fbpx

Czy kolor spodni ma znaczenie?

Porady kolorystyczne

W grupie facebookowej Kod Stylu toczyła się kilka tygodni temu dyskusja: czy kolor spodni ma znaczenie. Postanowiłam odpowiedzieć nie tylko tam, ale również na blogu, bo to ważny temat 🙂

Zapraszam na najnowszy video poradnik:

Wersja tekstowa

Wersja tekstowa nie jest transkrypcją nagrania, lecz tekstem luźno z nim związanym.

Czy kolor dołu naszej stylizacji ma znaczenie? Mogłabym odpowiedzieć: i tak, i nie. Oczywiście z punktu widzenia analizy kolorystycznej najbardziej liczy się to, co mamy przy twarzy (czyli kolor góry naszej sylwetki). Oprócz ubrań istotne są również dobór makijażu, kolor włosów, kolor oprawek okularów czy odcień biżuterii.

To, że góra jest najważniejsza, nie oznacza, że kolor dołu jest bez znaczenia. Spódniczka, spodnie, dół sukienki, rajstopy, buty – wszystko ma znaczenie. Dlaczego? Bo CAŁOŚĆ STYLIZACJI ma znaczenie. Nosząc dobry kolor przy twarzy, możesz nadal wyglądać niekorzystnie, ponieważ resztą stylizacji zaburzyłaś ten efekt.

Jak to się dzieje?

Jeden kolor może pasować do różnych typów kolorystycznych. Na przykład jasnoniebieski: pastelowy błękit, baby blue, lodowy błękit. Spójrz na poniższe zdjęcia (jedynie na zestawienia ubrań i dodatków, nie sugeruj się urodą modelek). Najpopularniejszym rozwiązaniem będzie zestawienie go z ciemnymi spodniami. Jest ono dość bezpieczne dla większości typów urody (którym pasuje jasnoniebieski).

Jeżeli jednak ten sam kolor (pasujący do naszej urody) zestawimy z jasnymi spodniami, może być lepiej niż z ciemnymi lub gorzej niż z ciemnymi. Jasnoniebieski z jasnymi spodniami będą mogły nosić najjaśniejsze typy urody: Jasne Lata czy Jasne Wiosny.

A co, jeśli jesteś ciemnym typem urody, któremu podoba się jasna stylizacja?
Modelka na zdjęciach ma bardzo ciemną urodę i jasne ubranie. Wygląda świeżo, promiennie, ale uważam, że prezentuje się lepiej, gdy zestaw wykończony jest ciemną narzutką i ciemnymi butami.

Kolejna opcja: można stworzyć zestaw monochromatyczny z jeansami. Zależnie od tego, jakie założysz, możesz odpowiednio do potrzeb przyciemnić jasnoniebieski lub połączyć go z równie jasnym kolorem.

Można też ocieplić jasnoniebieski odcieniem brzoskwiniowym (co pasuje Jasnej Wiośnie czy Ciepłej Wiośnie) albo cynamonowym brązem (ciekawe dla Zgaszonych Jesieni). U Czystej Wiosny można przełamać jego bladość ostrym dołem.

Jak widzisz, można jasnoniebieski zestawiać na wiele sposobów dla różnych typów. Jaki wniosek? Ważna jest całość.
Jak rozpracować to dla siebie? Przede wszystkim ważna jest świadomość, jakie pasują nam kolory (najczęściej związana z nazwaniem swojego typu urody, ale niekoniecznie).
Zapraszam do video: jak znaleźć swój typ urody.

Jeśli już znasz swój typ urody, przychodzi czas na określenie jego atrybutów. Każdy z 12 typów ma swoje, przypisane na stałe. O czym mówią nam te atrybuty w kontekście dzisiejszego tematu?
Podpowiadają, jakie powinny być zestawienia kolorystyczne 🙂

Oto lista atrybutów:
Jasne Lato: jasne, chłodne, zgaszone
Jasna Wiosna: jasne, ciepłe, czyste
Ciemna Zima: ciemne, chłodne, czyste
Ciemna Jesień: ciemne, ciepłe, zgaszone
Ciepła Wiosna: ciepłe, czyste, jasne
Ciepła Jesień: ciepłe, zgaszone, ciemne
Chłodne Lato: chłodne, jasne, zgaszone
Chłodna Zima: chłodne, ciemne, czyste
Zgaszone Lato: zgaszone, chłodne, jasne
Zgaszona Jesień: zgaszone, ciepłe, ciemne
Czysta Wiosna: czyste, ciepłe, jasne
Czysta Zima: czyste, chłodne, ciemne

Oczywiście nie możemy zapomnieć o tym, że każdy z typów urody ma swój typ siostrzany (tutaj link o typach siostrzanych) i może wplatać do zestawień jego kolory.

Popatrz na ten przykład: pani o dosyć ciemnej, latynoskiej urodzie, ubranej w pełni zgodnie ze swoim typem kolorystycznym. Mogę stwierdzić, że dobrze wygląda w ciemnych górach i równie dobrze w całych ciemnych zestawieniach.

Jeśli zmienimy jej strój na cały jasny, to wygląda o wiele gorzej, ponieważ jej uroda jest kolorystycznie zbyt ciężka do tak lekkich zestawień.

Czy to znaczy, że dla ciemnych typów urody jasne kolory są zakazane? Nie, ale muszą być odpowiednio przełamane ciemnymi elementami i nie powinny dominować w zestawieniu. Nie będą Ci służyć całe stylizacje w barwach spoza Twojej palety. Jeśli jesteś Ciemną Jesienią i chciałabyś nosić jasny kolor przy twarzy, to nie ma problemu, ale łącz go z ciemnym dołem. Możesz też wybierać jasne góry, które mają ciemniejsze wzory na materiale.

Pamiętaj też o tym, że ciemny niekoniecznie musi oznaczać nudny! Zobacz na poniższym zdjęciu zestawienia ciemne, ale ciekawe.

Jeżeli masz pytania, koniecznie daj znać w komentarzu.

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Czy każdemu pasuje biała koszula?

Czy każdemu pasuje biała koszula?

Czy biała koszula jest dla wszystkich?! Co na temat białej koszuli mówi teoria 12 typów kolorystycznych? Zapraszam do obejrzenia wideo poradnika: Czy biała koszula to naprawdę must have? Czy każda z nas musi mieć ją w swojej szafie? Nie jestem (...)

Czytaj więcej
Najmodniejsze połączenia kolorystyczne

Najmodniejsze połączenia kolorystyczne

Przedstawiam 5 najmodniejszych połączeń kolorystycznych na wiosnę i lato 2024! Zapraszam do obejrzenia wideo poradnika:     Oto lista: Brąz połączony ze słonecznymi odcieniami żółci (kukurydzy, słonecznika, kurkumy, curry, topaz). Te połączenie kolorystyczne sprawdzą się dla Ciepłej Jesieni, dla Ciepłej Wiosny w (...)

Czytaj więcej
Kolorystyczne trendy na wiosnę i lato 2024

Kolorystyczne trendy na wiosnę i lato 2024

Poznaj 7 trendów kolorystycznych na wiosnę i lato 2024! Obejrzyj najnowszy wideo poradnik oraz zapoznaj się z jego luźną transkrypcją. Trendy na wybiegu, trendy na Pintereście, Instagramie czy w sklepach odzieżowych nie "kręcą" mnie tak bardzo jak trendy mody użytkowej. Oczywiście (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.