fbpx

Kolorystyczny dobór butów

Porady kolorystyczne

Jak dobrać buty?

Po nagraniu videoporadnika Czy kolor spodni ma znaczenie? pojawiły się pytania: czy jeśli mam ciemne spodnie, to muszę mieć ciemne buty, a do jasnych spodni powinnam nosić jasne buty? Czy można łączyć kolory dowolnie, czy zły wybór skraca nogi, czy są jakieś zasady?

Zapraszam na najnowszy videoporadnik: Czy kolor butów ma znaczenie?

 

Mogłabym powiedzieć, że jest to skomplikowane. Po pierwsze zapraszam do materiału Czy kolor spodni ma znaczenie?

Zauważyłam w czasie przeglądów szaf, że często klientki pytają: „jakie buty do tego?”. Jeśli jestem ubrana na ciemno, czyli mam na sobie ciemną sukienkę albo ciemną bluzkę i ciemny dół (spódnicę czy spodnie), to czy muszę mieć ciemne buty? Czy jeśli jestem ubrana na jasno, to muszę mieć jasne buty?

Odpowiedź nie jest do końca jednoznaczna. Najlepiej byłoby to rozstrzygnąć indywidualnie, ale niestety nie jestem w stanie tego zrobić. Wybór zależy przede wszystkim od typu kolorystycznego, ale również od wzrostu, budowy nogi czy nawet fasonów ubrań, jakie nosimy, np. spodni.

Zacznijmy od sprawy najważniejszej, czyli typu kolorystycznego.

Jeśli jeszcze nie wiesz, jakim jesteś, to zapraszam do materiału o 12 typach kolorystycznych.

Być może wiesz już o istnieniu atrybutów kolorystycznych. Jeżeli to ja określałam Twój typ urody albo czytałaś moją książkę Ubierz się w kolor. Tajniki analizy kolorystycznej, to wiesz, jakie są atrybuty Twojego typu. Atrybuty kolorystyczne to:
– temperatura, czyli odcień chłodny lub ciepły,
– walor, a więc to, czy kolor jest jasny, czy ciemny,
– chromatyczność, czyli czystość, intensywność lub zgaszenie, stonowanie, delikatność.

W kontekście doboru butów będziemy mówić o Twoim walorze.

Zależnie od tego, czy jesteś np. Jasnym Latem, czy Ciepłą Wiosną, Twoja uroda ma określony walor. Wiosny i Lata są jasne. Jesienie i Zimy są ciemne.

Jeśli nie znasz swojego typu urody, a chcesz skorzystać z moich porad, zastanów się, jak bardzo Twoja uroda jest jasna bądź ciemna. Czy Twoja skóra jest jasna, czy śniada? Jakie są Twoje włosy? Blond to oczywiście jasny walor, rude i ciemniejsze – ciemny. Kolejny aspekt to oczy: jeżeli masz ciemne, to oczywiście będzie to ciemny walor, a jeżeli jasnoniebieskie, jasnozielone, szare, czasem nawet jasnobrązowe – jasny walor. Podobnie możesz przyjrzeć się swoim ustom – czy są jasne, bladoróżowe, czy raczej ciemnoróżowe, malinowe. Ważna rzecz to również oprawa oczu, ale naturalna, a nie ta będąca efektem makijażu permanentnego czy nałożenia henny – czy jest jasna, czy ciemna. Skóra, włosy, oczy, oprawa oczu i usta to piątka waloru, czyli pięć elementów, na których podstawie określisz, czy jesteś jasnym, czy ciemnym typem urody.

Jeśli jesteś typem urody o jasnym walorze, to możesz ubrać się cała na jasno i założyć jasne buty. Szczególnie dotyczy to Jasnych Wiosen i Jasnych Lat, bo ich walor jest najjaśniejszy. I odwrotnie: jeśli jesteś Ciemną Jesienią czy Ciemną Zimą i jesteś ubrana cała na ciemno, to możesz założyć ciemne buty, bo ciemny walor to najważniejszy atrybut Twojej urody.

Natomiast wszystkie inne typy kolorystyczne – te, które nie mają w nazwie słowa „Jasny” ani „Ciemny” – muszą się głębiej zastanowić. Ciepła Wiosna ma jasny walor, ale nie jest on tak istotny jak u Jasnej Wiosny – Ciepła Wiosna dobrze wygląda w kolorach od jasnych do średnich. Może założyć ciemniejszą czy jasną sukienkę, a do niej jasne albo ciemne buty, to nie ma aż takiego znaczenia.

Podobnie jest ze Zgaszoną Jesienią, Zgaszonym Latem, Chłodnym Latem, Chłodną Zimą, Ciepłą Jesienią, Czystą Wiosną, Czystą Zimą – tylko że w przypadku Zimy i Jesieni odwrotnie, bo one mają ciemny walor. Jeśli jesteś takim typem urody, możesz ubrać się cała na ciemno i założyć albo ciemne, albo jaśniejsze buty.

