fbpx

Z czym łączyć turkus?

Porady kolorystyczne

Dziś na tapecie kolor turkusowy. Kto może go nosić, a kto nie powinien? I jak go łączyć?

Zobacz videoporadnik:

Już dawno nie było poradnika, jak łączyć konkretny kolor z innymi. Ale sporo takich materiałów znajdziesz w sekcji porad kolorystycznych na moim blogu.

Słowo „turkus” dla części osób oznacza grupę kolorów, a nie jeden konkretny odcień. Jeśli weźmiemy pod uwagę wytyczne Pantone czy CMYK, to zawsze będą jakieś wartości kolorystyczne, aby turkus mógł być nazwany turkusem . Jeśli chcemy kupić farbę do pomalowania ścian, okazuje się, że turkus to grupa kolorów między niebieskim a jasnozielonym.

Chciałabym uściślić, czym dla mnie jest turkus. To ocieplony odcień niebieskiego. I tak, może to być grupa kolorów, a nie jeden konkretny odcień. Pomyśl o morzach, oceanach, jeziorach – ich kolor to błękit łamany żółcią.

W takim rozumieniu chciałabym do turkusu zaliczyć również kolor morski, czyli delikatnie bardziej zieloną wersję tego odcienia.

 

Kto może nosić turkus?

Gdyby się zastanowić nad atrybutami (odcieniem, walorem i chromatycznością) tego koloru, to turkus należy do błękitów, czyli ma chłodny odcień. Pasuje więc do typów chłodnych, najbardziej do Chłodnej Zimy i Chłodnego Lata. Ale jest też kolorem jasnym i czystym, wyrazistym, a nie zamglonym czy przyszarzałym. Dlatego niestety nie wszystkie typy zimowe i nie wszystkie letnie będą mogły go wykorzystywać bez ograniczeń.

Biorąc pod uwagę system 12 typów urody i atrybuty turkusu (chłodny, jasny, czysty), prześledźmy, kto może nosić ten kolor:
Jasne Lato – tak, bo jest jasny i chłodny.
Jasna Wiosna – tak, bo jasny i czysty.
Ciemna Jesień i Ciemna Zima – im nie polecam.


Chłodne Lato – tak, bo chłodny i jasny.
Chłodna Zima – tak, ale w mniejszych elementach, ponieważ jest kolorem bardzo jasnym.


Ciepła Wiosna – tak, pomimo że jest to chłodny kolor, pasuje do niej, bo jest ocieplony (z dodatkiem żółci).

Ciepła Jesień – tak, ale w mniejszych elementach.
Czysta Wiosna i Czysta Zima – tak, ze względu na czystość.

Zgaszona Jesień – niekoniecznie, może odcienie morskie, bardziej zielonkawe.
Zgaszone Lato – w bardzo małych ilościach.

Z czym go łączyć?

Turkus pięknie komponuje się z wszystkimi kolorami bazowymi, jak: odcienie bieli (będzie wakacyjnie), beże, jasne szarości, granat, czerń, grafit.

Ładnie łączy się z wszystkimi niebieskimi. Takie zestawienie będzie monochromatyczne, może być bardzo wyraziste (z cyjanem czy kobaltem) lub spokojne (z dymnym czy pastelowym niebieskim).

Turkus i morski leżą na kole kolorów pomiędzy niebieskim a zielonym, więc połączenie  z zielenią da spójny i harmonijny efekt. Przykładowo z ciemną zielenią, butelkową, choinkową czy szmaragdową – będzie przepiękne.

Sprawdzą się również połączenia z żółtym, szczególnie u wiosennych typów urody. Intensywne cytrynowe żółcie będą dobre szczególnie dla Czystej Wiosny, a bananowe, rozbielone – dla Jasnej Wiosny. Żółć ociepli całą stylizację.

Z pomarańczem – bardzo kontrastowo, a więc dla Czystych Wiosen. Innym typom nie polecam.

Dla Zgaszonych czy Ciepłych Jesieni może być z całą paletą jasnych brązów (sarni, cynamon,mleczna czekolada).

Turkus z fioletami komponuje się różnie. Z jasnymi odcieniami tego koloru pasuje do Jasnych Lat. Z oberżyną czy śliwką, a więc ciemnym fioletem, nie będą dobrze wyglądały i nie polecam tych kompozycji.

Polecam połączenie z różami, szczególnie tymi rozbielonymi, pastelowymi! Będą świetne dla Jasnego czy Chłodnego Lata. Z ostrymi różowymi (jak magenta, fuksja, barbie) turkus dobrze będzie wyglądał u Chłodnej albo Czystej Zimy. Z malinowym czy czerwonym – nie będę polecała. Na pewno znajdzie się jakieś zestawienie, które się obroni, ale z zasady nie jest to dobre połączenie.

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Letnie nakrycia głowy

Letnie nakrycia głowy

Letnie nakrycia głowy są potrzebne z dwóch powodów! Po pierwsze chronią naszą głowę przed słońcem, a po drugie potrafią nieźle podkręcić stykówkę! Zapraszam na wideo poradnik lub/i zapoznanie się z jego luźną transkrypcją.   Nakrycia głowy potrafią nadać stylizacji zupełnie różnego wymiaru, (...)

Czytaj więcej

Palety dla 12 typów urody

Analiza kolorystyczna to zupełnie nowy temat dla Ciebie? Zacznij od wpisów w tym miejscu >> Chcesz skorzystać z małej ściągawki i poznać palety 12 typów urody? Sprawdź, czym różnią się od siebie i zobacz, czy znajdziesz wśród nich swoje ulubione kolory. Jeżeli (...)

Czytaj więcej
Ubrania z muślinu

Ubrania z muślinu

Czy masz w swojej szafie ubrania z muślinu? Latem, oprócz lnu uwielbiam i gorąco polecam do przetestowania ubrania wykonane właśnie z tego materiału! Co to jest muślin? Muślin to najczęściej tkanina bawełniana, która cechuje się gofrowaną, pofalowaną strukturą. Jest bardzo delikatna (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.