fbpx

Jak łączyć: szary?

Porady kolorystyczne

Czy kolor szary jest na pewno dla wszystkich? Czy wszystkie w nim świetnie wyglądamy?

Jeżeli tak, to z czym najlepiej go zestawiać? Zapraszam na najnowszy video poradnik.

 

Czy szary to kolor?

Sprawne ucho mogłoby usłyszeć, że we wstępniaku zrobiłam mały błąd merytoryczny! A to wszystko po to, żeby móc zacząć ten poradnik od odrobiny teorii koloru, czyli teorii analizy kolorystycznej. Na czym polegał ten błąd? Powiedziałam kolor szary! Tak naprawdę szarość nie jest kolorem, jest achromatem.

To znaczy, nie ma w sobie żadnej chromy, czyli barwy i takie trzy kolory: biały, czarny i szary. Szarość, czyli wszystko to, co jest pomiędzy bielą, a czernią. Biel to totalne światło, czarny to totalny brak światła, a szarość w zależności od tego czy jest jaśniejsza, bliżej bieli to bardzo rozświetla, czy może chowa, tak delikatnie odsuwa, jeżeli jest blisko czerni. Także szarość jest achromatem, co oznacza, że właściwie nie powinna mieć temperatury. Nie ma chromatyczności. Ma tylko walor, czyli stopień jasności i ciemności. Natomiast tak naprawdę w prawdziwym życiu my oczywiście mówimy kolor szary i to jest zupełnie OK tak mówić, ale też szarość bardzo często ma delikatne zabarwienie innych kolorów . Wtedy można powiedzieć, że będzie miała jakiś odcień. Może być szarość cieplejsza i szarość chłodniejsza.

Szary kolorem uniwersalnym.

Mówi się, że szarość jest kolorem uniwersalnym. Sama zresztą to często mówię. Należy do piątki kolorów uniwersalnych, oprócz bieli, czerni, granatu i takich beżo-brązów stonowanych. Jest kolorem uniwersalnym. Jest kolorem bazowym. I tak naprawdę można by było powiedzieć, że skoro bazowy, skoro uniwersalny to znaczy, że dla wszystkich. I tak i nie. Na pewno szarość dla większości z nas, albo powiedziałabym właściwie dla wszystkich, jest kolorem klejem dla stylizacji.  Jest ciekawym dodatkiem do innych ciekawszych, żywszych, mocniejszych kolorów.
W zależności od tego czy mamy urodę jaśniejszą, czy ciemniejszą albo, czy chcemy zrobić stylizację jaśniejszą, czy ciemniejszą, to szarość  może bardzo pięknie uspokoić mocniejsze kolory. Możesz zobaczyć teraz różne inspiracje, jak przykładowo zestawić szarość:

szary

Jak łączyć szary?

Szary pięknie komponuje się z kolorami mocnymi, intensywnymi, takimi które rażące wręcz dla naszego oka i wtedy szarość je pięknie uspokaja. Szarość pięknie się komponuje z innymi szarymi, zgaszonymi, stonowanymi, miękkimi kolorami. I tak szarość może być właśnie bazą dla każdej z nas, ale też nie każda z nas może nosić szarość na całej sylwetce, czyli tak monochromatycznie (w jednym kolorze).

Ze względu na to, że nie każda z nas ma bardzo dużo zgaszenia w swojej urodzie, w swojej skórze, w kontraście bądź jego braku, który pojawia się w kolorystyce naszej twarzy. Przykładowo taki kontrast może występować pomiędzy skórą, a włosami. Pomiędzy oprawą oczu, a skórą. Pomiędzy ustami, a naszą skórą. Podobnie również w samym oku, czyli pomiędzy białą białkówką, a wyraźnym kolorem oka. Na pewno możesz u siebie zauważyć, że albo właśnie jesteś taka wysoko chromatyczna, czyli taka królewna śnieżka. Masz bardzo jasną skórę, ale bardzo ciemne włosy. Twoja oprawa oczu kontrastuje ze skórą, a usta np. malinowe. Z drugiej strony jeśli jesteś stonowana, to znaczy Twój odcień włosów jest taki średni (ciemny blond, może jasny brąz). Może Twoje oko jest szaro zielono niebieskie. Właściwie to w zależności od Twojego nastroju, światła, pogody i tego co na siebie założysz, taki ma kolor. Białkówka jest albo szarawa, albo taka mleczna, więc całość robi wrażenie takiej miękkości, stonowania. I oczywiście żadne z tych opcji czy to królewna śnieżka czyli totalna opozycja, czyli właśnie taka delikatna, eteryczna, bardzo stonowana i miękka uroda, nie jest ani lepsza, ani gorsza.

Dla jakiego typu kolorystycznego?

