fbpx

Jasne Lato

12 typów kolorystycznych

Zapomnij o podstawowych 4 typach kolorystycznych. Zaprzyjaźnij się z nowoczesną analizą 12 typów urody!
Na czym polega rewolucja? Każdy z podstawowych typów kolorystycznych, nazywany od pór roku wiosna, lato, jesień i zima posiada swoje trzy podtypy oparte na atrybutach koloru (odcień, walor, chromatyczność). Jeżeli jeszcze nie znasz tej idei, zobacz ten wpis.

Na blogu opisuję każdy z podtypów. Dziś pora na Jasne Lato, którego siostrzanym typem jest Jasna Wiosna – możesz pożyczać od niej kolory. Zobacz video, czym są typy siostrzane.

Inne typy letnie to Zgaszone Lato i Chłodne Lato.

Jasne Lato (Light Summer)

Typ siostrzany: Jasna Wiosna
Typ opozycyjny: Ciemna Jesień

Reese-Witherspoon

Jasne Lato, jak sama nazwa wskazuje, jest typem jasnym i ta właśnie cecha (atrybut) jego palety wysuwa się na pierwszy plan.

Jak może wyglądać Jasne Lato?

Osoby o typie Jasne Lato to bardzo często osoby określane typem skandynawskim – jasne włosy, skóra i oczy. Włosy Jasnego Lata są zawsze koloru blond: od bardzo jasnego do ciemnego blondu. Oczy zazwyczaj są jasne, nie mają bardzo wyraźnego koloru tęczówki. Zazwyczaj są niebieskie, szare, zielono-niebieskie, szaro-niebieskie. Skóra jest również jasna, często z widocznym różowym zabarwieniem. Uroda Jasnego Lata nie ma w sobie wiele kontrastu, nie jest intensywna; jeżeli zauważasz u siebie kontrast, masz ciemne włosy, oczy i śniadą skórę oznacza to, że należysz do innego typu kolorystycznego. Jasne Lato jest wizualnie pomieszaniem klasycznej Wiosny i Lata z podziału na 4 pory roku.

Kolory

Wybieramy kolory rozbielone i pastelowe z palety klasycznego Lata oraz zapożyczamy kilka cieplejszych i najjaśniejszych barw z palety Wiosny. Kolory kontrastowe czy ciemne będą obciążać delikatną urodę Jasnego Lata lub znacznie postarzać. Wybieramy zawsze kolory pastelowe, miękkie, rozbielone. Unikamy kontrastów kolorystycznych, a dokładne zestawienie kolorów zawsze powinien dopasować kolorysta w oparciu do narzędzia do analizy kolorystycznej – bardzo istotne jest odpowiednie zestawienie kolorów jasnych ciepłych i zimnych.

Jakie kolory pasują do Ciebie:

Kolory neutralne: śnieżnobiały, kremowa biel, migdałowa biel, ołowiany szary, popielaty, gołębi.
Błękity: pastelowy, błękit nieba, pudrowy, gołębi, dymny, modry, denim, paryski, akwamaryna, turkus, morski, cyraneczka.
Zielenie: miętowa, pistacjowa, aloes, seledyn, delikatny szmaragd.
Żółcie: marcepan, ananas, słomkowa, pszeniczna, waniliowa.
Pomarańcze: papaja, morelowy, brzoskwiniowy, jasnokoralowy.
Czerwienie: arbuzowa, malinowa, rabarbarowa, grejpfrutowa, angielska.
Brązy i beże: kamienny brąz, beż szampański, beż cielisty, beż różany, kawa z mlekiem, sepia.
Róże: pudrowy, pastelowy, cukierkowy, lodowy, old pink, koralowy, różany, lilaróż.
Fiolety: bez, lila, rozmaryn, ametyst, lawenda.

