fbpx

Z czym łączyć brązowy?

Porady kolorystyczne

Mało popularny, niezbyt lubiany: brąz.
Nie lubi go wizerunek biznesowy, nie wybierają osoby przebojowe. Kolor nazywany biednym. Często kojarzony z zestawami dla jesiennych typów urody z okresu lat 80/90.

W trendach sprzed 15 czy 20 lat brąz był zazwyczaj łączony z innymi jesiennymi kolorami: zgniłymi zieleniami, bordo, złotem, musztardową żółcią, śliwkowym fioletem. Dzisiaj połączenia mogą być zupełnie inne, bardziej nowoczesne. O takich zestawieniach przygotowałam dzisiejszy video poradnik. Dowiesz się z niego, z czym łączyć brązowy, czy pasuje każdemu z 12 typów kolorystycznych i czy może wyglądać nowocześnie..

Teraz już zapraszam na kwadrans wiedzy kolorystycznej. Zobacz, czy pasuje kolor brązowy i jak możesz wykorzystać go w nadchodzącym sezonie.

Z czym łączyć kolor brązowy?


Odczarowuję brąz i pokazuję, jak zrobić zestawienia kolorystyczne, żeby wyglądać nowocześnie!
Niewiele kobiet wybiera ubrania w brązach, bo nie ma dużego wyboru w sklepach. Powoli zaczyna się to zmieniać, jednak dalej króluje czerń. Najczęściej pojawia się w trendach jesiennych. Pojawiają się różne jego odcienie. Myśląc o brązie najczęściej naszym oczom ukazują się odcienie czekolady, a tak naprawdę ma on szeroką gamę różnych odcieni.

Na blogu znajdziesz inne filmy z serii. Linki poniżej:

Z czym łączyć:

zielony?
pomarańczowy?
różowy?
jasnoniebieski?
czerwony?
petrol?
turkus?
beżowy?
rudy?

Teraz trochę teorii koloru…

Koło kolorów to 12 barw czystych, które powstają z połączenia trzech barw podstawowych: błękit cyjanowy, magenta i żółty cytrynowy. Z żadnego połączenia nie powstaje brązowy. Dlaczego? Ponieważ brązowy nie, nie jest kolorem podstawowym, nie jest kolorem pochodnym pierwszego ani drugiego rzędu. To jak powstaje brązowy? W momencie przyciemnienia: czerwieni, pomarańczu oraz żółci. Jeżeli patrzysz na kolor brązowy, to postaraj się „wyłapać” od czego on wyszedł. Jeśli uda Ci się dowiedzieć, to już prosty krok do stworzenia idealnego połączenia kolorystycznego. Jakie odcienie brązu spotykamy w modzie najczęściej?

Jak włączyć brązy do swoich szaf, by wyglądać nowocześnie?

W palecie typów jesiennych pojawia się bardzo dużo brązów we wszystkich możliwych odcieniach. 20 lat temu brązy łączono ze zgniłymi zieleniami, z musztardową żółcią, z zielenią oliwkową, z rdzawymi odcieniami czerwieni. Teraz typów jesiennych się nie ubiera w takie łączenia. Obecnie podchodzi się do brązu w palecie typów jesiennych w sposób nowoczesny. Co to znaczy? Że brąz w stylizacjach będzie przełamywało się kolorami w innej temperaturze, (*odcienie brązu przeważnie są ciepłe! Wyjątki to różane brązy pochodne od chłodniejszych czerwieni lub kamienny brąz).

Zgaszona Jesień z powodzeniem będziesz łączyła brązy z odcieniami denimowymi (zgaszonymi odcieniami niebieskiego), z brudnym różem (old pink), w związku z tym, że Twoim siostrzanym typem jest chłodny (zgaszone lato).

Ciemna Jesień: Twój typ siostrzany to również typ chłodny (Ciemna Zima), dlatego będziesz pięknie prezentować się w połączeniu brązu z butelkową lub świerkową zielenią. Fantastyczne połączenie to brąz plus granat.

Ciepła Jesień będziesz pożyczała do stylizacji z brązem odcieni ciekawych, mocnych od ciepłej wiosny. Godne uwagi będzie połączenie brązu z soczystą czerwienią, ostrym pomarańczem.

Ale… nie tylko typy jesienne mogą nosić brązy…

Zgaszone Lato: Możesz pożyczać brązy (np. kamienny brąz) od Zgaszonej Jesieni.

