fbpx

Ciemna Zima

12 typów kolorystycznych

Zapomnij o podstawowych 4 typach kolorystycznych. Zaprzyjaźnij się z nowoczesną analizą 12 typów urody!
Na czym polega rewolucja? Każdy z podstawowych typów kolorystycznych (nazywany od pór roku wiosna, lato, jesień i zima) posiada swoje trzy podtypy oparte na atrybutach koloru (odcień, walor, chromatyczność).

Dziś czas na Ciemną Zimę – siostrzany typ Ciemnej Jesieni. Jeżeli jesteś początkująca w 12 typach urody, obejrzyj film wprowadzający: kliknij tutaj i film o typach siostrzanych: kliknij tutaj.

Inne typy zimowe to: Chłodna Zima i Czysta Zima.

kim_kardashian

Ciemna Zima

Typ siostrzany: Ciemna Jesień
Typ opozycyjny: Jasna Wiosna

Jest to najgłębszy typ zimowy. Ciemna Zima, nazywana często Zimną Głęboką lub Zimą Południową, jest typem ciemnym i ta właśnie cecha (atrybut) jej palety kolorystycznej wysuwa się na pierwszy plan.

Jak może wyglądać Ciemna Zima?

Włosy są najczęściej koloru czarnego, czasem zdarzają się brązowe refleksy. Skóra zazwyczaj jest ciemna: oliwkowa, beżowa, kamienna. Oczy również: ciemne, przeważnie w odcieniach brązu: od piwnych aż po czarne. Jeżeli masz oczy niebieskie lub zielone, może nie należysz do tego typu. Oprawa oczu jest ciemna, ale nie kontrastowa, ponieważ tworzy harmonię z ciemniejszym odcieniem skóry. Ciemna Zima jest typem bardzo wyrazistym, ale nie kontrastowym.

ciemna zima

Kolory

Wybieramy kolory najciemniejsze, mocno nasycone z palety klasycznej Zimy oraz dołączamy kilka ciepłych barw z palety Jesieni. Kolory za jaskrawe, za jasne czy za ciepłe będą poszarzały cerę lub przytłaczały Ciemną Zimną.

Dokładne zestawienie kolorów zawsze powinien dopasować kolorysta w oparciu do narzędzia do analizy kolorystycznej – bardzo istotne jest odpowiednie zestawienie kolorów ciemnych cieplejszych i chłodniejszych.

Kolory neutralne: biel, czerń, grafit, antracyt.
Błękity: chaber, kobalt, indygo, pruski, paryski, królewski, granat, denim, szafir, cyraneczka, petrol.
Zielenie: świerkowa, leśna, butelkowa, ciemna militarna, ciemny szmaragd.
Żółcie: ochra, topaz, kukurydziana.
Pomarańcze: pigwowiec, oranż, koral, miedziany.
Czerwienie: królewska, szkarłatna, porzeczkowa, paprykowa, malinowa, strażacka, karminowa, karmazyn, wiśniowa, buraczkowa, bordo, burgund.
Brązy i beże: gorzka czekolada, mahoniowy, kawowy, palisander.
Róże: fuksja, amarant, malinowy, biskupi, purpura, cyklamen.
Fiolety: gencjana, śliwkowy, fiołkowy, irysowy, winogronowy.

paleta dla ciemnej zimy

Unikaj: jasnych, pastelowych kolorów, pudrowego różu, neonowego pomarańczu, łososiowego, jasnego różu, cytrynowej żółci, miętowa zieleń, jabłkowa zieleń, ciemnych, jasnych odcieni, przygaszonych kolorów, żółtego, jasnego złota.

Zobacz kolory korzystne dla Ciemnej Zimy

ciemna zima

ciemna zima

Dla porównania: te niekorzystne, z palety opozycyjnej:

ciemna zima

Jak zestawiać kolory?

