fbpx

Materiały naturalne

Materiały odzieżowe

Czy wszystkie materiały naturalne są fantastyczne i tylko je powinnyśmy nosić?

Wątpliwości rozwiewam w filmie! Zapraszam do obejrzenia lub/i zapoznania się z jego luźną transkrypcją!

 

Ten film to drugi poradnik z z serii o materiałach. Pierwszy znajdziesz tutaj (polecam obejrzeć w pierwszej kolejności):
SKŁAD MATERIAŁÓW ODZIEŻOWYCH.

Stwierdzenie, że włókna naturalne są zawsze fantastyczne może okazać się niezgodne z prawdą. Jednak może się okazać, że włókna naturalne mogą być najlepszą dla nas decyzją, jeżeli zwrócimy uwagę na kilka aspektów.

Na co zwrócić uwagę?

Dla naszego ciała są fantastyczne, ponieważ są naturalne, tak jak nasze ciało. Dlaczego? Materiały naturalne mają najlepszą przepuszczalność (czyli nasza skóra “oddycha” w sposób swobodny, jest zapewniony dostęp do powietrza) oraz higroskopijność  (dobrze pochłaniają wilgoć i później ją oddają “na zewnątrz”). Co jest jeszcze charakterystycznego dla włókien naturalnych? Jedne mną się bardziej, inne mniej. Niektóre włókna są bardzo delikatne, inne wytrzymałe. Decydując się na materiał, z którego zrobione będzie Twoje ubranie musisz wiedzieć co tak naprawdę jest Ci potrzebne, na jakich właściwościach materiału Ci zależy. 

Podstawowy podział włókien naturalnych to podział na roślinne i zwierzęce.

Jeśli jesteś weganką to pod uwagę będziesz brała jedynie włókna pochodzenia roślinnego. Poniżej kilka słów o nich:

Bawełna

Najpopularniejsza, najczęściej produkowana (przez co jakość tej bawełny może być różna). Włókna bawełniane (niteczki uzyskane z puszka bawełnianego) mogą być różnej długości. Najczęściej skręca się ze sobą takie niteczki, które są długości 2-3 cm i w ten sposób tworzy się włókno, z którego później dzieje się lub tka materiał. Oczywiście zdarzają się włókna, które są krótsze niż 2, 3 cm oraz są takie, które są dłuższe np. 6 cm. Im dłuższa i cieńsza jest taka niteczka, tym wyższa jest jej jakość.

Bawełna egipska jest przykładem dobrej jakości włókna, które przeważnie ma 5 cm. Używana do koszul, pościeli, ręczników. 

Jakie plusy ma bawełna?

Bawełna jest materiałem, który mocno się gniecie, ale jest wytrzymała (zwłaszcza, jeśli jest dobrej jakości). 

Co z domieszkami włókien syntetycznych do bawełny? 

Włókno elastyczne dodaje się do polepszenia wytrzymałości bawełny, zapobiegania odkształceniom. Jeżeli bawełna jest wysokiej jakości, to nie potrzebuje domieszek elastanu, spandexu itp., gdyż sama z siebie jest sprężysta. 

Jakie minusy ma bawełna?

Jeśli weźmiemy pod uwagę użyteczność to należy wspomnieć, że długo schnie (tzn. jeśli zmokniemy, spocimy się to wysuszenie zajmuje dużo czasu). Natomiast jeśli weźmiemy pod uwagę wpływ produkcji na środowisko, to musimy pamiętać, że podczas produkcji bawełny zużywa się ogromne ilości wody, a do hodowli używa się pestycydów. Co możemy zrobić, by ograniczyć negatywny wpływ procesów produkcyjnych? Wybierajmy ubrania wykonane z bawełny organicznej. Oczywiście zwracaj uwagę na certyfikaty, oznaczenia. Jeśli dany produkt jest opisany Fair Trade, to dokonując zakupy masz pewność, że wszystkie osoby uwzględnione w całym łańcuchu dostaw zostali sprawiedliwie wynagrodzeni za wkład swojej pracy. 

