fbpx

Mała czarna jest banalna

Inspiracje

Mała czarna powinna być w każdej kobiecej szafie.

Mała czarna to klasyka sama w sobie.

Mała czarna pasuje każdemu.

Małą czarną założysz na każdą okazję.

Mała czarna zmieni charakter (nie do poznania) w zależności od dodatków.

Mała czarna wyszczupla.

Mała czarna TO.

Mała czarna TAMTO.

Uff. Czy czujesz mój ironiczny ton? 😉 To nie tak, że nie lubię czerni i małej czarnej sukienki. Zgadzam się, że jest klasykiem, jest bardzo elegancka i pasuje na wiele okazji. Uważam ją po prostu za zbyt oczywiste rozwiązanie.

Dlaczego tak uważam? Jaką mogę dać Ci alternatywę?

Zobacz video poradnik: Mała czarna jest banalna

Wersja tekstowa:

W wielu poradnikach stylu znajdziemy informację, że każda kobieta powinna mieć w swojej szafie małą czarną sukienkę. Obalam ten mit! Szczerze? W swojej szafie nigdy nie miałam takiej sukienki.  Dzisiaj namawiam Ciebie do rozszerzenia swoich horyzontów poza ten tradycyjny fenomen. Oczywiście nie musisz pozbywać się swoich „małych czarnych”. Jeśli posiadasz taki model sukienki, wyglądasz i czujesz się w nim dobrze to noś go z uśmiechem. Proszę jednak otwórz się na jej alternatywy.

Dlaczego uważam, że mała czarna jest banalna?

Pracując już jako osobista stylistka zostałam zaproszona na charytatywną galę dla kobiet. Wchodząc do wspaniałej sali przygotowanej do eleganckiej kolacji poczułam po raz pierwszy negatywną moc małej czarnej. Po przekroczeniu progu tej restauracji pierwsza moja myśl była: czuję się jak na pogrzebie – ponad 90% kobiet miało na sobie czarną sukienkę. Mała czarna sprawia, że wszystkie wyglądamy tak samo. Wydaje mi się, że każda kobieta wybierając się na specjalną okazję chce wyglądać i czuć się wyjątkowo. Powiesz: „Ale mała czarna to klasyk”. Tak, to prawda. Można jednak wyglądać klasycznie ubierając się w inny sposób.

Doceniam to, czego nauczyła kobiety Coco Chanel i bardzo bliska jest mi szerzona przez nią idea. Jednak zwróćmy uwagę, że Coco Chanel wprowadziła małą czarną i czerń jako klasyk do kobiecych szaf w okresie żałoby po śmierci ukochanego. Jest to na tyle silny przekaz, że kobiety od ponad 90 lat uważają tę sukienkę za bazę w swojej garderobie.

Czerń jest piękna, wysmuklająca, tajemnicza, za jej pomocą budujemy dystans.

Podobają mi się stylizacje tylko w kolorze czarnym. Jednak w teatrze, w operze lub w innym miejscu, gdzie kobieta ma sposobność, by ubrać się elegancko, wieczorowo będę unikać tego koloru, gdyż uważam to za nudę i banał.

Dlaczego uważam, że trzeba unikać czerni?

