fbpx

Materiały sztuczne

Materiały odzieżowe

Założę się, że większość z Was myli pojęcie materiały sztuczne z syntetycznymi. Ja również myślałam, że to jest to samo. Gdy zaczęłam przyglądać się metkom, okazało się, że nie! Słyszałeś o włóknach chemicznych? Wiesz, jaka jest między nimi wszystkimi różnica? Temat ten wyjaśniam we wpisie o składzie materiałów odzieżowych. Warto zerknąć na niego, zanim obejrzysz film, który wyjaśni Ci, czy i które materiały sztuczne są ok.


Po pierwsze:  materiały sztuczne dzielą się na chemiczne i syntetyczne. Materiały chemiczne są pochodzenia naturalnego, ale pozyskiwane są w chemiczny sposób. Poniżej przybliżam wybrane włókna:

Wiskoza

Jest najbardziej popularnym włóknem tego rodzaju, który przeważnie uzyskiwany jest z celulozy drzewnej.  Wiskozę często nazywa się rayonem (sztucznym jedwabiem). Dlaczego? Wiskoza jest włóknem bardzo plastycznym, które można wykorzystać do produkcji tkanin lejących, satynowanych lub do dzianin wykorzystywanych przy szyciu swetrów. Jakie są cechy użytkowe wiskozy? Ma tzw. “chłodny chwyt” i dosyć mocno się gniecie. Wpływa to na łatwość, szybkość prasowania oraz wygląd odzieży w ciągu dnia. Podczas prania należy zwrócić szczególną uwagę na wiskozę, gdyż mokra jest bardzo podatna na uszkodzenia włókien. Gdzie się sprawdzi wiskoza? Np. na podszewkach marynarek, płaszczy. Jest zdecydowanie lepsza niż często stosowany poliester. Warto jednak wybierać wiskozę lepszej jakości, by uniknąć szybkiego rozrywania, prucia się materiału. Skoro wiskoza jest często wybieranym materiałem na produkcję tkanin, dzianin trzeba zdawać sobie sprawę, że odbywa się to kosztem środowiska. Popyt na produkcję wiskozy przyczynia się do zjawiska wylesiania. Po drugie: w procesie przemiany celulozy w włókna używane są substancje chemiczne, których użycie nie pozostaje obojętne dla Planety Ziemi. Przy produkcji wiskozy zużywa się ogromne ilości wody. Wszystkie te procesy powodują, że polecam użytkować ubrania z wiskozy, ale z drugiego obiegu. Wiskoza to włókno celulozowe pierwszej generacji.

Modal

Materiałem drugiej generacji jest MODAL,  który jest bardziej wytrzymały, pochłania 50 % więcej wilgoci, niż bawełna. Jeżeli wysuszymy go w odpowiedni sposób, nie wymaga precyzyjnego prasowania. Z modalem głównie spotkamy się w T-Shirtach, bluzkach oraz w bieliźnie. 

Lyocell /Tencel

Materiał trzeciej generacji to lyocell lub tencel. To jest najbardziej wytrzymała grupa włókien. Wytwarza się je w najbardziej ekologiczny sposób. Ciekawostką jest również fakt, że tencel, lub lyocell potrzebuje jedynie 5-6 tygodni, by rozpocząć proces biodegradacji. Jakie są minusy? Słabo się farbuje, więc jeżeli lubisz mocne kolory to włókno to nie będzie dostępne w intensywnych kolorach. Jest dwa razy droższy od bawełny.

Acetat

Jest to włókno bardzo wytrzymałe, które wykorzystywane jest do podszewek.  Acetat jest lepszym wyborem od wiskozy, jeśli zależy Ci na oddychającej i jednocześnie wytrzymałej tkaninie.

Cupro

Jest to celuloza z bawełny, która jest mocna i wytrzymała. Cupro ma delikatny połysk dlatego wykorzystuje się go do lejących się, miękkich bluzek czy sukienek. Często zastępuje jedwab i jest dobrym wyborem na podszewkę.

Bambus

i tutaj niespodzianka. Nitki bambusa nie są bezpośrednio wykorzystywane do produkcji włókien (a takie było moje pierwsze skojarzenie). W dużym skrócie: najpierw łodygi bambusa są rozdrabniane, a następnie rozpuszczane właśnie w procesie chemicznym. Otrzymuje się wówczas masę celulozową i następnie dopiero formuje się nici bambusowe. Dopiero nici wykorzystuje się do produkcji tkaniny bambusowej. Producenci odzieży oraz dodatków dla dzieci upodobali sobie to włókno, często przypisując mu fałszywe właściwości.

Podsumowując: każde włókno ma swoje plusy i minusy. Jeśli zależy Ci, by były oddychające to decyduj się na włókna naturalne i włókna sztuczne pochodzenia chemicznego. Pamiętaj też, by dbać o swoje ubrania, czytać metki, by wiedzieć jak je prać i prasować.

Jeśli chcesz zdobyć wiedzę dotyczącą bezpiecznego prania, to zapraszam Cię do zakupu Webinaru pt.” Bezpieczne Pranie”, który został nagrany w ramach wspólnego projektu z Mamą Chemik, która specjalizuje się w edukowaniu na temat bezpiecznego używania środków chemicznych.  Ten 4 godzinny materiał śmiało może zostać nazwanym mini kursem! To ogrom wiedzy, który pozwoli żyć Tobie i Twojej rodzinie zdrowiej, bezpieczniej i taniej!

__________________________________________________________________________________________

  1. O składzie materiałów odzieżowych obejrzysz materiał lub/i przeczytasz tekst tutaj: Skład materiałów odzieżowych. O czym mówi nam metka?
  2. Więcej informacji o materiałach naturalnych znajdziesz tutaj: Materiały naturalne 
  3. Więcej informacji o materiałach syntetycznych znajdziesz tutaj: Materiały syntetyczne

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Letnie nakrycia głowy

Letnie nakrycia głowy

Letnie nakrycia głowy są potrzebne z dwóch powodów! Po pierwsze chronią naszą głowę przed słońcem, a po drugie potrafią nieźle podkręcić stykówkę! Zapraszam na wideo poradnik lub/i zapoznanie się z jego luźną transkrypcją.   Nakrycia głowy potrafią nadać stylizacji zupełnie różnego wymiaru, (...)

Czytaj więcej

Palety dla 12 typów urody

Analiza kolorystyczna to zupełnie nowy temat dla Ciebie? Zacznij od wpisów w tym miejscu >> Chcesz skorzystać z małej ściągawki i poznać palety 12 typów urody? Sprawdź, czym różnią się od siebie i zobacz, czy znajdziesz wśród nich swoje ulubione kolory. Jeżeli (...)

Czytaj więcej
Ubrania z muślinu

Ubrania z muślinu

Czy masz w swojej szafie ubrania z muślinu? Latem, oprócz lnu uwielbiam i gorąco polecam do przetestowania ubrania wykonane właśnie z tego materiału! Co to jest muślin? Muślin to najczęściej tkanina bawełniana, która cechuje się gofrowaną, pofalowaną strukturą. Jest bardzo delikatna (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.