Len i przyjaciele:

Doskonale znany w sezonie letnim. Len ma fantastyczne właściwości chłodzące. Włókna lnu są długie i sztywne, przez co są wyjątkowo podatne na gniecenie się. Z lnu szybko odparowuje woda, więc jest polecany dla osób, które mają problem z nad potliwością. Len w chwycie może być twardy lub miękki. Uzależnione jest to od grubości przędzy oraz od gęstości jej tkania. Warto pamiętać, że pranie powoduje stopniowe zmiękczanie lnu.

Konopie 

Rzadko wykorzystywane włókno, między innymi dlatego, że jej wizerunek jest połączony z marihuaną. Włókno dzięki temu produkowane i hodowane jest w zrównoważonych warunkach, uznawane za bardzo ekologiczne. 

Pochodzenia zwierzęcego:

Jedwab

włókno wytwarzane przez jedwabniki. Niestety przy produkcji jedwabiu robaczki te ponoszą śmierć, dlatego weganie oraz wegetarianie nie kupują produktów jedwabnych. Na uwagę zasługuje fakt, że ubrania i dodatki wykonane z jedwabiu są bardzo drogie i delikatne. Trzeba bardzo na niego uważać, zwłaszcza gdy jest mokry. Szczególną uwagę należy zwrócić podczas prania jedwabnych rzeczy. Jedwab to nie tylko piękne, satynowe, połyskliwe wykończenie, ale również matowe i szorstkie. Może być wykorzystywany do produkcji apaszek, bluzek, koszul, bielizny, piżam. Ciekawe jest to, że pomimo swojej lekkości jest włóknem, który bardzo dobrze trzyma ciepło. Minusem użytkowania jedwabnej odzieży jest to, że bardzo trudno wysycha. 

Wełna

Wełna owcza najbardziej popularna (zawsze jeśli na metce jest napisane wełna albo wool, to oznacza to, że to jest wełna owcza). Nie wszyscy lubią wełnę, gdyż ona często gryzie. Oczywiście jest to uzależnione od tego w jaki sposób owca została ostrzyżona, kiedy została ostrzyżona, jakiego jest gatunku (owiec jest ponad 1000 gatunków). Nie bez znaczenia jest również to, w jaki sposób to włókno zostało przygotowane, by powstała z niego dzianina lub tkanina (płaszczowa/garniturowa).

Jeśli chodzi o właściwości wełny to warte podkreślenia jest to, że wełna ma właściwości samoczyszczące! Wystarczy, że zostawisz ubranie do “wywietrzenia”. Mały tip dla osób, które chcą kupić coś z wełną z drugiej ręki! Jeśli boisz się, że możesz do domu przynieść jaja mola to włóż daną rzecz do zamrażalnika! Dzięki temu w skuteczny sposób pozbędziesz się nieproszonych gości.

Minusem wełny jest fakt, że potrafi uczulić. Tak naprawdę uczula lanolina, czyli tłuszcz którym pokryte są wełniane włosia. Do niewątpliwych minusów użytkowania wełny należy zaliczyć jej czyszczenie. Pranie jest kłopotliwe – często należy oddać do czyszczenia, prać w rękach, suszyć na płasko, nie za mocno wyrzynać. Bardzo trzeba uważać na temperaturę. Za wysoka może doprowadzić do skurczenia naszych ubrań. 

Wełna Merynosowa

szczególny rodzaj wełny pochodzący od specjalnej rasy owiec, które mają delikatniejsze runo.  Dzięki temu ubrania wykonane z wełny merynosa mniej gryzą. 