Kolejnym ważnym aspektem może być kolor włosów.

Wyjaśnię na przykładzie spodni. Jeśli mamy jasne włosy (obojętnie, czy naturalne, czy farbowane), czyli „zaczynamy się” jasno, i mamy do tego ciemną sukienkę czy ciemne spodnie (w kolorze granatowym, czarnym, bordo, ciemnej śliwki itp. – nawet w zestawieniu z górą pasującą do typu urody), to możemy założyć jasne buty. Jeśli „zaczynasz się” ciemnymi włosami, a ubrana jesteś w ciemną bluzkę pasującą do typu urody i jaśniejsze spodnie, to możesz założyć ciemne buty.

Podsumujmy: przede wszystkim kierujesz się tym, czy znasz walor swojej urody – albo po określeniu swojego typu kolorystycznego, albo na podstawie piątki, o której pisałam wcześniej – i do tego dopasowujesz walor całego swojego wyglądu. Jeśli jesteś bardzo jasna, to najlepiej będziesz wyglądać ubrana na jasno, łącznie z butami. A jeśli jesteś bardzo ciemna, to spójna będzie cała ciemna stylizacja, do tego również ciemne buty. Pozostałe typy mogą sobie miksować jasne i ciemne elementy. Jeżeli nie zwracamy aż takiej uwagi na walor, łączymy ze sobą to, czym się „zaczynamy” (włosy) i „kończymy” (buty).

Kiedyś spotkałam się z klientką, która na jakąś okazję, chyba komunię syna, chciała założyć jasną sukienkę, a jako ciemny typ urody nie wyglądała w niej zbyt dobrze. Ale poprawiły wizerunek ciemne buty i ciemna torebka. Spójność początku i końca, czyli ciemnych włosów i ciemnej oprawy oczu z ciemnymi butami, pozwoliła na złamanie zasad analizy kolorystycznej. Czasami jest to możliwe, gdy udaje się uratować stylizację dodatkami. Jeśli masz pytania, śmiało pisz w komentarzu.

Ważne kryteria doboru kolorystyki butów to również wzrost i długość nóg.

Bardzo często nosimy buty w kolorze kontrastowym do koloru „nogi” – czyli gołej skóry, rajstop, spodni albo długiej spódnicy. Takie połączenie zwróci uwagę na dół sylwetki i może stworzyć dodatkową poziomą linię stylizacyjną, która optycznie skraca. Jest to istotne dla osób niskich i tych, których nogi są tęższe albo krótkie w stosunku do całego ciała. Jeżeli zależy Ci na tym, żeby wizualnie wydłużyć nogi, albo przynajmniej ich nie skracać, to wybieraj raczej buty pasujące do koloru dołu – zależnie od tego, czy masz gołe nogi, cieliste rajstopy, kryjące rajstopy, spodnie ciemne lub jasne, długą spódnicę w takim czy innym kolorze.

Zdaję sobie sprawę, że temat jest dość skomplikowany i powinien być potraktowany bardzo indywidualnie. Mam jednak nadzieję, że choć trochę rozjaśniłam wątek dobierania koloru butów do stylizacji. Daj znać w komentarzu, jeżeli masz dodatkowe pytania.

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Czy każdemu pasuje biała koszula?

Czy każdemu pasuje biała koszula?

Czy biała koszula jest dla wszystkich?! Co na temat białej koszuli mówi teoria 12 typów kolorystycznych? Zapraszam do obejrzenia wideo poradnika: Czy biała koszula to naprawdę must have? Czy każda z nas musi mieć ją w swojej szafie? Nie jestem (...)

Czytaj więcej
Najmodniejsze połączenia kolorystyczne

Najmodniejsze połączenia kolorystyczne

Przedstawiam 5 najmodniejszych połączeń kolorystycznych na wiosnę i lato 2024! Zapraszam do obejrzenia wideo poradnika:     Oto lista: Brąz połączony ze słonecznymi odcieniami żółci (kukurydzy, słonecznika, kurkumy, curry, topaz). Te połączenie kolorystyczne sprawdzą się dla Ciepłej Jesieni, dla Ciepłej Wiosny w (...)

Czytaj więcej
Kolorystyczne trendy na wiosnę i lato 2024

Kolorystyczne trendy na wiosnę i lato 2024

Poznaj 7 trendów kolorystycznych na wiosnę i lato 2024! Obejrzyj najnowszy wideo poradnik oraz zapoznaj się z jego luźną transkrypcją. Trendy na wybiegu, trendy na Pintereście, Instagramie czy w sklepach odzieżowych nie "kręcą" mnie tak bardzo jak trendy mody użytkowej. Oczywiście (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.