fbpx

Typy siostrzane

Porady kolorystyczne

 

Czy znasz pojęcie: typy siostrzane w 12 typach urody?

Koniecznie zobacz dzisiejsze video lub/i przeczytaj transkrypcję i zobacz jakie są pomiędzy nimi różnice.

Typy siostrzane – na blogu znajduje się materiał, w którym tłumaczę czym są typy siostrzane, jaka jest idea tego wyrażenia. Zapoznaj się z nim na początek 🙂

Dziś będzie kontynuacja, czyli odpowiedź na pytanie: jakie są różnice między typami siostrzanymi.

Jakie te różnice mogą być? 

1. Różnice w wyglądzie: pomiędzy reprezentantką danego typu, a jej typu siostrzanego.

2. Różnice w palecie danego typu urody i w palecie typu siostrzanego.

 

Wiemy już, że w systemie 12 typów kolorystycznych mamy podwójnie przypisane przydawki: np. Jasne Lato i Jasna Wiosna, Ciepła Wiosna i Ciepła Jesień itd. Czyli biorąc pod uwagę atrybuty: walor, temperaturę i chromatyczność mamy:

Różnice pomiędzy nimi biorąc pod uwagę wygląd reprezentantek – niestety nie ma zasad obowiązujących dla wszystkich 😉

Książkowe oczywiście znajdziemy! Biorąc pod uwagę dwa typy jasne: to oczywiście oba będą jasne. Jasne Lato powinno mieć chłodniejszą urodę, a Jasna Wiosna cieplejszą urodę. Natomiast Ciemna Zima powinna mieć chłodniejszą urodę, a Ciemna Jesień cieplejszą. Biorąc pod uwagę Chłodną Zimę i Chłodne Lato, to ciemniejszą urodę będzie miała Chłodna Zima, natomiast Chłodne Lato jaśniejszą. W parze Ciepła Jesień i Ciepła Wiosna, to typem ciemniejszym będzie Ciepła Jesień, a Ciepła Wiosna jaśniejszym. W parze typów zgaszonych, to Zgaszone Lato powinno być typem chłodniejszym, niż Zgaszona Jesień, która będzie typem cieplejszym. Czysta Zima będzie typem ciemniejszym, a Czysta Wiosna typem jaśniejszym. 

Jasna Wiosna i Jasne Lato

Ciemna Jesień i Ciemna Zima

Chłodna Zima i Chłodne Lato

Ciepła Wiosna i Ciepła Jesień

Czysta Wiosna i Czysta Zima

Zgaszone Lato i Zgaszona Jesień

Teraz pomyślisz pewnie: „Ok..ale niewiele mi to mówi”. No i prawda, gdyż o naszym typie urody nie świadczy to jak my wyglądamy, ale jakie kolory nam pasują. Przykład: nasza paleta kolorystyczna jest jasna lub średnia to raczej będziemy jednym z typów jasnych. Czyli mamy do wyboru Jasne Lato lub Jasną Wiosnę. Jeżeli ta paleta jest jasna i chłodna to prawdopodobnie będziemy Jasnym Latem. Jeśli paleta jest jasna i ciepła: Jasną Wiosną.

Czyli teoretycznie są zasady, ale w praktyce zdarza się np. Zgaszone Lato, które ma dosyć ciepłą urodę (powinno mieć chłodną). W swojej praktyce widywałam Ciemne Zimy, które miały cieplejszą urodę, a oczy wpadały w ciepły brąz. Może zdarzyć się również reprezentantka Chłodnej Zimy, która będzie miała dosyć jasną, letnią urodę, lecz będą jej pasowały kolory właśnie Chłodnej Zimy. 

Dlatego ocenianie typu kolorystycznego po wyglądzie jest zawsze zgadywaniem. Musimy sprawdzić paletę, by móc poprawnie ocenić typ. 

Jakie są zasady odnośnie palet typów siostrzanych?