  1. Jeszcze raz podkreślę: czerń może być banalna i nudna.
  2. W kolorze czarnym można źle wyglądać. Niewiele osób może sięgać po czarny kolor w świetle dziennym – to analiza kolorystyczna pozwoli jednoznacznie określić czy dana osoba może nosić czerń. Ponieważ kolor czarny pochłania światło, powoduje to podkreślenie cieni pod oczami oraz optyczne pogłębienie zmarszczek u osób, dla których ten kolor nie jest wskazany. Po prawdzie istnieją czynniki łagodzące takie jak: sztuczne światło oraz odpowiednio dobrany makijaż. Zazwyczaj są to środki charakterystyczne dla wyjść wieczorowych – dlatego jeśli już to sięgaj po ten kolor w takich okolicznościach. Czarny jest odpowiedni zazwyczaj dla osób o naturalnie śniadej cerze, ciemnej oprawie oczu, ciemnym pigmencie ust oraz o ciemnych włosach. Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy czarny jest dla Ciebie to zapraszam do przeczytania artykułu o 12 typach urody lub poszerzenia wiedzy poprzez zakup książki Ubierz się w kolor. Tajniki analizy kolorystycznej.
  3. Czerń stosowana w ciągu dnia będzie sprawiała, że kontury naszego ciała staną się obrysowane i to co chcielibyśmy pomniejszyć – nagle okaże się, że zostało uwypuklone.
  4. Za wadę koloru czarnego uważam fakt, że jest nietrwały – szybko blaknie (jeżeli zależy Ci jednak na jakimś elemencie garderoby w tym kolorze to polecam zainwestować w lepszą jakość materiału).
  5. Ubrania w czerni są trudne w utrzymaniu: łatwo się obierają, widoczne są na nich wszystkie niteczki, farfocle.

Powiesz: czarny wysmukla.

Jest to niepodważalny argument. Mogę jednak powiedzieć Ci, że wszystkie ciemne kolory pomniejszają. Tutaj daję Ci alternatywę w postaci kolorów takich jak grafit, bordo, burgund, ciemny buraczkowy, wiśniowy, petrol, cyraneczka, granat, ciemna czekolada, ciemny fiolet, butelkowa zieleń. Poniżej przedstawiłam propozycje sukienek, które w moim odczuciu są lepszym wariantem niż mała czarna. Zainspiruj się, rozszerz swoje myślenie o ubieraniu się, odnajdź własne klasyki dla siebie.

nie mała czarna 1

sukienka 1, sukienka 2, sukienka 3, sukienka 4,

nie mała czarna 3

sukienka 5, sukienka 6, sukienka 7, sukienka 8,

nie mała czarna 7

sukienka 9, sukienka 10, sukienka 11, sukienka 12, sukienka 13

__________________________________________________________________________________________

  1. Chcesz dowiedzieć się jak poznać swój typ urody? Kliknij tutaj: Jak określić swój typ urody?
  2. Czerń, a 12 typów urody – jeśli chcesz dowiedzieć się, czy możesz nosić czerń od stóp do głów, czy powinnaś się jej wystrzegać, to przejdź tutaj: Czerń – jak ją nosić dla 12 typów urody.
  3. W przypadku, jeśli chcesz nosić kolorowe sukienki, ale nie wiesz jak dobrać do nich buty, torebkę, to zerknij: Kolory dodatków. Jak je dobrać?

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Letnie nakrycia głowy

Letnie nakrycia głowy

Letnie nakrycia głowy są potrzebne z dwóch powodów! Po pierwsze chronią naszą głowę przed słońcem, a po drugie potrafią nieźle podkręcić stykówkę! Zapraszam na wideo poradnik lub/i zapoznanie się z jego luźną transkrypcją.   Nakrycia głowy potrafią nadać stylizacji zupełnie różnego wymiaru, (...)

Czytaj więcej

Palety dla 12 typów urody

Analiza kolorystyczna to zupełnie nowy temat dla Ciebie? Zacznij od wpisów w tym miejscu >> Chcesz skorzystać z małej ściągawki i poznać palety 12 typów urody? Sprawdź, czym różnią się od siebie i zobacz, czy znajdziesz wśród nich swoje ulubione kolory. Jeżeli (...)

Czytaj więcej
Ubrania z muślinu

Ubrania z muślinu

Czy masz w swojej szafie ubrania z muślinu? Latem, oprócz lnu uwielbiam i gorąco polecam do przetestowania ubrania wykonane właśnie z tego materiału! Co to jest muślin? Muślin to najczęściej tkanina bawełniana, która cechuje się gofrowaną, pofalowaną strukturą. Jest bardzo delikatna (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.