fbpx

Materiały syntetyczne

Materiały odzieżowe

Materiały syntetyczne. Czy są złe, czy nie? Czy chcesz dowiedzieć się, dlaczego uważam akryl za najgorszy materiał na świecie?
Zapraszam na film lub/i do przeczytania luźnej transkrypcji.

 

Materiały syntetyczne wytwarzane są chemiczne, z pochodnych ropy naftowej. Przerażające, prawda? Poniżej omówię kilka najbardziej popularnych włókien syntetycznych.

Poliester

Ma zły PR, jednak nie można zapominać, że ma swoje plusy. Jest bardzo tani w produkcji.  Nie gniecie się, nie traci koloru, nie kurczy. Jest wytrzymały i lekki. Często wykorzystywany jest do produkcji ubrań sportowych ze względu na swoje właściwości.

Jakie ma minusy? Cechuje go bardzo niska higroskopijność, czyli będzie to materiał w którym się spocisz i zgrzejesz. Dodatkowo jest łatwopalny, więc należy unikać otwartych źródeł ognia. Pod uwagę należy również wziąć ekologię i warto wiedzieć, że poliester bardzo długo się biodegraduje. 

Kupując ubrania z poliestru warto pamiętać, że w zależności od producenta możemy mieć do czynienia z poliestrem dobrej lub gorszej jakości. 

Poliamid

Najczęściej nazywany nylonem lub stylonem. Jest mniej popularnym włóknem syntetycznym, gdyż jest droższy. I znowu taka sama sytuacja. Jest to materiał lekki, wytrzymały, lecz nie przepuszczający powietrza, nie odprowadzający wilgoci. 

Elastan

Inne nazwy to lycra lub spandex. Jest bardzo popularny i spotkać go można wszędzie. Dzięki domieszkom elastanu ubrania się rozciągają, dopasowują do sylwetki. Jeżeli decydujesz się na ubranie z dodatkiem elastanu, sprawdź metkę i zobacz jaki procent elastanu znajduje się w danej tkaninie. Jeśli zawartość elastanu nie przekracza 5 %, to będzie to dodatek jedynie ulepszający zachowanie formy danego ubrania. W sytuacji, kiedy przekracza 20% to istnieje duże ryzyko, że ubrania będą się niechlujnie rozciągać, wypychać. 

Akryl 

To sztuczna wełna. W Polsce spotkamy się jeszcze z określeniem anilana. Jak dla mnie jest to najgorszy materiał. Dlaczego? Założeniem wyrobów z wełny jest to, że mają być ciepłe i pomagać utrzymać ciepło. Niestety akryl nie posiada tej funkcji. Podsumowując: jeśli kupisz sobie pozornie ciepły szalik, sweter lub czapkę  z akrylu, to okaże się, że wcale nie będzie Ci w nim ciepło. Będzie wręcz chłodził organizm jednocześnie blokując przepuszczanie powietrza. Czy ma jakieś plusy? Nie uczula i się nie gniecie.

____________________________________________________________________________________________________

  1. O składzie materiałów odzieżowych obejrzysz materiał lub/i przeczytasz tekst tutaj: Skład materiałów odzieżowych. O czym mówi nam metka?
  2. Więcej informacji o materiałach sztucznych znajdziesz tutaj: Materiały sztuczne
  3. Więcej informacji o materiałach naturalnych znajdziesz tutaj: Materiały naturalne 

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Czy każdemu pasuje biała koszula?

Czy każdemu pasuje biała koszula?

Czy biała koszula jest dla wszystkich?! Co na temat białej koszuli mówi teoria 12 typów kolorystycznych? Zapraszam do obejrzenia wideo poradnika: Czy biała koszula to naprawdę must have? Czy każda z nas musi mieć ją w swojej szafie? Nie jestem (...)

Czytaj więcej
Najmodniejsze połączenia kolorystyczne

Najmodniejsze połączenia kolorystyczne

Przedstawiam 5 najmodniejszych połączeń kolorystycznych na wiosnę i lato 2024! Zapraszam do obejrzenia wideo poradnika:     Oto lista: Brąz połączony ze słonecznymi odcieniami żółci (kukurydzy, słonecznika, kurkumy, curry, topaz). Te połączenie kolorystyczne sprawdzą się dla Ciepłej Jesieni, dla Ciepłej Wiosny w (...)

Czytaj więcej
Kolorystyczne trendy na wiosnę i lato 2024

Kolorystyczne trendy na wiosnę i lato 2024

Poznaj 7 trendów kolorystycznych na wiosnę i lato 2024! Obejrzyj najnowszy wideo poradnik oraz zapoznaj się z jego luźną transkrypcją. Trendy na wybiegu, trendy na Pintereście, Instagramie czy w sklepach odzieżowych nie "kręcą" mnie tak bardzo jak trendy mody użytkowej. Oczywiście (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.