fbpx

Z czym łączyć petrol

Porady kolorystyczne

Pod postem – Jak łączyć turkus? – pojawiły się pytania: a co z ciemną wersją tego koloru, z czym ją łączyć, komu pasuje? Dziś na nie odpowiem.

Ciemne turkusy to przede wszystkim cyraneczka i petrol. Chociaż bardzo często w języku angielskim cyraneczka, czyli teal, jest określeniem morskiego odcienia, załóżmy na potrzeby tego materiału, że cyraneczka i petrol to ciemne, morskie, niebieskozielone kolory. Cyraneczka jest bardziej zielona i troszeczkę żywsza, a petrol to, można powiedzieć, lekko zazieleniały granat.

Zostałam zaproszona do niezwykłej akcji Domodi.pl, czyli do współtworzenia internetowego Słownika mody.

To świetny projekt, w ramach którego kreatywne osoby związane z branżą modową, hasło po haśle tworzą kompleksowy słownik, w którym obecnie znajdują się już setki haseł. Co znajdziesz w słowniku? Nazwiska projektantów mody, rodzaje materiałów, opisy kultowych akcesoriów czy wreszcie wyjaśnienie obcojęzycznych pojęć powiązanych z modą. Wszystko opisane przejrzystym językiem, w krótkiej i przystępnej formie, przez specjalistów, których praca i pasja powiązane są z ubraniami. Jeżeli interesujesz się modą, zerknij koniecznie do słownika, znajdziesz tam masę inspiracji.

Moje słowo to właśnie PETROL (zobacz!), który przybliżam Ci w dzisiejszym poście!

Zapraszam na najnowszy video poradnik:

 

Wersja tekstowa:

 

Jeśli miałabym określić trzy atrybuty cyraneczki i petrolu, czyli ich walor, chromatyczność i temperaturę, mogłabym powiedzieć, że należą do grupy kolorów niebieskich, czyli są chłodne, ale poprzez dodanie żółci trochę ocieplone. Mają w sobie dużo czerni, więc są kolorami ciemnymi i również tym przyciemnieniem zgaszonymi, w przeciwieństwie do turkusu i morskiego, które są żywsze, bardziej soczyste, wesołe. Cyraneczka i petrol to cięższe kolory.

Można zadać pytanie: komu pasują? Zdecydowanie jest wiele osób, które mogą z nich korzystać.

Zróbmy zestawienie na podstawie 12 typów kolorystycznych:

Jasna Wiosna i Jasne Lato – dla nich cyraneczka będzie lepsza niż petrol, ponieważ jest minimalnie jaśniejsza. Można również powiedzieć, że jest to dobry ciemny kolor dla tych dwóch jasnych typów urody. Dla Lata będzie odpowiedni, ponieważ jest chłodnym kolorem, a dla Wiosny dlatego, że jest z dodatkiem żółci. Ciemna Jesień i Ciemna Zima – dla tych typów urody są to superkolory ze względu na ich ciemny walor.

cyraneczka

Chłodne Lato i Chłodna Zima – dla nich bardzo dobre kolory, ponieważ są chłodne. Ciepła Wiosna i Ciepła Jesień – będą do nich pasować te kolory, ponieważ są ocieplone przez żółć. Ciepła Wiosna lepiej przyjmie cyraneczkę, ponieważ jest jaśniejsza, a Ciepła Jesień – ciemniejszy petrol.

petrol

Zgaszone Lato i Zgaszona Jesień – będą bardzo dobrze wyglądały w obu odcieniach, ponieważ są one mocno zgaszone. Czysta Wiosna i Czysta Zima – kolory są ciemne i mocno zgaszone, powiedziałabym, że leżą na granicy dopasowania. Za mało w nich czystości i intensywności. U Czystej Wiosny lepiej sprawdzi się turkus klasyczny, ale cyraneczka też – jako ciemny, ale jednak ciekawszy od granatu kolor. Do Czystej Zimy będą pasowały inne odcienie z tej gamy, np. morski sprawdzi się lepiej. Jeśli Czysta Wiosna i Czysta Zima chcą czegoś ciemniejszego i stonowanego, wychodzącego poza standardy czerni, szarości i granatu, to petrol może być ciekawym rozwiązaniem. Nie będzie idealny, ale znajdzie się w obrębie pasujących kolorów.

petrol

Właśnie ze względu na duże możliwości dopasowania ciemnych turkusów dodaję petrol do kolorów bazowych – jest on, jak widzisz, bardzo plastyczny.

