fbpx

Złoto czy srebro?

Porady kolorystyczne

Czy wiesz, jakie pytanie pojawia się najczęściej podczas analizy kolorystycznej?
„Jaką mogę nosić biżuterię, żeby pasowała do mojego typu urody?” Dziś na nie odpowiem 😉

Zapraszam Cię na videoporadnik: Jak dobrać biżuterię do typu urody?

Wersja tekstowa

Wersja tekstowa nie jest transkrypcją nagrania, a tekstem opartym na nim.

Dobór biżuterii do typu urody należy traktować z przymrużeniem oka. Nie wierzę w stu procentach w takie zasady, że na przykład Zgaszona Jesień źle wygląda w perłach. Nawet jeśli te zasady będą miały zastosowanie w wielu przypadkach, to również w wielu się nie sprawdzą.

Na początek najważniejsze pytanie: dla kogo srebro, dla kogo złoto?

Najprościej mogłabym powiedzieć, że srebro jest dla wszystkich chłodnych typów urody (Lat i Zim), a złoto dla ciepłych (Wiosen i Jesieni). Pisząc o Wiosnach, Latach, Jesieniach i Zimach, mam na myśli podział na 12 typów kolorystycznych, o czym napisałam książkę Ubierz się w kolor. Tajniki analizy kolorystycznej. Zapraszam również do zapoznania się z materiałem na blogu o 12 typach kolorystycznych.

Mamy więc taki podział, że chłodne typy noszą srebro (nie tylko w ścisłym znaczeniu, ale również platynę, białe złoto, wszystko, co się błyszczy jak srebro), a ciepłe – żółte złoto. Różowe złoto możemy nosić wszyscy.

Jest to podział bardzo ogólny. Możemy go trochę uściślić i doprecyzować w zgodzie z zasadami 12 typów urody. Żółtego złota nie powinny nosić Chłodne Lata i Chłodne Zimy, ponieważ mają najchłodniejszą paletę i nie będzie im ono pasować. Zasada obowiązuje również w drugą stronę: w srebrnych kolorach źle będą wyglądały Ciepła Wiosna i Ciepła Jesień, ponieważ one mają najcieplejsze palety barw.

Tak jak wspominałam na początku, nie można do tego podchodzić bardzo serio, ponieważ jeśli Ciepła Wiosna założy cienką bransoletkę czy pierścionek z białego złota, to świat się nie zawali. Trzeba pamiętać, że im większa powierzchnia koloru złotego czy srebrnego, tym większe ma znaczenie. Dotyczy to również ubrań: jeśli jesteś Chłodnym Latem i założysz sukienkę w złote cekiny, może to być kiepskie rozwiązanie.

Początkowo chciałam omówić kolory i rodzaje biżuterii dla wszystkich typów urody, ale wyszedłby materiał bardzo długi. Postanowiłam więc podzielić go na grupy: jesienne, zimowe, wiosenne i letnie.

Dziś omówimy, nawiązując do pory roku za oknem, typy jesienne, a kolejne grupy będą pojawiać się systematycznie na blogu.

Jesienie to typy urody, które lubią kolory ziemiste, zgaszone, charakterystyczne dla tej pory roku: rudości, brązy, ciemne żółcie, śliwkę, oberżynę, bordo. Są one dość ciemne (bo dni coraz krótsze) i ciężkie, kojarzą się z ziemią. Ciepłe. Typ urody wpływa również na dobór materiałów, struktur i splotów. Jeśli ktoś nosi sztruks, to najczęściej są to jesienne typy urody, ponieważ mają zamiłowanie do miękkości, ciepła, czegoś miłego w dotyku.

Dlaczego o tym mówię w kontekście doboru biżuterii? Ponieważ ona wizualnie i dotykowo też może być chłodna lub ciepła. Jeśli myślę o chłodnej biżuterii, to będą to przezroczyste kamienie (jak diamenty, cyrkonie, szkiełka) osadzone w srebrze lub białym złocie. Im większa ta biżuteria (kolia, bransoleta, kolczyki), im bardziej odbija światło, jest skrząca, tym rzadziej jesienne typy urody będą ją wybierać.

Znacznie częściej do Jesieni dobiera się biżuterię ciepłą: drewno, bursztyny, nieprzezroczyste kamienie, często czerwone, brązowe lub rude, na przykład korale. Akcesoria, które pasują do Jesieni, są miękkie lub kojarzące się z ziemią i jej płodami: rzemyki, naturalne skóry, elementy drewniane czy płócienne. Podsumowując, powiem, że biżuteria naturalna będzie dla Jesieni najlepsza.

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Jak łączyć panterkę z różnymi kolorami?

Jak łączyć panterkę z różnymi kolorami?

Z jakimi kolorami można łączyć panterkę? Zapraszam na inspiracyjny wideo poradnik, z którego dowiesz się jak łączyć panterkę :)   Łączenie panterki z kolorem w stylizacji może być zabawne i modne! Oto kilka pomysłów, jak połączyć te dwa elementy: Kolorowy top (...)

Czytaj więcej
Jak nosić peach fuzz? Kolor roku 2024 PANTONE

Jak nosić peach fuzz? Kolor roku 2024 PANTONE

Pantone ogłosił kolorem roku peach fuzz, czyli jasny, lekki kolor w odcieniu brzoskwini. Kto go może nosić? Kto go może "uratować"? W jaki sposób? Z czym zestawiać?  Zapraszam na najnowszy wideo poradnik: Jaki to kolor? Peach fuzz należy do rodziny pomarańczy. (...)

Czytaj więcej
Co oznaczają symbole w przepisach prania?

Co oznaczają symbole w przepisach prania?

Pranie niszczy ubrania. To nie podlega dyskusji. Aby jednak czyszczenie nie było dla nas zgubne już po pierwszej próbie, producenci przygotowali dla nas przepisy prania. Są to najczęściej nylonowe, satynowe lub jedwabne wszywki umieszczane w wewnętrznej części odzieży. Metki te (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.