Jeśli porównamy sobie dwie palety: jasną i chłodną oraz jasną i ciepłą – walor jasny określa właśnie jasność palety, drugim atrybutem jest temperatura, która będzie przyporządkowywać typ Jasny albo do Lata albo do Wiosny. Jeśli chcesz porównać kolory ze swojej palety to kolorów z palety typu siostrzanego to odsyłam Cię do sprawdzenia atrybutów kolorystycznych Twojego typu urody. Więcej informacji znajdziesz w poprzednich wpisach na blogu. Zapraszam do sekcji: Porady kolorystyczne i 12 typów urody.

Jeśli masz problem i nie możesz odgadnąć, który z typów siostrzanych jest Twój, sprawdź atrybuty zestawu kolorów, który Ci pasuje. Przykład: widzisz, że Twoja paleta jest zdominowana przez bardzo ciemne kolory. Ciemny walor jest więc Twoim najważniejszym atrybutem. Szukasz więc pomiędzy Ciemną Zimą i Ciemną Jesienią.

Drugim po walorze atrybutem będzie wówczas temperatura: Ciemna Zima ma paletę zgominowaną przez kolory chłodne, Ciemna Jesień przez ciepłe. Oczywiście jest jeszcze trzeci atrybut, w omawianym przykładzie: chromatyczność. Atrybuty i ich kolejność znajdziesz w każdym z typów, a one wszystkie znajdują się w sekcji: 12 typów kolorystycznych.

Czy jest jakaś zasada, która nam mówi, jaka część kolorów typu siostrzanego jest dla nas?

Czasem zdarza się, że mieszanka to 80:20, tzn., że 80% kolorów w Twojej palecie pochodzi z palety Ciemnej Zimy, a 20% pochodzi z palety Ciemnej Jesieni. Ta proporcja jest przykładowa, może ona wynosić 90:10 lub 50:50. Może zdarzyć się również sytuacja, że jesteś Ciemną Zimą, której kolory jesienne w ogóle nie służą i nie będą występowały w Twojej palecie.

Podsumowując: nie ma zasady, która mówi o tym jak typy siostrzane będą się różniły od siebie w jednoznaczny sposób. Będą różniły się:

Natomiast nie ma zasad, że będzie zawsze tak albo inaczej. Sprawa niestety nie jest prosta i jednoznaczna 😉

Analiza Kolorystyczna jest sprawą kreatywną, a jej wynik jest dopasowany do każdej z nas po to, żeby pomóc, a nie ograniczać.

Nie zgaduj swojego typu urody!
Poszukaj swoich kolorów!
Na ich podstawie zobacz jakim typem jesteś i sprawdź swój typ siostrzany.

Jeśli pojawią się pytania to zostaw je w komentarzu 🙂 Zdaję sobie sprawę, że temat nie jest prosty!

 

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Ubrania z muślinu

Ubrania z muślinu

Czy masz w swojej szafie ubrania z muślinu? Latem, oprócz lnu uwielbiam i gorąco polecam do przetestowania ubrania wykonane właśnie z tego materiału! Co to jest muślin? Muślin to najczęściej tkanina bawełniana, która cechuje się gofrowaną, pofalowaną strukturą. Jest bardzo delikatna (...)

Czytaj więcej
Odcienie bieli dla różnych typów urody

Odcienie bieli dla różnych typów urody

Czy wszystkie możemy nosić kolor biały? Czy może, według 12 typów urody, biel nie jest wskazana dla którejś z nas? Jeżeli chcesz się dowiedzieć jakie odcienie bieli są dla Ciebie najlepsze, to zobacz najnowszy wideoporadnik.   W teorii, powiedzenie kolor biały, (...)

Czytaj więcej
Biała koszula a różne style

Biała koszula a różne style

Biała koszula w różnych stylach i na różne okazje! Zapraszam na wideoporadnik oraz jego luźną transkrypcję!   Biała koszula nie zawsze musi być elegancka. Zapraszam Cię do poszerzenia swoich horyzontów, zainspiruj się jak możesz wykorzystać białą koszulę! Biała koszula nie musi (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.