fbpx

Czysta Zima

12 typów kolorystycznych

Zapomnij o podstawowych 4 typach kolorystycznych. Zaprzyjaźnij się z nowoczesną analizą 12 typów urody!
Na czym polega rewolucja? Każdy z podstawowych typów kolorystycznych, nazywany od pór roku wiosna, lato, jesień i zima posiada swoje trzy podtypy oparte na atrybutach koloru (odcień, walor, chromatyczność). Jeżeli jeszcze nie znasz tej idei, zobacz ten wpis.

Dziś zimowy typ – Kontrastowa Zima, zwana również Czystą Zimą (Clear Winter). Typ Królewny Śnieżki 🙂 Typ najbardziej kontrastowy ze wszystkich typów kolorystycznych.

Typem siostrzanym dla niej jest Czysta Wiosna. Typ siostrzany to taki, o którego można pożyczać kolory, więc o tym pojęciu zobaczysz tutaj.

Inne typy zimowe to Ciemna Zima i Chłodna Zima.

liv_tyler

Czysta Zima (Clear Winter)

Typ siostrzany: Czysta Wiosna
Typ opozycyjny: Zgaszona Jesień

Czysta Zima jest typem mocno wyraźnym, kontrastowym i ta właśnie cecha (atrybut) jej palety kolorystycznej wysuwa się na pierwszy plan.

Jak może wyglądać Czysta Zima?

Włosy są ciemne, najczęściej kruczoczarne, czasem brązowe, ale bez ciepłych refleksów. Oczy są najbardziej charakterystycznym elementem tego typu – są kontrastowe, wyraziste, nigdy matowe czy bez wyrazu, ponieważ są szkliste, przyciągają uwagę. Kolory oczu mają duże spektrum możliwości, ale najważniejsze jest to, że kolor jest bardzo wyrazisty: błękitne, zielone, ciemnobrązowe. Oprawa oka jest wyraźna i kontrastuje ze skórą, która zazwyczaj jest jasna, chłodna, porcelanowa. Uroda Czystej Zimy ma w sobie wiele kontrastu: oczy są niezwykle wyraźne, kolor skóry kontrastuje z kolorem włosów i z oprawą oczu. Usta mogą mieć ciemnomalinowy odcień.

Czysta zima

Kolory

Wybieramy kolory najbardziej nasycone i kontrastowe z palety klasycznej Zimy oraz zapożyczamy kilka cieplejszych, kontrastowych barw z palety Wiosny. Kolory przygaszone czy pastelowe będą sprawiały, że Czysta Zima straci swoją wyrazistość i będzie wyglądała bardzo niekorzystnie.
Dokładne zestawienie kolorów zawsze powinien dopasować kolorysta w oparciu do narzędzia do analizy kolorystycznej – bardzo istotne jest odpowiednie zestawienie kolorów kontrastowych ciepłych i zimnych.

Jakie kolory pasują do Ciebie:

Kolory neutralne: śnieżna biel, klasyczna biel, czerń, grafit.
Błękity: cyjan, królewski, lodowy, kobalt, szafir, chaber, ultramaryna, indygo, atramentowy, grafit, turkus, morski, cyraneczka, petrol.
Zielenie: szmaragd, jadeit, malachit, grynszpan, butelkowa, trawiasta, świerkowa.
Żółcie: cytrynowa, limonkowa, kanarkowa.
Pomarańcze: oranż, mandarynka, pigwowiec.
Czerwienie: truskawkowa, purpura, rubinowa, makowa, flamenco, oranżowa, żurawinowa, szkarłatna, karminowa.
Brązy i beże: gorzka czekolada.
Róże: fuksja, magenta, barbie pink, amarant, biskupi, purpura.
Fiolety: fiołek, gencjana, ultrafiolet, purpura, cyklamen.

paleta kolorystyczna czystej zimy

Unikaj: przygaszonych i złamanych odcieni wszystkich kolorów, rozmytych pasteli wszelkiego typu, szarości, ciepłych, jasnych kolorów jak pomarańczowy, słoneczna żółć, rudy, ceglasty.

