fbpx

Z czym łączyć jasny fiolet?

Inspiracje

Jasny fiolet to kolor, który nie jest dla mnie idealny, ale jest wspaniałą propozycją dla innych typów urody. Z dzisiejszego materiału dowiesz się dla kogo jest jasny fiolet, kto powinien go unikać oraz jak najlepiej łączyć z innymi kolorami.

Zapraszam do zapoznania się z video/ lub i jego luźną transkrypcją.

 

Jasny fiolet jest to kolor chłodny, jasny. W tym roku Pantone ogłosiło właśnie jasny fiolet w konkretnym odcieniu Veri Peri kolorem 2022. W tym materiale nie będę się skupiać tylko na tym jednym odcieniu. Pokażę gamę jasnych fioletów. Jedne będą miały w sobie więcej niebieskości (szybkie przypomnienie : fiolet powstaje z pomieszania czerwieni z niebieskim) i wówczas będę je określała mianem “chłodnych” lub więcej domieszki czerwieni “ wówczas będą one cieplejsze, wpadajace w lilaróż.

Dla kogo jasne fiolety?

Zgodnie z teorią analizy kolorystycznej z podziałem na 12 typów urody najlepiej jasne fiolety wpisują się paletę kolorystyczną Jasnego Lata. Również typ siostrzany Jasna Wiosna fantastycznie może zaaranżować jasny fiolet w swoją szafę.

Idąc dalej mamy Chłodne Lato, gdzie również jasne fiolety będą harmonijnie łączyć się z pozostałymi barwami. Jasną bazą ubraniową będą również dla trzeciego letniego typu, a mianowicie Zgaszonego Lata.

Biorąc na warsztat typy zimowe, to tutaj jasne fiolety będą najlepszą propozycją dla Chłodnej Zimy, gdzie mogą stanowić jasną bazę ubraniową. Po jasny fiolet może sięgnąć również Czysta Zima oraz Ciemna Zima. Tutaj jednak stawiałabym na akcenty, nie na duże powierzchniowo elementy.

Typy jesienne, a jasny fiolet.

Jasne fiolety należą do kolorów jasnych, chłodnych, dlatego ich opozycją są kolory ciepłe i ciemne, czyli jesienne. Najtrudniej będzie dostosować nawet dodatki dla Ciemnej i Ciepłej Jesieni. Troszkę lżej dla Zgaszonej Jesieni, lecz tutaj również nie poszalejemy.

Typy wiosenne, a jasny fiolet.

W tej grupie jest troszkę lepiej. Jasna Wiosna jako typ siostrzany Jasnego Lata przyjmie te kolory bez problemu. Większą trudność, by wpleść jasny fiolet do swojej palety będzie miała Ciepła Wiosna. Czysta Wiosna może sięgać po mniejsze elementy, dodatki w połączeniu ze swoją paletą.

Dla kogo jasnofioletowy total look? Jak łączyć jasne fiolety?

W takich całych stylizacjach najlepiej sprawdzą się przedstawicielki Jasnego Lata.
Dla Chłodnego Lata, Zgaszonego Lata proponuję dodać jakiś przyciemniający element np. granatowe lub dżinsowe spodnie.

Chłodna Zima fajnie przyjmie te kolory np. na spodniach, na spódnicy w połączeniu z ciemniejszą bluzką, swetrem. Te same zasady dotyczą Ciemnej i Czystej Zimy.

Pamiętaj, że im dana rzecz zajmuje mniejszą powierzchnię, to ma ona mniejszy wpływ na nasz wygląd. Dlatego Zgaszona Jesień może sięgać po jasne fiolety, ale niech to będzie w małym elemencie np. wzorze, dodatkach.

Jasny fiolet pięknie łączy się z innymi jasnymi, chłodnymi kolorami. Przykładem może być połączenie z błękitem, jasnym różem, miętą.

Dodatkowo będzie się dobrze komponował z kolorami chłodnymi i ciemnymi. Stworzysz wyjątkowe stylizacje w oparciu o połączenie jasnego fioletu z granatem, butelkową zielenią, fuksją, gencjanowym fioletem.

Nieoczywiste zestawienie to np.:

jasny fiolet +

Oczywiście jasny fiolet wygląda również ciekawie w zestawieniu z bielą, szarością, czernią, srebrem.

Wszystko zależy od tego jaki efekt chcesz osiągnąć. Zupełnie inaczej będziemy zestawiać ten kolor w roli głównej, a zupełnie inaczej w roli akcentu.

Obejrzyj film, by zobaczyć kilka ciekawych propozycji.

Podsumowując jasny fiolet to kolor idealny dla typów kolorystycznych, których atrybuty to Chłodny, Jasny, (Zgaszony/ Czysty w zależności od konkretnego odcienia). Jeśli jednak, Twój typ jest Chłodny lub Jasny możesz spróbować go wpleść w swoją paletę kolorystyczną.

___________________________________________________________________________________________________________

  1. Tutaj więcej poczytasz w temacie analizy kolorystycznej i o 12 typach urody: 12 typów kolorystycznych.
  2. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak łączyć inne kolory, zajrzyj do serii „Jak łączyć” Jak łączyć szary?.
  3. O łączeniu kolorów więcej tutaj: Zdradzam jedną z zasad: Jak łączyć kolory.

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Letnie nakrycia głowy

Letnie nakrycia głowy

Letnie nakrycia głowy są potrzebne z dwóch powodów! Po pierwsze chronią naszą głowę przed słońcem, a po drugie potrafią nieźle podkręcić stykówkę! Zapraszam na wideo poradnik lub/i zapoznanie się z jego luźną transkrypcją.   Nakrycia głowy potrafią nadać stylizacji zupełnie różnego wymiaru, (...)

Czytaj więcej

Palety dla 12 typów urody

Analiza kolorystyczna to zupełnie nowy temat dla Ciebie? Zacznij od wpisów w tym miejscu >> Chcesz skorzystać z małej ściągawki i poznać palety 12 typów urody? Sprawdź, czym różnią się od siebie i zobacz, czy znajdziesz wśród nich swoje ulubione kolory. Jeżeli (...)

Czytaj więcej
Ubrania z muślinu

Ubrania z muślinu

Czy masz w swojej szafie ubrania z muślinu? Latem, oprócz lnu uwielbiam i gorąco polecam do przetestowania ubrania wykonane właśnie z tego materiału! Co to jest muślin? Muślin to najczęściej tkanina bawełniana, która cechuje się gofrowaną, pofalowaną strukturą. Jest bardzo delikatna (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.