fbpx

Ultrafiolet

Porady kolorystyczne

Firma Panton określiła ultrafiolet kolorem 2018 roku. Jest on kolorem ciemnym, chłodnym i dość wyrazistym (czyli: wysoko chromatycznym). Dodatkowo jest trudny w doborze i dostępny w ograniczonym zakresie w sklepach.

pantone

Czy stał się popularny? Jakie typy kolorystyczne mogą go nosić (mowa o 12 typach urody)? Jak go zestawiać?

Zapraszam na najnowszy video poradnik.

Dla lubiących czytać, transkrypcja:

Ultrafiolet

Firma Panton określiła ultrafiolet kolorem 2018 roku. Ultrafiolet jest kolorem ciemnym, chłodnym i dość wyrazistym (czyli: wysoko chromatycznym). Dodatkowo jest kolorem dość trudnym i dostępny jest w ograniczonym zakresie w sklepach. Zobacz w video, jak się prezentuje.

Fiolet jest mocno kojarzony, jeśli chodzi o symbolikę z energią „duchową”, praktykowaniem wyższych stanów, medytacją i szeroko pojętymi sprawami duchowymi. Jest mało popularny w kolekcjach odzieżowych w ostatnich dziesięcioleciach. Mówi się również, że na fioletowo ubierają się outsiderzy i osoby, które są połączone z szeroko rozumianą duchowością.

W dawnych czasach, aby uzyskać różne kolory tkanin używano tylko naturalnych barwników (nie było dostępu do syntetycznych barwników na rynku). Naturalne barwniki pozyskiwano z suszonych roślin, kwiatów, minerałów, a fiolet jest najrzadziej występującym kolorem w przyrodzie. Uzyskanie barwnika fioletowego (oraz barwników gdzie fiolet jest dodawany, na przykład kolor wina) było kosztowne i mogli sobie na to pozwolić tylko ludzie z zamożnymi portfelami, czyli w danych czasach królowie, książęta i dwory królewskie, środowiska uniwersyteckie oraz kościół. Kolor fioletowy stał się zatem symbolem wyższości i wyższych ideałów.

Przechodząc do spraw dzisiejszych: w kolekcjach rzadko pojawia się kolor ultrafioletowy a częściej inne odcienie fioletu (zwłaszcza jasne i zgaszone odcienie).

jasny fiolet

Ultrafiolet dobrze będzie się nadawał do typów urody zimy– zwłaszcza czystej zimy, gdyż ultrafiolet jest kolorem czystym. Może go w swojej szafie używać również chłodna zima. Odcień ten może sprawdzić również dla siebie Czysta Wiosna. Jeśli nie wiesz jakim typem kolorystycznym jesteś kliknij w link.

Jak go nosić?
Ultrafiolet na dużych powierzchniach nadaje się do osób lekko ekstrawaganckich, którym nie przeszkadza wzrok przechodniów na ulicy.

Jeśli możesz nosić fiolet, najlepiej zestawiać go z bazą garderoby. Można zestawiać go z bielą, czernią, z granatem, odcieniem jeansu, z beżem, jasnym niebieskim i wszelkimi szarościami. Pozwoli to wprowadzić jeden mocny element, gdyż wszystkie wymienione kolory będą tłem. Ciekawym i coraz popularniejszym trendem jest łączenie fioletu z pomarańczowym kolorem w formie drobnych aplikacji, napisów i elementów. Pomarańczowy kolor ociepla ekstrawagancki fiolet. Przykłady możesz zobaczyć w powyższym video.

ultrafiolet

Jestem ciekawa czy masz jakieś swoje typy? Czy jesteś zwolenniczką koloru fioletowego? Może na próbę zamówisz coś ze sklepu online, aby sprawdzić jak wyglądasz w takim kolorze. Na podstawie takich eksperymentów jesteśmy w stanie określić, które kolory do nas pasują a które nie.

Jeżeli jesteś więcej dowiedzieć się o analizie kolorystycznej kliknij tutaj.

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Czy każdemu pasuje biała koszula?

Czy każdemu pasuje biała koszula?

Czy biała koszula jest dla wszystkich?! Co na temat białej koszuli mówi teoria 12 typów kolorystycznych? Zapraszam do obejrzenia wideo poradnika: Czy biała koszula to naprawdę must have? Czy każda z nas musi mieć ją w swojej szafie? Nie jestem (...)

Czytaj więcej
Najmodniejsze połączenia kolorystyczne

Najmodniejsze połączenia kolorystyczne

Przedstawiam 5 najmodniejszych połączeń kolorystycznych na wiosnę i lato 2024! Zapraszam do obejrzenia wideo poradnika:     Oto lista: Brąz połączony ze słonecznymi odcieniami żółci (kukurydzy, słonecznika, kurkumy, curry, topaz). Te połączenie kolorystyczne sprawdzą się dla Ciepłej Jesieni, dla Ciepłej Wiosny w (...)

Czytaj więcej
Kolorystyczne trendy na wiosnę i lato 2024

Kolorystyczne trendy na wiosnę i lato 2024

Poznaj 7 trendów kolorystycznych na wiosnę i lato 2024! Obejrzyj najnowszy wideo poradnik oraz zapoznaj się z jego luźną transkrypcją. Trendy na wybiegu, trendy na Pintereście, Instagramie czy w sklepach odzieżowych nie "kręcą" mnie tak bardzo jak trendy mody użytkowej. Oczywiście (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.