Łączenie cyraneczki i petrolu

Można tworzyć połączenia monochromatyczne, czyli z innymi odcieniami, turkusem czy morskim. Będą to przepiękne zestawienia – spójne, ale na pewno nie nudne. W związku z tym, że są to kolory, które leżą na kole kolorów blisko zieleni, to z nimi też będą tworzyły bardzo dobre połączenia – z jasnymi zieleniami dla Jasnego Lata, z ciemniejszymi dla Ciemnej Zimy czy Zgaszonego Lata (ale Zgaszone Lato powinno trochę taki zestaw rozjaśnić, np. bielą czy jasną szarością).

petrol

Można tworzyć również połączenia z ciepłą zielenią. Te kolory nie leżą blisko siebie na kole kolorów, więc zestawienia nie są już tak bezpieczne jak z chłodną zielenią. Mogą je stosować Ciepłe Wiosny i Czyste Wiosny. Natomiast połączenia z ciemnymi zieleniami, militarnymi czy zgniłymi będą bardzo dobre dla jesiennych typów urody. Im bardziej zgaszone odcienie turkusu czy zieleni, tym lepsze dla Zgaszonej Jesieni.

Petrol i cyraneczka na kole kolorów z jednej strony mają blisko do zieleni, a z drugiej do niebieskiego. Z jaśniejszymi odcieniami niebieskiego będą to dobre połączenia dla jasnych typów urody, a z żywymi, intensywnymi – dla Czystej Zimy (aby stworzyć przeciwwagę dla tego zgaszonego odcienia petrolu czy cyraneczki). Do Chłodnej Zimy pasuje trochę delikatniejszy odcień niebieskiego.

połączenie petrolu z zielonym i niebieskim

Róż – może być jasny, intensywny albo ciemniejszy, ale też intensywny, jak np. barbie lub magenta, w zależności od typu urody. Cyraneczka czy petrol będą go trochę uspokajały i tonowały, a róż z kolei będzie je ożywiać. Brudne róże, zgaszone lekko szarością czy brązem, stworzą dobre połączenie dla Zgaszonego Lata, Jasnego Lata i Zgaszonej Jesieni.

petrol z różowym

Jeśli chodzi o fiolet, to z oberżyną mamy świetne zestawienie dla Ciepłej Jesieni i Ciemnej Jesieni. Z ciemniejszym, chłodnym fioletem – dla Chłodnego Lata i Chłodnej Zimy. Z jasnym fiołkowym – dla Jasnego Lata i Zgaszonego Lata. Natomiast z jasnym i ciepłym fioletem (jak np. krokus) stworzymy piękne zestawienie dla Ciepłej Wiosny i Czystej Wiosny.

Czerwień – muszę powiedzieć, że jest to kolor, z którym miałam pierwszy zgrzyt.

Z jaśniejszymi czerwieniami widać dużą niezgodność, nieporozumienie między tymi kolorami. Oczywiście jeśli ktoś lubi kontrastowe zestawienia, może próbować. Dużo bardziej podoba mi się jednak połączenie z ciemniejszymi czerwieniami. Pasuje do jesiennych typów urody.

petrol z czerwienią

Nie opisuję zestawień z szarościami, bielą, czernią czy granatem, ponieważ wyszłam z założenia, że one zawsze się sprawdzą, u każdego typu urody. Ale trochę „pomęczę” brązy.

Jeśli czytają mnie Ciepłe Jesienie, to teraz część dla nich 🙂 Te typy urody zazwyczaj boją się swoich kolorów w połączeniach wewnątrz palety (takich jak cynamon, terakota, rudości, kasztan). Boją się, że wyjdzie z tego nienowoczesna stylizacja. Zaręczam: jeżeli stroje nie mają nienowoczesnych krojów, to z powodu samego brązu nie wyjdzie nienowoczesna stylizacja. Wiele osób mówi, że brązy wyglądają poważnie i postarzają. Właśnie dodanie cyraneczki znakomicie je ożywia! Zobacz:

petrol z brązowym

Z ciepłymi brązami, ceglastymi, terakotą czy kakao powstaną przepiękne zestawienia dla Ciepłych Wiosen i Ciepłych Jesieni. Z pomarańczowymi będzie również super dla Wiosen, szczególnie Ciepłej. Łososiowy pomarańczowy będzie dobry dla wszystkich Wiosen, a przydymiony, ceglasty – dla Zgaszonych Jesieni i Ciepłych Jesieni.

