fbpx

Jak wybrać dżinsy?

Porady sylwetkowe

Zdradzę Ci sekret: Nie lubię kupować dżinsów.

Dla siebie, bo z klientami to zupełnie inna bajka. Za sztywne, za obcisłe, za luźne w pasie, cisną w łydki, odstają w kroku. Po przymierzeniu miliona par, znajduję kilka, które kupuje i mam spokój na dłuższy czas.

Aż w końcu się znoszą i znowu trzeba robić zakupy. Nastał teraz taki czas w mojej szafie. Ostatnią parę ubrudziłam pisakiem, a kto próbował go sprać to wie, że ciężka to sprawa, aby się go z dżinsów pozbyć.

Jak kupować dżinsy? Wiem, że wiele osób bez nich nie wyobraża sobie życia i swojej szafy 🙂 Nie będzie dziś porady sylwetkowej, ale bardziej użytkowa. Czy zdarzyło Ci się kupić dżinsy, których nogawki po praniu zaczynają się skręcać? Czy może wypychają się kolana lub pupa? Naciąga się pas?

Winą za te zmiany możemy obarczyć sposób tkania i skład surowcowy.

dżinsy

Jaki skład powinny mieć dżinsy?

Zależy, co lubisz. Jeżeli zależy Ci na obcisłym, przylegającym modelu, szukaj mieszanki bawełny z włóknem elastycznym (elastan, Spandex, Lycra). Ważne jest, aby dodatek syntetyczny był w granicy kilku procent. Idealny zestawieniem będzie bawełna 98%, elastan 2%. Dlaczego? Mały dodatek doda sprężystości materiałowi, spodnie będą wracały do swojej postaci po praniu, siadaniu, kucaniu. Ubranie będzie pracowało z Twoim ciałem. To nie zdarza się, gdy spodnie mają 100% bawełny. Taki wybór daje większą sztywność materiału, brak dopasowania, twardość. Ten fakt ma też swoje plusy, kilkoro z moich klientów nie wyobraża sobie noszenia elastycznych, obcisłych dżinsów.
Zbyt wiele włókna elastycznego w tkaninie będzie fatalnym pomysłem. Jeżeli widzisz go na metce 15% czy 20% – uciekaj. Kupisz spodnie świetnie dopasowane, nawet bardzo obcisłe – wystarczy jednak, że usiądziesz w nich kilka razy, na Twojej pupie pojawi się zwis, w okolicy kolan też. Spodnie mogą zacząć spadać 😉 Zbyt duża ilość elastanu sprawi, że w trakcie użytkowania spodnie będą coraz trudniej wracały do swojej pierwotnej wersji, czyli mówiąc prosto: rozciągną się.

Uważaj na splot

Skręcanie się nogawek w okolicy kostki to nie zawsze wina jakości szycia, chociaż często wynika ze złego (zbyt oszczędnego) skrojenia materiału. Częściej jednak to wina splotu, który kieruje się w lewo lub w prawo. Jest to widoczne na lewej stronie materiału – zobaczysz prążki idące w jedną lub drugą stronę. Jeżeli chcesz mieć nieskręcające się szwy – wybierz materiał, który na odwrocie będzie miał splot w tzw. jodełkę.

stokrotki w dżinsach

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak dobrać idealne dżinsy, to po pierwsze dowiedz się jaką sylwetką jesteś! Tutaj mam dla Ciebie propozycję: spotkaj się ze mną w czwartek na darmowym webinarze: Jak poznać swój typ sylwetki! Będę miała niespodziankę! Zapisz się już teraz!

_______________________________________________________________________________________

  1. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy dobrze dobierasz buty na obcasie do dżinsów, to zapraszam tutaj: Klasyka? Dżinsy + obcas – czy umiesz to nosić?
  2. Interesujesz się składem ubrań? Sprawdź ten wpis: Skład materiałów odzieżowych. O czym mówi nam metka?
  3. Pozostając w temacie spodni i doboru kolorystycznego, to polecam ten wpis: Czy kolor spodni ma znaczenie?

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.