Właśnie tutaj przez ten temat królewny śnieżki i stonowanej, miękkiej urody, chciałabym przejść do szarości i 12 typów urody. Ponieważ analiza 12 typów opiera się właśnie na tych trzech słowach, o których ja tutaj cały czas wspominam. Chodzi o odcień, czyli temperatura, czyli odcień ciepły albo chłodny, walor jasny albo średni i chromatyczność wysoka albo zgaszona. Mamy 12 typów kolorystycznych, które odwzorowują właśnie te trzy cechy. Można by było powiedzieć, że szarość, jeżeli byśmy tak rozpatrzyły z punktu widzenia jej widoczności, to na pewno nie jest kolorem mocnym. Biel jest mocna. Czerń jest mocna. Szarość jest stonowana. Obojętnie czy jasna, czy ciemna. I można powiedzieć, że dzięki temu uspokaja nasze stylizacje. Wysnuję tezę, że lepiej niektóre typy urody będą w niej wyglądały, a inne gorzej. Na pewno najlepiej będą wyglądały w szarościach Zgaszone Lata, Zgaszone Jesienie. Najgorzej w takiej dużej ilości szarości będzie wyglądała Czysta Wiosna i Czysta Zima.

Oczywiście każda z nich może nosić w różnych mniejszych elementach, czyli np. mamy coś szarego u góry, ale mocne kolory na dole, czy mamy mocne zestawienie, ale szare dodatki. Jak najbardziej nie ma problemu. Każda z nas może szarość nosić, bo ona jest kolorem właśnie bazowym, uniwersalnym. Czyli w zależności od tego, na jakiej powierzchni pojawia się w naszej stylizacji, no to jest albo fantastyczna, albo jakoś tam sobie ujdzie.

Na pewno każdy z typów urody może znaleźć jakąś szarość dla siebie i swoje kompozycje. Powyżej możesz zobaczyć właśnie jakie kompozycje szarości z kolorami dobre dla poszczególnych typów urody. Czyli tak jak powiedziałam Zgaszone Lato, Zgaszona Jesień najlepiej. Czysta Zima, Czysta Wiosna powiedzmy, że najgorzej, ale w takim dużym cudzysłowie. Znaczy na dużej powierzchni najgorzej. Ale też można powiedzieć, że wszystkie typy zgaszone, czyli w ogóle lata, jesienie lepiej będą wyglądały w szarościach niż wiosny i zimy. Ale tak jak wspomniałam, będę to cały czas powtarzała, każda z nas może nosić szary, tylko albo jaśniejszą, albo ciemniejszą wersję, albo na mniejszej, albo na większej powierzchni.

Poniżej grafiki ilustrujące jak nosić szary. Można się napatrzeć i zainspirować.

 1: [kurtka, golf, spodnie, buty, torebka]szary 1 szary 2

 2: [golf, spodnie, buty, torebka, broszka]

3 3: [sweterek, bluzka, spodnie, buty, torebka, pierścionek]

4: [golf, spodnie, buty, torebka, beret]4 5

 5: [sweterek, spodnie, buty, torebka, apaszka]

A propos inspiracji, to chciałabym zaprosić C do super inspirującego miejsca! Właściwie jeszcze do listy priorytetowej tego miejsca. Mam na myśli Klub Stylowych Kobiet. Możliwe, że słyszałaś już o tej inicjatywie. A może jeszcze nie. Klub stylowych kobiet to jest taki klub, który tworzę z moim zespołem i z moimi klientami, który polega na wzajemnym inspirowaniu się jeżeli chodzi o rozwiązania w naszej szafie. Otwieramy teraz listę priorytetową. Już za kilka dni będziemy ruszać ze sprzedażą tego klubu, to znaczy będziesz mogła do tego klubu dołączyć. Wszystkie szczegóły na stronie KSK, czyli Klub Stylowych Kobiet: ksk.kodstylu.pl. Tu znajdziesz wszystkie informacje.

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Letnie nakrycia głowy

Letnie nakrycia głowy

Letnie nakrycia głowy są potrzebne z dwóch powodów! Po pierwsze chronią naszą głowę przed słońcem, a po drugie potrafią nieźle podkręcić stykówkę! Zapraszam na wideo poradnik lub/i zapoznanie się z jego luźną transkrypcją.   Nakrycia głowy potrafią nadać stylizacji zupełnie różnego wymiaru, (...)

Czytaj więcej

Palety dla 12 typów urody

Analiza kolorystyczna to zupełnie nowy temat dla Ciebie? Zacznij od wpisów w tym miejscu >> Chcesz skorzystać z małej ściągawki i poznać palety 12 typów urody? Sprawdź, czym różnią się od siebie i zobacz, czy znajdziesz wśród nich swoje ulubione kolory. Jeżeli (...)

Czytaj więcej
Ubrania z muślinu

Ubrania z muślinu

Czy masz w swojej szafie ubrania z muślinu? Latem, oprócz lnu uwielbiam i gorąco polecam do przetestowania ubrania wykonane właśnie z tego materiału! Co to jest muślin? Muślin to najczęściej tkanina bawełniana, która cechuje się gofrowaną, pofalowaną strukturą. Jest bardzo delikatna (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.