Ostatni kolor to żółty. Również będzie trochę zgrzytu między czystym żółtym a petrolem. Żółć w odcieniu kurkumy tworzy dobre połączenie dla Ciepłych Wiosen i Ciepłych Jesieni. Jasnożółty – ciekawe zestawienie dla Ciepłych Wiosen i Jasnych Wiosen. Cytrynowym – dla Czystych Wiosen.

petrol z żółtym

Jak widać, ciemne turkusy mogą wypaść fantastycznie i być uniwersalne. Jeśli dostrzeżesz w sklepach coś ciemnoturkusowego, niebieskozielonego, nieostrego, to od razu próbuj! Nawet jeśli nie wiesz, jakim jesteś typem kolorystycznym. Może to być ciekawa alternatywa dla czerni, granatu czy szarości. Dzięki niej stworzysz ciekawsze połączenia kolorystyczne.

A jeżeli zestawień kolorystycznych chcesz się uczyć ze mną, może zainteresuje Cię kurs online: „Jak łączyć kolory”? Jest świetny dla osób, które czują, że nie mają naturalnego zmysłu łączenia kolorów, i chcą zrozumieć zasady. Więcej informacji znajdziesz na stronie: kliknij.

PROGRAM ONLINE 💋 JAK ŁĄCZYĆ KOLORY 💋 DLA KOBIETY, KTÓRA:

😍chce świetnie wyglądać, ale ma poczucie, że nie potrafi łączyć kolorów.
😍zawsze wybiera bezpieczne połączenia, jest znudzona swoim wyglądem i chce to zmienić.
😍chce nowości w szafie, ale boi się, że będzie wyglądać jak papuga.

Przygotowałam dla Ciebie 17 świetnych jakościowo materiałów video trwających w sumie 160 minut, czyli ponad 2,5 godziny, mnóstwo tekstów oraz grafiki. Ale to nie wszystko!

Dołączając do kursu, dodatkowo otrzymujesz:
☑ książkę Ubierz się w kolor. Tajniki analizy kolorystycznej w wersji elektronicznej;
☑ dodatkowe materiały uzupełniające – 12 filmów video (o długości ponad 2 godzin!) z przepisem, jak łączyć poszczególne kolory z innymi;
☑ zniżkę na analizę kolorystyczną online – możesz ją wykorzystać sama (jeżeli chciałabyś poznać swój typ urody) lub podarować bliskiej osobie (jeżeli sama korzystałaś już z tej usługi).

Tematyka poszczególnych modułów kursu:

☑ Powitanie
☑ Krok 1. Teoria koloru
☑ Krok 2. Grupy kolorystyczne i ich odcienie
☑ Krok 3. Analiza kolorystyczna
☑ Krok 4. Kolory niebezpieczne i kolory uniwersalne
☑ Krok 5. Sposoby łączenia kolorów. Typ urody a łączenie kolorów
☑ Krok 6. Typ siostrzany i pora roku
☑ Krok 7. Skąd wiemy, czy kolory do siebie pasują
☑ Krok 8. Odpowiedzi na pytania
☑ Krok 9. Materiały dodatkowe
☑ Podsumowanie

Kurs znajduje się na platformie, do której masz dostęp przez 24 godziny na dobę z każdego miejsca, gdzie jest internet.

Po ukończeniu kursu będziesz wiedziała, jak tworzyć niebanalne zestawienia kolorystyczne. Zaczniesz lepiej wyglądać (inni to zauważą i na pewno zasypią Cię gradem komplementów). Wzrośnie Twoje poczuje własnej wartości <3. Sprawdź tutaj. 

Powodzenia w łączeniu kolorów, a zwłaszcza w poszukiwaniu cyraneczki i petrolu!

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Ubrania z muślinu

Ubrania z muślinu

Czy masz w swojej szafie ubrania z muślinu? Latem, oprócz lnu uwielbiam i gorąco polecam do przetestowania ubrania wykonane właśnie z tego materiału! Co to jest muślin? Muślin to najczęściej tkanina bawełniana, która cechuje się gofrowaną, pofalowaną strukturą. Jest bardzo delikatna (...)

Czytaj więcej
Odcienie bieli dla różnych typów urody

Odcienie bieli dla różnych typów urody

Czy wszystkie możemy nosić kolor biały? Czy może, według 12 typów urody, biel nie jest wskazana dla którejś z nas? Jeżeli chcesz się dowiedzieć jakie odcienie bieli są dla Ciebie najlepsze, to zobacz najnowszy wideoporadnik.   W teorii, powiedzenie kolor biały, (...)

Czytaj więcej
Biała koszula a różne style

Biała koszula a różne style

Biała koszula w różnych stylach i na różne okazje! Zapraszam na wideoporadnik oraz jego luźną transkrypcję!   Biała koszula nie zawsze musi być elegancka. Zapraszam Cię do poszerzenia swoich horyzontów, zainspiruj się jak możesz wykorzystać białą koszulę! Biała koszula nie musi (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.