fbpx

Biżuteria dla wiosennych typów urody

Porady kolorystyczne

W dzisiejszym odcinku omówimy biżuterię dla wiosennych typów urody.
Sprawdź poprzednie materiały: biżuteria dla typów jesiennych i zimowych.

Zobacz najnowszy videoporadnik: Biżuteria dla wiosennych typów urody.

Wersja tekstowa:

Jak zapewne pamiętasz, w systemie analizy kolorystycznej, w którym pracuję, wyróżniamy 12 typów kolorystycznych, w tym trzy wiosenne: Jasna Wiosna, Ciepła Wiosna i Czysta Wiosna. Jeżeli potrzebujesz przypomnienia sobie ich cech charakterystycznych albo dopiero zapoznajesz się z tematem, kliknij tutaj, aby zobaczyć film o nowoczesnej analizie kolorystycznej. Dzisiaj opowiem o jednym aspektów komponowania strojów jakim jest biżuteria.

Paleta Wiosen składa się z kolorów jasnych, ciepłych i czystych, takich, które kojarzą się z piękną, soczystą przyrodą. Na pewno znajdziemy w niej dużo zieleni (koloru przyrody budzącej się do życia), żółć (tulipany, krokusy, pola rzepaku), czerwień truskawkową – czyli mieszankę kolorów aktywnych. Dlatego wiosenne barwy określa się jako radosne, intensywne. Ich odcienie jednak są różnorodne i możemy je podzielić na trzy osobne palety, w zależności od najważniejszego atrybutu.

Jasna Wiosna to ta, która w swojej palecie ma wszystkie jasne kolory, pastelowe, miękkie, rozbielone, delikatne.
Ciepła Wiosna nosi wszystkie najcieplejsze kolory; jest to najcięższa paleta wiosenna, ponieważ dąży do kolorów jesiennych z typu siostrzanego.
Czysta Wiosna zgarnia najbardziej intensywne, soczyste, wysokochromatyczne z kolorów wiosennych.

Takie kolory najczęściej znajdziemy na górze sylwetki (w dużym skrócie, bo paleta z analizy kolorystycznej tworzy całe zestawienia, a nie tylko wskazuje kolory noszone przy twarzy). Można więc powiedzieć, że taka sama kolorystyka pasuje przy doborze biżuterii.

Najbardziej kolorowa, kontrastowa, wyrazista biżuteria będzie proponowana dla Czystej Wiosny. Ona lubi mieć w swojej palecie intensywne kolory, a typowa dla niej żółć to cytrynowa, ostra (lub żonkil, kanarek). Ten typ urody może więc do takiego żółtego sweterka założyć intensywną biżuterię (na przykład zieloną czy czerwoną: broszkę, wisior, kolczyki). Biżuteria może być widoczna na ubraniach w całej stylizacji, kontrastowa do nich.

Żółć Ciepłej Wiosny będzie cięższa, jak kurkuma czy curry (w video widzisz cięższy odcień żółci na mnie). Ten typ urody również będzie dobrze wyglądać w kontrastującej biżuterii (Wiosna lubi kontrasty, ponieważ ma to w swoim DNA kolorystycznym, w swoich atrybutach), nie będzie to jednak aż tak intensywne zestawienie jak w poprzednim przypadku. Czysta Wiosna może do cytrynowożółtego sweterka założyć truskawkową czerwień, natomiast dla Ciepłej Wiosny lepszym wyborem będzie delikatniejsza czerwień, mniej intensywna. Może być również rdzawa czerwień zapożyczona z palety Jesieni.

Jasna Wiosna jest najbardziej delikatna, jeśli chodzi o paletę kolorów, a więc również biżuterię. Może nadal wybierać kolory wiosenne, ale ich wersje pastelowe. Jeśli Jasna Wiosna chce założyć żółty sweterek, to raczej w odcieniach budyniu, kremu jajecznego, sorbetu ananasowego (bardzo delikatne żółcie). To samo tyczy się biżuterii: łososiowy pomarańcz czy krem truskawkowy zamiast truskawkowej czerwieni – powinny to być rozbielone, delikatne kolory.

Mamy omówione kolory i ich zestawienia: Jasna Wiosna lubi delikatną biżuterię, Ciepła Wiosna – cięższą, a Czysta Wiosna – najbardziej kontrastową.

Co więc z metaliczną biżuterią? Złoto czy srebro?

