najlepiej wyglądają w kolorach ostrych, mroźnych, zdecydowanych: nasyconych granatach, kobalcie, ultrafiolecie, ostrym różu, czystej czerni i śnieżnej bieli.

Każdy z zestawów kolorów charakterystycznych dla poszczególnych pór roku ma konkretne atrybuty: temperaturę (chłodną lub ciepłą), walor (jasny lub ciemny) i chromatyczność (barwy mogą być czyste lub zgaszone). Kolorystyka poszczególnych pór roku:

Wiosna – jasna, czysta, ciepła,

Lato – jasne, zgaszone, chłodne,

Jesień – ciepła, zgaszona, ciemna,

Zima – chłodna, ciemna, czysta.

Jak określany był typ kolorystyczny w systemie 4 pór roku?

Niestety bardzo często na podstawie wyglądu, czyli w oparciu o zgadywanie a nie proces analizy. Jak może prezentować się wygląd każdej z pór roku?

Wiosna to zazwyczaj jasna blondynka o jasnych oczach i jasnej cerze. Jej oczy są błyszczące, o wyrazistej barwie tęczówki, skóra promienna.
Lato to dość ciemna blondynka lub jasna szatynka o oczach zazwyczaj jasnych, ale w nieokreślonym kolorze (zielononiebieskich, szarozielonych, szaroniebieskich).
Jesień powinna być ruda (może też mieć kasztanowobrązowe włosy), z piegami, jasną cerą i zielonymi albo piwnymi oczami.
Zima to dwie reprezentantki. Pierwsza – klasyczna królewna Śnieżka: czarne włosy, wyraziście niebieskie oczy, ciemna ich oprawa, jasna cera, malinowe usta. Druga: ciemne włosy, ciemne oczy, ciemna oprawa oczu, śniada cera (albo szybko opalająca się).

Minusem systemu 4 pór roku jest to, że zazwyczaj pasujemy trochę tu, trochę tu (ja tak miałam!). Dlatego bardzo pomocne są systemy zwiększające liczbę typów.

System 12 typów kolorystycznych

Obecnie w mojej pracy kolorystki posługuję się właśnie tym systemem. Uwzględnia on różnorodność cech naszej urody i pozwala na dobór palety kolorów również wtedy, gdy nie da się nas  jednoznacznie przyporządkować do konkretnej pory roku. Pokazuje, które cechy są decydujące dla określenia naszego typu urody, a które pasują raczej do innych typów, zwanych siostrzanymi. Osobny materiał na temat typów siostrzanych znajdziesz tutaj.

Skąd bierze się 12 typów?

Cztery pory roku (Wiosna, Lato, Jesień, Zima) mają po trzy atrybuty: temperaturę, walor i chromatyczność. Zawsze jeden z nich dominuje i na jego podstawie określamy typ kolorystyczny.

Otrzymujemy w ten sposób Jasną Wiosnę, Ciepłą Wiosnę, Czystą Wiosnę, Jasne Lato, Chłodne Lato, Zgaszone Lato, Zgaszoną Jesień, Ciepłą Jesień, Ciemną Jesień, Ciemną Zimę, Chłodną Zimę i Czystą Zimę.

Przeczytaj wpisy o konkretnych typach kolorystycznych. KLIKNIJ TUTAJ >>

Zobacz artykuły powiązane z poszczególnymi typami kolorystycznymi:

Jasne Lato

Jasna Wiosna

Ciemna Jesień

Ciemna Zima

Czysta Wiosna

Czysta Zima

Zgaszone Lato

Zgaszona Jesień

Ciepła Wiosna

Ciepła Jesień

Chłodne Lato

Chłodna Zima

 

Chcesz mieć tę wiedzę zawsze przy sobie? Sięgnij po książkę lub ebook „Ubierz się w kolor”, które napisałam, by pomóc Ci dobierać kolory, które komplementują Twoją urodę!

Chcesz pobrać bezpłatny rozdział książki? Wejdź tutaj.

 

Jak poznać swój wśród 12 typów kolorystycznych?

Jeżeli chcesz poznać swój typ urody, możesz umówić się na analizę kolorystyczną albo spróbować go określić samodzielnie, np. z pomocą książki Ubierz się w kolor. Tajniki analizy kolorystycznej, w której zawarłam całą teorię 12 typów urody. Co najważniejsze: obserwuj, w jakich kolorach Ci do twarzy i w jakich czujesz się najbardziej atrakcyjna.  Czy są to odcienie ciepłe, chłodne, jasne, ciemne, czyste, zgaszone?

Umów się na indywidualną analizę kolorystyczną ze stylistką (kliknij tutaj).

.

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Letnie nakrycia głowy

Letnie nakrycia głowy

Letnie nakrycia głowy są potrzebne z dwóch powodów! Po pierwsze chronią naszą głowę przed słońcem, a po drugie potrafią nieźle podkręcić stykówkę! Zapraszam na wideo poradnik lub/i zapoznanie się z jego luźną transkrypcją.   Nakrycia głowy potrafią nadać stylizacji zupełnie różnego wymiaru, (...)

Czytaj więcej

Palety dla 12 typów urody

Analiza kolorystyczna to zupełnie nowy temat dla Ciebie? Zacznij od wpisów w tym miejscu >> Chcesz skorzystać z małej ściągawki i poznać palety 12 typów urody? Sprawdź, czym różnią się od siebie i zobacz, czy znajdziesz wśród nich swoje ulubione kolory. Jeżeli (...)

Czytaj więcej
Ubrania z muślinu

Ubrania z muślinu

Czy masz w swojej szafie ubrania z muślinu? Latem, oprócz lnu uwielbiam i gorąco polecam do przetestowania ubrania wykonane właśnie z tego materiału! Co to jest muślin? Muślin to najczęściej tkanina bawełniana, która cechuje się gofrowaną, pofalowaną strukturą. Jest bardzo delikatna (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.