 

Unikaj: czerni, ciemnych kolorów oraz kolorów rażących, intensywnych takich jak: ciemne czerwienie, żółć kanarkowa, żółć cytrynowa, oranż, ciemna czekolada, intensywna niebieska zieleń, fuksja, błękit cyjanowy.

Zobacz kolory korzystne dla Jasnego Lata

Dla porównania: te niekorzystne, z palety opozycyjnej:

Jak zestawiać kolory?

Przykładowe zestawienia kolorystyczne dla Jasnego Lata. Ubrania pochodzą ze sklepu Answear.pl

Więcej inspiracji w zakresie połączeń kolorystycznych dla Jasnego Lata znajdziesz klikając tutaj. 

Czy jest styl, który jest dedykowany Jasnemu Latu?

Jasne Lato i jego eteryczna uroda świetnie prezentują się w stylu romantycznym, zwiewnym, w którym możesz znaleźć miękkie koronki, powłóczyste długie sukienki i puszyste swetry.

Czy sprawdzą się dla wszystkich reprezentantek tego typu urody? Na pewno nie, ponieważ styl ubierania zawsze powinien być dopasowany do osobowości, stylu bycia, ról życiowych. Przez cały proces szukania swojego stylu możesz przejść razem ze mną i z książką lub e-bookiem Znajdź swój styl. Znajdziesz tam opis 27 stylów ubierania i dowiesz się, jak odnaleźć swoją kombinację, w oparciu o preferencje, typ sylwetki, typ kolorystyczny i role życiowe.

Codzienny wygląd Jasnego Lata powinien opierać się na stosowanej, pastelowej i chłodnej kolorystyce. Pamiętaj jednak, że ubiór ma być dopasowany do Twojego charakteru, Twojej pracy i trybu życia!

Umów się na analizę kolorystyczną!

Makijaż dla Jasnego Lata

Powinien być delikatny, jasny i pastelowy. Kolorystyka pasteli, delikatnych różów do policzków, łagodnych pomadek – to jej świat. Grube czarne kreski, ciemna, jesienna kolorystyka i dramatycznie zarysowane brwi mogą wyglądać zbyt mocno i wyzywająco. Makijaż wieczorowy oczywiście może być mocniejszy, jednak nigdy nie przesadzony. Przy ciemnych makijażach zastępuj czerń granatem i ciemną szarością.

Jeżeli interesuje Cię więcej informacji na temat analizy kolorystycznej, zapoznaj się z książką lub e-bookiem Ubierz się w kolor. Tajniki analizy kolorystycznej.

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Czy każdemu pasuje biała koszula?

Czy każdemu pasuje biała koszula?

Czy biała koszula jest dla wszystkich?! Co na temat białej koszuli mówi teoria 12 typów kolorystycznych? Zapraszam do obejrzenia wideo poradnika: Czy biała koszula to naprawdę must have? Czy każda z nas musi mieć ją w swojej szafie? Nie jestem (...)

Czytaj więcej
Najmodniejsze połączenia kolorystyczne

Najmodniejsze połączenia kolorystyczne

Przedstawiam 5 najmodniejszych połączeń kolorystycznych na wiosnę i lato 2024! Zapraszam do obejrzenia wideo poradnika:     Oto lista: Brąz połączony ze słonecznymi odcieniami żółci (kukurydzy, słonecznika, kurkumy, curry, topaz). Te połączenie kolorystyczne sprawdzą się dla Ciepłej Jesieni, dla Ciepłej Wiosny w (...)

Czytaj więcej
Kolorystyczne trendy na wiosnę i lato 2024

Kolorystyczne trendy na wiosnę i lato 2024

Poznaj 7 trendów kolorystycznych na wiosnę i lato 2024! Obejrzyj najnowszy wideo poradnik oraz zapoznaj się z jego luźną transkrypcją. Trendy na wybiegu, trendy na Pintereście, Instagramie czy w sklepach odzieżowych nie "kręcą" mnie tak bardzo jak trendy mody użytkowej. Oczywiście (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.