Jasne Lato: Wybieraj beże, nie brązy.

Chłodne Lato: Jesteś typem chłodnym, w rezultacie trudno znaleźć dla Ciebie odpowiedni odcień. Jeśli chcesz dopasować dla siebie jakiś odcień, to szukaj wśród różanych brązów.

Chłodna Zima: Podobnie jak Chłodne Lato ciężko jest dla Ciebie o dobry odcień brązu. Jeśli jednak nie chcesz rezygnować z tego koloru, to postaw na tony czekoladowe i zestawiaj z mocnym niebieskim (może ultramaryna, chaber, kobalt).

Czysta Zima: Trudno znaleźć dla Ciebie czysty odcień brązu, dlatego u Ciebie podobnie jak u Chłodnej Zimy, jeśli koniecznie chcesz iść w brąz, to postaw na odcień czekoladowy i zestaw z mocnym, chłodnym kolorem.

Ciepła Wiosna: Pożyczaj ciepłe, nasycone odcienie toffi i karmelowe do swojej palety. Zestawiaj je z zielnią, pomarańczem, czerwienią.

Jasna Wiosna: Podobnie jak Jasna Lato wybieraj beże, nie brązy.

Czysta Wiosna: Jako typ wysoko kontrastowy, wyrazisty, nasycony nie masz dużego pola do popisu z brązem. Sytuacja jak u Czystej Zimy. Jeśli brąz to w odcieniach czekolady, w połączeniu z intensywnym, mocnym odcieniem.

Brąz i inne kolory.

Łącząc poszczególne odcienie brązu z innymi warto zastanowić się nad źródłem danego odcienia.

Przykład: Chcąc znaleźć odpowiedni kolor do zestawu z kasztanowym brązem zastanawiamy się, jaki kolor ma w sobie ten odcień. W tym przypadku ma w sobie sporo czerwieni. Czy w związku z tym będzie harmonijnie się łączył z limonkową zielenią? No nie! A z amarantem (ocieplony różowy – również z domieszką czerwieni)? Tak! Wyjdzie piękne połączenie z takim samem podtonem. Przykład 2: Karmel (bardzo ciepły, zażółcony brąz) łącząc z topazem (ocieplona mocno żółć) da nam piękne połączenie dwóch rodzai żółci (spomarańczowiałe). Karmel z limonkową żółcią nie będzie tworzył tak spektakularnego połączenia, ze względu na fakt, że limonka ma domieszkę niebieskiego.

Podsumowując tę zasadę: Zastanawiaj się co jest składową danego koloru, a łatwiej będzie znaleźć Ci parę do zestawienia kolorystycznego.

Poniżej prezentuję kilka ciekawych stylizacji w oparciu o kolor brązowy:

[sukienka, apaszka, płaszcz, buty, torebka]

 

[top, marynarka, spodnie, buty, torebka, zegarek]

 

[płaszcz, golf, spodnie, torebka, buty]

 

[koszula, spodnie, botki, zegarek, torebka]

 

 

 

 [koszula, spodnie, baleriny, torebka, naszyjnik, pierścionek]

oraz:

[sukienka, torebka, buty]

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Letnie nakrycia głowy

Letnie nakrycia głowy

Letnie nakrycia głowy są potrzebne z dwóch powodów! Po pierwsze chronią naszą głowę przed słońcem, a po drugie potrafią nieźle podkręcić stykówkę! Zapraszam na wideo poradnik lub/i zapoznanie się z jego luźną transkrypcją.   Nakrycia głowy potrafią nadać stylizacji zupełnie różnego wymiaru, (...)

Czytaj więcej

Palety dla 12 typów urody

Analiza kolorystyczna to zupełnie nowy temat dla Ciebie? Zacznij od wpisów w tym miejscu >> Chcesz skorzystać z małej ściągawki i poznać palety 12 typów urody? Sprawdź, czym różnią się od siebie i zobacz, czy znajdziesz wśród nich swoje ulubione kolory. Jeżeli (...)

Czytaj więcej
Ubrania z muślinu

Ubrania z muślinu

Czy masz w swojej szafie ubrania z muślinu? Latem, oprócz lnu uwielbiam i gorąco polecam do przetestowania ubrania wykonane właśnie z tego materiału! Co to jest muślin? Muślin to najczęściej tkanina bawełniana, która cechuje się gofrowaną, pofalowaną strukturą. Jest bardzo delikatna (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.