fbpx

Typy mieszane czy typy siostrzane?

Porady kolorystyczne

Czym są typy siostrzane?

Czym różnią się od typów mieszanych?
Czy w ogóle istnieje coś takiego, jak typy mieszane?

Pojęcie typów mieszanych pojawia się zazwyczaj wtedy, gdy nie potrafisz odnaleźć się w opisie żadnego ze znanych typów kolorystycznych. Wydaje się, że opis dwóch pasuje do Ciebie idealnie, myślisz więc: jestem TYPEM MIESZANYM!
Mam wątpliwości, co do słuszności tego wyrażenia, ale potrafię dać Ci coś w zamian, ponieważ nie jest ono zupełną bzdurą. Świetnie wyjaśnia to nowoczesny system 12 typów kolorystycznych i pojęcie typów siostrzanych.

Obejrzyj najnowszy film i dowiedz się, czym są typy siostrzane.

Wersja tekstowa, oparta luźno na powyższym video.

Typy mieszane – czy takie pojęcie w ogóle istnieje?

Zacznę od tego, że o typach mieszanych słyszę głównie od osób, które znają tylko 4 typy kolorystyczne: Wiosnę, Lato, Jesień i Zimę. Każdy z nich jest ściśle określony co do tego, jak powinien czy jak może wyglądać. Przykładowo: Wiosna to naturalna blondynka o niebieskich oczach, złocistej i dość świetlistej cerze, na której mogą pojawić się piegi. Jeśli ktoś dokładnie tak wygląda, to zazwyczaj nie ma problemu, może wstępnie przyporządkować się do tego typu urody. Niestety zaraz obok Wiosny mamy Lato, którego reprezentantką też jest blondynka, ale popielata, o włosach w szarym, czasem mysim odcieniu, która ma oczy szaroniebieskie lub szarozielone i zaróżowioną skórę.

Wyobraźmy więc sobie, że istnieje kobieta, która jest jasną blondynką, ale ma różowawą cerę i szare oczy. W teorii można stwierdzić: ma trochę cech Lata i trochę Wiosny. Może więc uważać się za typ mieszany, pomiędzy Wiosną i Latem.

W teorii 4 pór roku nie ma takiego pojęcia jak typy mieszane. Na nasze szczęście istnieje analiza kolorystyczna według 12 typów, czyli taka, w której można zastosować teorię przepływu: poszczególne typy delikatnie w siebie przechodzą. Zamiast 4 pór roku mamy 12 typów kolorystycznych. Podział ten opiera się na założeniu, że rozróżniamy trzy różne odmiany każdej z 4 pór roku, zazwyczaj różnie wyglądające (z różnymi paletami kolorów): trzy Wiosny, trzy Lata, trzy Jesienie i trzy Zimy.
W analizie według 12 typów kolorystycznych Wiosna może mieć ciemne włosy. Powiem w skrócie: nie do końca chodzi o cechy wyglądu, bardziej o to, jakie kolory nam pasują. O 12 typach kolorystycznych możesz poczytać lub obejrzeć wideo tutaj. (będzie link)

W jaki sposób wyjaśnić pojęcie typów mieszanych w nowoczesnej analizie kolorystycznej?

Pobierz bezpłatny rozdział książki:

Ubierz się w kolor. Tajniki analizy kolorystycznej.

 

Istnieje takie pojęcie jak typ siostrzany. Czym on jest?

Typ siostrzany to typ, który wizualnie może być do nas bardzo podobny – mamy podobne palety (współdzielimy kolory, które służą obu typom). Według zasad teoretycznych typy siostrzane mają taki sam początek nazwy, czyli tworzą pary:
Jasna Wiosna – Jasne Lato
Ciemna Jesień – Ciemna Zima
Ciepła Wiosna – Ciepła Jesień
Chłodne Lato – Chłodna Zima
Zgaszone Lato – Zgaszona Jesień
Czysta Wiosna – Czysta Zima

typy siostrzane

Dzięki temu podziałowi poznajemy w wyniku analizy kolorystycznej nasz własny typ urody i nasz typ siostrzany. Ujmując to w ten sposób, możemy użyć porównania do pojęcia typu mieszanego (czyli czegoś, co jest pomiędzy).
Dodam jeszcze jedną ciekawostkę: pracując z klientkami i wykonując analizy kolorystyczne, zauważyłam, że bardzo często oprócz typu siostrzanego jeszcze jeden typ mocno na nas wpływa. Również nim można się inspirować. Dla każdej z nas będzie to typ indywidualnie dobrany, nie ma tutaj zasad teoretycznych.

Co nam daje typ siostrzany?

Od typu siostrzanego możemy pożyczyć sobie kolor włosów, kolory ubrań i kolorystykę lub intensywność makijażu. Nie możemy jednak przesadzić, aby nie stylizować się zbyt mocno. Efekty takich stylizacji możemy czasem zobaczyć na ulicach: makijaże permanentne, opalenizna z solarium, przerysowany makijaż, sztuczne rzęsy.

Jeśli dla kogoś ważna jest łatwość ubierania się, to korzysta ze swojej palety i palety typu siostrzanego, dającego „powiew” innych barw. Jak to wygląda w praktyce? Ja, jako Ciepła Wiosna, mogę pożyczyć od Ciepłej Jesieni trochę kolorów, ale nie mogę ubrać się cała jesiennie, bo będę wyglądać za ciężko (tym bardziej że mam pożyczony kolor włosów).

Czy istnieje coś takiego jak typ mieszany? Nie, nie istnieje. Pamiętajmy jednak, że analiza kolorystyczna to nie chirurgia, błędy nie są tak tragiczne w skutkach 😉

Kolory mają dać nam frajdę i zabawę. Chodzi o to, aby nasza stylizacja wyglądała spójnie. Ważne, żeby kolory do siebie pasowały. Dlatego na początku określamy swój typ kolorystyczny, potem uczymy się korzystać z typu siostrzanego. Gdy to opanujemy, możemy zacząć kombinować: co dołożyć spoza tych palet, aby wyglądać ciekawie i nowocześnie. Może kolory, które są akurat trendy?

A Ty? Trzymasz się swoich kolorów? Czy szalejesz?

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Czy każdemu pasuje biała koszula?

Czy każdemu pasuje biała koszula?

Czy biała koszula jest dla wszystkich?! Co na temat białej koszuli mówi teoria 12 typów kolorystycznych? Zapraszam do obejrzenia wideo poradnika: Czy biała koszula to naprawdę must have? Czy każda z nas musi mieć ją w swojej szafie? Nie jestem (...)

Czytaj więcej
Najmodniejsze połączenia kolorystyczne

Najmodniejsze połączenia kolorystyczne

Przedstawiam 5 najmodniejszych połączeń kolorystycznych na wiosnę i lato 2024! Zapraszam do obejrzenia wideo poradnika:     Oto lista: Brąz połączony ze słonecznymi odcieniami żółci (kukurydzy, słonecznika, kurkumy, curry, topaz). Te połączenie kolorystyczne sprawdzą się dla Ciepłej Jesieni, dla Ciepłej Wiosny w (...)

Czytaj więcej
Kolorystyczne trendy na wiosnę i lato 2024

Kolorystyczne trendy na wiosnę i lato 2024

Poznaj 7 trendów kolorystycznych na wiosnę i lato 2024! Obejrzyj najnowszy wideo poradnik oraz zapoznaj się z jego luźną transkrypcją. Trendy na wybiegu, trendy na Pintereście, Instagramie czy w sklepach odzieżowych nie "kręcą" mnie tak bardzo jak trendy mody użytkowej. Oczywiście (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.