Zobacz kolory korzystne dla Czystej Zimy:

czysta zima

czysta zima

Dla porównania: te niekorzystne, z palety opozycyjnej:

czysta zima

Jak zestawiać kolory?

Przykładowe zestawienia kolorystyczne dla Czystej Zimy. Ubrania pochodzą ze sklepów Answear i Zalando.

zestaw kolorystyczny dla czystej zimy

zestaw kolorystyczny dla czystej zimy

zestaw kolorystyczny dla czystej zimy

Czy jest styl, który jest dedykowany Czystej Zimie?

Czysta Zima to szalona mieszanka mocnych kolorów, wzbogacona o czystą, a nawet śnieżną biel oraz najczarniejsze odcienie czerni. Blokowanie najczystszych kolorów z palety zimy, ale również z dodatkiem mocnych kolorów wiosny, jak cytrynowa żółć czy żywe odcienie czerwieni. Srebro, błysk cekinów czy nitek, satynowe wykończenie tkanin dają wrażenie skrzenia kolorów i podkreślają ich ostrość.

Czy te rozwiązania sprawdzą się dla wszystkich reprezentantek tego typu urody? Na pewno nie, ponieważ styl ubierania zawsze powinien być dopasowany do osobowości, stylu bycia, ról życiowych. Przez cały proces szukania swojego stylu możesz przejść razem ze mną i z książką lub e-bookiem Znajdź swój styl. Znajdziesz tam opis 27 stylów ubierania i dowiesz się, jak odnaleźć swoją kombinację, w oparciu o preferencje, typ sylwetki, typ kolorystyczny i role życiowe.

Codzienny wygląd Czystej Zimy powinien opierać się na wyrazistej, kontrastowej, przyciągającej uwagę kolorystyce. Pamiętaj jednak, że ubiór ma być dopasowany do Twojego charakteru, Twojej pracy i trybu życia.

Umów się na analizę kolorystyczną!

Makijaż dla Czystej Zimy może być wyrazisty, nawet ciemny. Kolorystyka dopasowana do typu urody, mocne, kontrastowe zestawienia kolorów – będziesz wyglądała mocno, ale harmonijnie. Grube czarne kreski, dramatycznie zarysowane brwi, podkreślanie jednocześnie oczu i ust – jest dla Ciebie dozwolone.

makijaż dla czystej zimy

Jeżeli interesuje Cię więcej informacji na temat analizy kolorystycznej, zapoznaj się z książką lub e-bookiem Ubierz się w kolor. Tajniki analizy kolorystycznej.

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Letnie nakrycia głowy

Letnie nakrycia głowy

Letnie nakrycia głowy są potrzebne z dwóch powodów! Po pierwsze chronią naszą głowę przed słońcem, a po drugie potrafią nieźle podkręcić stykówkę! Zapraszam na wideo poradnik lub/i zapoznanie się z jego luźną transkrypcją.   Nakrycia głowy potrafią nadać stylizacji zupełnie różnego wymiaru, (...)

Czytaj więcej

Palety dla 12 typów urody

Analiza kolorystyczna to zupełnie nowy temat dla Ciebie? Zacznij od wpisów w tym miejscu >> Chcesz skorzystać z małej ściągawki i poznać palety 12 typów urody? Sprawdź, czym różnią się od siebie i zobacz, czy znajdziesz wśród nich swoje ulubione kolory. Jeżeli (...)

Czytaj więcej
Ubrania z muślinu

Ubrania z muślinu

Czy masz w swojej szafie ubrania z muślinu? Latem, oprócz lnu uwielbiam i gorąco polecam do przetestowania ubrania wykonane właśnie z tego materiału! Co to jest muślin? Muślin to najczęściej tkanina bawełniana, która cechuje się gofrowaną, pofalowaną strukturą. Jest bardzo delikatna (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.