Kaszmir

to idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie miękkość. Jest zdecydowanie droższy od wełny oraz od wełny merynosowej. Jest jednak duża szansa, że jeżeli raz wejdziesz w posiadanie kaszmiru, to nie będziesz chciała wymienić go na nic innego. Niestety również uczula ze względu na lanolinę. Kaszmir pozyskiwany jest z kóz kaszmirskich. 

Moher

z kóz angorskich pozyskiwany jest, włókno miękkie, lekkie o jedwabistym połysku. Przeważnie jest jedynie dodawany do innych wełen ze względu na wysoką cenę. 

Angora

natomiast pozyskiwana jest od królików angorskich. Włókna nie zawsze są pozyskiwane w sposób humanitarny. Jeżeli cena angory jest niska, to możesz być prawie pewna, że została ona pozyskana kosztem życia tych zwierząt. 

Alpaka/Lama 

hodowane głównie w Ameryce Południowej. Ciekawostka jest taka, że wyróżnia się 20 kolorów umaszczenia runa alpak (beżo, szaro – brązy), dzięki czemu znacznie ogranicza się używanie barwników. Wełna alpaki uznawana jest za bardzo ekologiczną i mało alergizującą ze względu na minimalną zawartość lanoliny. 

Wełna Wielbłądzia

mało popularna ze względu na swoją cenę. Na całym świecie ceniona za miękkość, trwałość.

Co jeśli w składzie danej rzeczy mamy mieszankę super wełny i włókien syntetycznych?

Do 15- 20 % nie ma ryzyka, że właściwości danej wełny ulegną osłabieniu. Warto jednak zaznaczyć, że materiały naturalne, które mają w sobie domieszkę syntetyków nie ulegają recyklingowi. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak dbać o swoje ubrania, jak prać, jak suszyć by służyły Ci długo i dobrze! Zapraszam Cię tutaj! 

 

_______________________________________________________________________________________________________

  1. O składzie materiałów odzieżowych obejrzysz materiał lub/i przeczytasz tekst tutaj: Skład materiałów odzieżowych. O czym mówi nam metka?
  2. Więcej informacji o materiałach sztucznych znajdziesz tutaj: Materiały sztuczne
  3. Więcej informacji o materiałach syntetycznych znajdziesz tutaj: Materiały syntetyczne

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Ile kosztuje szafa kapsułowa?

Ile kosztuje szafa kapsułowa?

Kiedy myślimy o szafie kapsułowej, często wyobrażamy sobie minimalistyczną kolekcję ubrań, która ułatwia codzienne stylizacje. Ale czy musi to oznaczać kompromisy w jakości czy stylu? Dzisiaj przedstawię trzy różne podejścia do budowy szafy kapsułowej – od oszczędnych zakupów w (...)

Czytaj więcej
TRENDY. KOLORY JESIENI 2024

TRENDY. KOLORY JESIENI 2024

Jesień 2024 to czas, kiedy natura otula nas głębokimi, zmysłowymi barwami – i dokładnie te kolory królują w modowych trendach tego sezonu. Najmodniejsze kolory jesieni na nadchodzące chłodne dni to bogate, ciepłe tony, które doskonale komponują się z otaczającą (...)

Czytaj więcej
Trendy jesień  zima ❄️ A/W 2024/25

Trendy jesień zima ❄️ A/W 2024/25

Chcesz poznać wybrane trendy na jesień/zimę 2024/2025? Zapraszam na najnowszy wideoporadnik! Trendy: Sztuczne futro. Tym razem długość nie ma znaczenia. Sprawdzi się długie oraz zupełnie krótkie, także możesz dobrać odpowiednią długość dla siebie. Co z kolorem? Tutaj również nie ma ograniczeń. W (...)

Czytaj więcej
casibomjojobetCasibomcasibom girişCASİBOMCasibomholiganbet güncel girişjojobetjojobet girişjojobet güncel girişCasibomcasibom girişjojobet güncelcasibomcasibom güncel girişcasibomcasibom girişcasibom girişcasibom güncel girişCasibom Giriş
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.