fbpx

Z czym łączyć pomarańczowy?

Porady kolorystyczne

Pomarańczowy. Jakie są jego odcienie? Z czym łączyć pomarańczowy?

Zgodzę się, że jest to trudny kolor. Z dwóch powodów. Niewiele typów kolorystycznych dobrze w nim wygląda. Świetnie sprawdza się u jesiennych typów, wiosny też po polubią. Typy letnie i zimowe zazwyczaj podchodzą do pomarańczowego z rezerwą. Proponuję Ciemnym Zimom, aby spróbowały ciemnych, brązowawych odcieni.

Bez wątpienia druga sprawa to łączenie go z innymi kolorami. Bezsprzecznie pomarańcze nie lubią konkurencji. Zestawione z innymi mocnymi kolorami denerwują się i wściekają, wybijając się na główny plan. Dlatego uważaj łącząc czysty pomarańczowy z innym wysoko nasyconym kolorem. Jeśli nie jesteś czystym typem urody możesz zyskać efekt przerysowania.

Zapraszam do obejrzenia video poradnika lub/i zapoznania się z jego luźną transkrypcją.

Z czym łączyć pomarańczowy?

Kolor pomarańczowy jest trudny do zestawiania z innymi kolorami. Niestety nie pasuje też wielu typom kolorystycznym.

Z czym łączyć pomarańczowy? Jak łączyć kolory, to seria wpisów: tutaj odnośniki do części z omówionych już kolorów.

Z czym łączyć zielony?

Z czym łączyć różowy?

Więcej znajdziesz na na blogu w sekcji Porady Kolorystyczne.

Pomarańczowy to kolor, który pasuje niewielu typom kolorystycznym. A nawet gdy pasuje to boimy się go nosić, bo nie wiemy jak go zestawić. Jakie wyróżniamy pomarańcze? Podział pomarańczy wprowadzamy ze względu na:

Tutaj wyróżniamy jasny pomarańcz i ciemny pomarańcz. Ciekawostka: Brąz to ciemny pomarańcz. (o brązie więcej dowiesz się <<TUTAJ>>, my dzisiaj weźmiemy pod lupę jaśniejszą wersję ciemnego pomarańczu).

Możemy mówić o ciepłym pomarańczu (większość odcieni) oraz chłodnym pomarańczu (wszystkie odcienie, które mają domieszkę różowego – „łososiowe” odcienie).

Rozróżniamy czysty pomarańcz oraz odcienie brudne, przygaszone (np. rudy, ceglasty kolor to właśnie taki pomarańczowy). Jak łączyć te odcienie? Jasny pomarańczowy to kolor świeży, intensywny, wiosenny. Pięknie zgrywać się będzie z zielenią. Brzoskwiniowy, łososiowy możemy łączyć z niebieskim: jasnym (pastelowym), lub ciemnym (granat, jeansowy, lub gołębi błękit). Ciemny pomarańczowy np. ceglasty, jest idealnym wyborem dla jesiennych typów urody: Moja propozycje łączenia to: zgniła zieleń, oliwkowa granat (najlepiej przygaszony i miękki). Intensywny ciemny pomarańcz tworzy zachwycające, ale intensywne połączenia z oranżową czerwienią. Klasyczny, odcień pomarańczowy tworzy harmonijne zestawienia z kolorami, które są jesienne. Zestawienie pomarańczowego jako koloru czystego z jego przybrudzoną formą np. karmelowy brąz gorzka czekolada to bardzo częste, proste połączenia. Jeśli szukamy mocnego połączenia, to zestawiamy go z mocnym niebieskim np. indigo. Odcień łososiowy na pewno perfekcyjnie łączy się z chłodniejszą zielenią, z beżem. Wysoko nasycone pomarańcze można zestawić z szarością, granatem.

Moja rada: uważaj na połączenie takiego odcienia z czernią: stworzy to bardzo mocne połączenie, które jest bardzo przytłaczające i dlatego pasuje niewielu osobom.

Zgaszony pomarańczowy (bardzo często wybierany) w odcieniach: rudy, rdzawy, jesienny stworzy udane połączenie z zielenią, z jeansem. Godne uwagi jest również połączenie z brudno-cielistym różem.

Podsumowując: Mamy wiele możliwości łączenia pomarańczu. Najczęściej wybierane połączenia to takie, kiedy ten czysty pomarańcz zestawiamy z neutralnym kolorem (np. beżem). W tym sezonie modne są połączenia z różem, czerwienią. Warto jednak zwrócić uwagę, że takie mocne połączenia najlepiej sprawdzają się u czystych typów kolorystycznych.

Oto kilka przykładów:

zestaw nr 1

[sukienka, buty, torebka]

zestawe nr 2

[kimono, klapki, spodnie, top, torebka]

zestaw nr 3

[bluzka, torebka, espadryle, szorty]

zestaw nr 4

[top, spodnie, torebka, buty]

zestaw nr 5

[bluzka, spodnie, buty, kolczyki, torebka]

zestaw nr 6

[marynarka, spodnie, buty, torebka, top]

[koszulka, spodnie, buty]

zestaw nr 5

[bluzka, spodnie, buty, torba]

zestaw nr 7

[sukienka, torebka, buty]

zestaw nr 8

[bluzka, spodnie, buty, torebka]

Konkludując: testuj, eksperymentuj, nie bój się pomarańczowego! 🙂

 

 

 

 

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Letnie nakrycia głowy

Letnie nakrycia głowy

Letnie nakrycia głowy są potrzebne z dwóch powodów! Po pierwsze chronią naszą głowę przed słońcem, a po drugie potrafią nieźle podkręcić stykówkę! Zapraszam na wideo poradnik lub/i zapoznanie się z jego luźną transkrypcją.   Nakrycia głowy potrafią nadać stylizacji zupełnie różnego wymiaru, (...)

Czytaj więcej

Palety dla 12 typów urody

Analiza kolorystyczna to zupełnie nowy temat dla Ciebie? Zacznij od wpisów w tym miejscu >> Chcesz skorzystać z małej ściągawki i poznać palety 12 typów urody? Sprawdź, czym różnią się od siebie i zobacz, czy znajdziesz wśród nich swoje ulubione kolory. Jeżeli (...)

Czytaj więcej
Ubrania z muślinu

Ubrania z muślinu

Czy masz w swojej szafie ubrania z muślinu? Latem, oprócz lnu uwielbiam i gorąco polecam do przetestowania ubrania wykonane właśnie z tego materiału! Co to jest muślin? Muślin to najczęściej tkanina bawełniana, która cechuje się gofrowaną, pofalowaną strukturą. Jest bardzo delikatna (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.