fbpx

Ultrafiolet

Porady kolorystyczne

Firma Panton określiła ultrafiolet kolorem 2018 roku. Jest on kolorem ciemnym, chłodnym i dość wyrazistym (czyli: wysoko chromatycznym). Dodatkowo jest trudny w doborze i dostępny w ograniczonym zakresie w sklepach.

pantone

Czy stał się popularny? Jakie typy kolorystyczne mogą go nosić (mowa o 12 typach urody)? Jak go zestawiać?

Zapraszam na najnowszy video poradnik.

Dla lubiących czytać, transkrypcja:

Ultrafiolet

Firma Panton określiła ultrafiolet kolorem 2018 roku. Ultrafiolet jest kolorem ciemnym, chłodnym i dość wyrazistym (czyli: wysoko chromatycznym). Dodatkowo jest kolorem dość trudnym i dostępny jest w ograniczonym zakresie w sklepach. Zobacz w video, jak się prezentuje.

Fiolet jest mocno kojarzony, jeśli chodzi o symbolikę z energią „duchową”, praktykowaniem wyższych stanów, medytacją i szeroko pojętymi sprawami duchowymi. Jest mało popularny w kolekcjach odzieżowych w ostatnich dziesięcioleciach. Mówi się również, że na fioletowo ubierają się outsiderzy i osoby, które są połączone z szeroko rozumianą duchowością.

W dawnych czasach, aby uzyskać różne kolory tkanin używano tylko naturalnych barwników (nie było dostępu do syntetycznych barwników na rynku). Naturalne barwniki pozyskiwano z suszonych roślin, kwiatów, minerałów, a fiolet jest najrzadziej występującym kolorem w przyrodzie. Uzyskanie barwnika fioletowego (oraz barwników gdzie fiolet jest dodawany, na przykład kolor wina) było kosztowne i mogli sobie na to pozwolić tylko ludzie z zamożnymi portfelami, czyli w danych czasach królowie, książęta i dwory królewskie, środowiska uniwersyteckie oraz kościół. Kolor fioletowy stał się zatem symbolem wyższości i wyższych ideałów.

Przechodząc do spraw dzisiejszych: w kolekcjach rzadko pojawia się kolor ultrafioletowy a częściej inne odcienie fioletu (zwłaszcza jasne i zgaszone odcienie).

jasny fiolet

Ultrafiolet dobrze będzie się nadawał do typów urody zimy– zwłaszcza czystej zimy, gdyż ultrafiolet jest kolorem czystym. Może go w swojej szafie używać również chłodna zima. Odcień ten może sprawdzić również dla siebie Czysta Wiosna. Jeśli nie wiesz jakim typem kolorystycznym jesteś kliknij w link.

Jak go nosić?
Ultrafiolet na dużych powierzchniach nadaje się do osób lekko ekstrawaganckich, którym nie przeszkadza wzrok przechodniów na ulicy.

Jeśli możesz nosić fiolet, najlepiej zestawiać go z bazą garderoby. Można zestawiać go z bielą, czernią, z granatem, odcieniem jeansu, z beżem, jasnym niebieskim i wszelkimi szarościami. Pozwoli to wprowadzić jeden mocny element, gdyż wszystkie wymienione kolory będą tłem. Ciekawym i coraz popularniejszym trendem jest łączenie fioletu z pomarańczowym kolorem w formie drobnych aplikacji, napisów i elementów. Pomarańczowy kolor ociepla ekstrawagancki fiolet. Przykłady możesz zobaczyć w powyższym video.

ultrafiolet

Jestem ciekawa czy masz jakieś swoje typy? Czy jesteś zwolenniczką koloru fioletowego? Może na próbę zamówisz coś ze sklepu online, aby sprawdzić jak wyglądasz w takim kolorze. Na podstawie takich eksperymentów jesteśmy w stanie określić, które kolory do nas pasują a które nie.

Jeżeli jesteś więcej dowiedzieć się o analizie kolorystycznej kliknij tutaj.

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Letnie nakrycia głowy

Letnie nakrycia głowy

Letnie nakrycia głowy są potrzebne z dwóch powodów! Po pierwsze chronią naszą głowę przed słońcem, a po drugie potrafią nieźle podkręcić stykówkę! Zapraszam na wideo poradnik lub/i zapoznanie się z jego luźną transkrypcją.   Nakrycia głowy potrafią nadać stylizacji zupełnie różnego wymiaru, (...)

Czytaj więcej

Palety dla 12 typów urody

Analiza kolorystyczna to zupełnie nowy temat dla Ciebie? Zacznij od wpisów w tym miejscu >> Chcesz skorzystać z małej ściągawki i poznać palety 12 typów urody? Sprawdź, czym różnią się od siebie i zobacz, czy znajdziesz wśród nich swoje ulubione kolory. Jeżeli (...)

Czytaj więcej
Ubrania z muślinu

Ubrania z muślinu

Czy masz w swojej szafie ubrania z muślinu? Latem, oprócz lnu uwielbiam i gorąco polecam do przetestowania ubrania wykonane właśnie z tego materiału! Co to jest muślin? Muślin to najczęściej tkanina bawełniana, która cechuje się gofrowaną, pofalowaną strukturą. Jest bardzo delikatna (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.