Temperatura kolorów typów wiosennych jest ciepła. Najcieplejszą paletę (czyli bez chłodnych kolorów) ma Ciepła Wiosna. Czy więc powinna nosić żółte złoto, bo w białym i srebrze będzie wyglądała źle? Zawsze najlepiej prezentuje się w żółtym złocie, jednak w przypadku małej biżuterii (jak łańcuszek celebrytka czy kolczyki wkrętki) spokojnie może zdecydować się na chłodniejsze odcienie. Natomiast duża i bardzo widoczna powierzchnia srebrzysta nie będzie dobrym rozwiązaniem. Bardziej sprawdzi się ono u Czystej Wiosny i Jasnej Wiosny (ponieważ mają one chłodne typy siostrzane).

Zatem dla Ciepłej Wiosny najlepsza będzie biżuteria z żółtego złota, a Czysta Wiosna i Jasna Wiosna mogą nosić także srebrzyste odcienie metaliczne.

Styl biżuterii oczywiście musi być dopasowany najbardziej do naszego stylu życia i naszej osobowości, a także stylu ubioru. Jednak wynik analizy kolorystycznej definiuje również sugerowany rodzaj świecidełek. Dla Wiosen najmniej polecałabym zimową biżuterię (zobacz film o niej), ze względu na to, że Zimy są typem urody, który ma w sobie dużo chłodu, wyrazistości, czegoś, co można nazwać dystansem. Wiosny będą bardziej kojarzyły się z łąką, kwiatami, ciepłem i miękkością.

Zgodnie z wynikiem analizy Wiosny powinny więc nosić biżuterię lekką, eteryczną, kojarzącą się z dziewczyną z łąki, z motywami roślinnymi (np. kwiatowe wianki super się sprawdzą). Sama często patrzę na te zasady z przymrużeniem oka, jednak wiele osób się w nich odnajduje i widzi dużą spójność.

Oprócz kształtów, np. kwiatów czy liści, biżuteria dla typów wiosennych powinna być miękka – nie tylko symboliczna. Możesz wplatać elementy materiału: chusty, turbany, apaszki.

Polecam też wszelkiego rodzaju koraliki, rzemyki, koronkę, czyli styl romantyczny, eteryczny. Biżuteria typu rzemyki i inne skórzane elementy są w dotyku cieplejsze niż metal (np. kolia z diamentami wydaje się chłodna), więc bardzo spójne z temperaturą palety wiosennej. Ciepła Wiosna może pozwolić sobie na większe zapożyczenie rudych lub bordowych rzemyków. Dla Jasnej Wiosny odpowiednie są oczywiście najjaśniejsze elementy skórzane. Czysta Wiosna będzie z nich najmniej korzystała, ze względu na swój typ siostrzany: Czystą Zimą.

W sytuacjach wieczorowych, do sukien koktajlowych czy balowych możemy zdecydować się na elegancką metaliczną biżuterię. Zawsze pamiętajmy, aby pasowała do naszego stylu i do okazji.

Podsumujmy: u Wiosen sprawdzi się biżuteria, która kojarzy się z ciepłem, czy to z odpowiednim kolorem, czy z motywami roślinnymi (i ciepłymi dniami wiosennymi), czy po prostu z cieplejszym w dotyku materiałem.

Ponieważ jesteśmy w temacie stylu, chciałabym przy okazji zaprosić na webinar, który odbędzie się w pierwszy poniedziałek marca. Jego temat to 3 kroki do znalezienia własnego stylu. Jak może wiesz, jestem autorką książki: Znajdź swój styl, z niej wyciągnę esencję i przedstawię ją podczas godzinnego webinaru. Zapisz się i bądź z nami na żywo lub w retransmisji.

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Letnie nakrycia głowy

Letnie nakrycia głowy

Letnie nakrycia głowy są potrzebne z dwóch powodów! Po pierwsze chronią naszą głowę przed słońcem, a po drugie potrafią nieźle podkręcić stykówkę! Zapraszam na wideo poradnik lub/i zapoznanie się z jego luźną transkrypcją.   Nakrycia głowy potrafią nadać stylizacji zupełnie różnego wymiaru, (...)

Czytaj więcej

Palety dla 12 typów urody

Analiza kolorystyczna to zupełnie nowy temat dla Ciebie? Zacznij od wpisów w tym miejscu >> Chcesz skorzystać z małej ściągawki i poznać palety 12 typów urody? Sprawdź, czym różnią się od siebie i zobacz, czy znajdziesz wśród nich swoje ulubione kolory. Jeżeli (...)

Czytaj więcej
Ubrania z muślinu

Ubrania z muślinu

Czy masz w swojej szafie ubrania z muślinu? Latem, oprócz lnu uwielbiam i gorąco polecam do przetestowania ubrania wykonane właśnie z tego materiału! Co to jest muślin? Muślin to najczęściej tkanina bawełniana, która cechuje się gofrowaną, pofalowaną strukturą. Jest bardzo delikatna (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.