Przykładowe zestawienia kolorystyczne dla Ciemnej Zimy. Ubrania pochodzą ze sklepów Answear i Zalando.

zestaw dla ciemnej zimy

zestaw dla ciemnej zimy

zestaw dla ciemnej zimy

Więcej inspiracji znajdziesz na moim koncie na Instagramie.

Czy jest styl, który jest dedykowany Ciemnej Zimy?

Ciemna Zima to najcięższy i najciemniejszy typ zimowy. Kolory kojarzone z zimową paletą to przede wszystkim chłodne (ale nadal ciemne) niebieskości, róże, zielenie, fiolety, czerwienie malinowe. Kolory szlachetne, eleganckie. Gdy dodasz do nich błysk dużej biżuterii, cekinów czy błyszczących nitek sprawisz, że całość zyska powiem glamour. Pamiętaj, że typ siostrzany Ciemna Jesień daje możliwości dokładania cieplejszych, bardziej miękkich rozwiązań: zamszu, aksamitu oraz dużej ilości skóry.

Czy te rozwiązania sprawdzą się dla wszystkich reprezentantek tego typu urody? Na pewno nie, ponieważ styl ubierania zawsze powinien być dopasowany do osobowości, stylu bycia, ról życiowych. Przez cały proces szukania swojego stylu możesz przejść razem ze mną i z książką lub e-bookiem Znajdź swój styl. Znajdziesz tam opis 27 stylów ubierania i dowiesz się, jak odnaleźć swoją kombinację, w oparciu o preferencje, typ sylwetki, typ kolorystyczny i role życiowe.

Codzienny wygląd Ciemnej Zimy powinien opierać się na ciemnej, ale wyrazistej kolorystyce. Pamiętaj jednak, że ubiór ma być dopasowany do Twojego charakteru, Twojej pracy i trybu życia.

Umów się na analizę kolorystyczną!

Makijaż dla Ciemnej Zimy

Powinien być utrzymany w ciemnej kolorystyce. Dobrze będziesz wyglądała w wyrazistych, ciężkich barwach, ale możesz pożyczać cieplejsze kolory od siostrzanego typu Ciemnej Jesieni. Granat, bordo, stare złoto, śliwkowy fiolet, świerkowa zieleń. Możesz decydować się na ciemne eyelinery – granat, gorzka czekolada, petrol, czerń. Możesz stawiać na połączenie ciemne oczy i wyraziste usta w makijażu dziennym – Twoja uroda jest na tyle mocna, że nie przytłoczy jej to zestawienie. makijaż ciemnej zimy

 

Jeżeli interesuje Cię więcej informacji na temat analizy kolorystycznej, zapoznaj się z książką lub e-bookiem Ubierz się w kolor. Tajniki analizy kolorystycznej.

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Letnie nakrycia głowy

Letnie nakrycia głowy

Letnie nakrycia głowy są potrzebne z dwóch powodów! Po pierwsze chronią naszą głowę przed słońcem, a po drugie potrafią nieźle podkręcić stykówkę! Zapraszam na wideo poradnik lub/i zapoznanie się z jego luźną transkrypcją.   Nakrycia głowy potrafią nadać stylizacji zupełnie różnego wymiaru, (...)

Czytaj więcej

Palety dla 12 typów urody

Analiza kolorystyczna to zupełnie nowy temat dla Ciebie? Zacznij od wpisów w tym miejscu >> Chcesz skorzystać z małej ściągawki i poznać palety 12 typów urody? Sprawdź, czym różnią się od siebie i zobacz, czy znajdziesz wśród nich swoje ulubione kolory. Jeżeli (...)

Czytaj więcej
Ubrania z muślinu

Ubrania z muślinu

Czy masz w swojej szafie ubrania z muślinu? Latem, oprócz lnu uwielbiam i gorąco polecam do przetestowania ubrania wykonane właśnie z tego materiału! Co to jest muślin? Muślin to najczęściej tkanina bawełniana, która cechuje się gofrowaną, pofalowaną strukturą. Jest bardzo delikatna (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.