Kolory bazowe

Porady kolorystyczne

Jestem bardzo ciekawa, czy w Twojej szafie dominują kolory neutralne, spokojne, bazowe, czy może lubisz szaleć z kolorem. Koniecznie daj znać w komentarzu.

W dzisiejszym video omawiamy kolory bazowe dla 12 typów kolorystycznych.

Zapraszam do obejrzenia:

 

Wersja tekstowa
Wersja tekstowa nie jest transkrypcją nagrania, lecz jedynie tekstem na nim opartym.

Zacznijmy od wyjaśnienia, co to są kolory bazowe (zwane też przeze mnie uniwersalnymi, neutralnymi). Po pierwsze, są to kolory, których można używać często, ale niekoniecznie na dużych powierzchniach. Po drugie, można wyróżnić kolory bazowe uniwersalne (do zastosowania dla wszystkich typów urody): odcienie bieli, odcienie szarości (od jasnych do ciemnych), czerń, granat oraz wszystkie odcienie beżowego (dodałabym też brązy). Do tej bezpiecznej piątki dołożyłabym również petrol, czyli bardzo ciemny morskoturkusowy, który pasuje wielu osobom. Wymienione wyżej kolory odpowiadają większości z nas. Należy jednak pamiętać, że możemy je stosować na różnych powierzchniach. Są typy urody, którym nie będzie pasował czarny ubiór na całej sylwetce, ale czarna torebka czy czarne buty się sprawdzą. Możemy znaleźć kobiety, które w beżowej sukience czy beżowym garniturze będą wyglądać fatalnie, i wtedy nie powiemy, że beż jest ich uniwersalnym kolorem do zastosowania w dużej ilości. Jeśli natomiast ta sama osoba założy beżowy top pod ciemny garnitur, czy też beżowe buty, to nie zrobi sobie krzywdy pod względem kolorystycznym.

Pamiętajmy o tym, że kolory bazowe to kolory bezpieczne, dobrze wpisujące się w zestawy, ale niekoniecznie nadające się do noszenia na całej powierzchni.

Oprócz bezpiecznej piątki (i petrolu), które traktujemy jako swego rodzaju klasykę dla nas wszystkich, możemy określić kolory bazowe dla każdego z 12 typów urody. Więcej o podziale na 12 typów możesz przeczytać tutaj.

Rozpatrując pojęcie kolorów uniwersalnych w kontekście analizy kolorystycznej i typów urody, możemy dokonać ich podziału ze względu na atrybuty, czyli: odcień, walor i chromatyczność.

Pojęcie atrybutów koloru jest dokładnie wyjaśnione w książce Ubierz się w kolor. Tajniki analizy kolorystycznej, która niedługo będzie miała premierę drugiego, rozszerzonego wydania.

JUŻ JEST II WYDANIE KSIĄŻKI

Ubierz się w kolor. Tajniki analizy kolorystycznej.

ZAMÓW TUTAJ

 

Ze względu na temperaturę dzielimy typy kolorystyczne na chłodne (wszystkie Lata i Zimy) i ciepłe (wszystkie Wiosny i Jesienie). Dwa najcieplejsze typy kolorystyczne to Ciepła Wiosna i Ciepła Jesień, a dwa najchłodniejsze – Chłodna Zima i Chłodne Lato. Jeśli popatrzymy na pięć kolorów uniwersalnych, to chłodne typy urody będą miały zdecydowanie mniej beżu i brązu w swojej szafie, ale za to więcej granatu. W przypadku ciepłych typów będzie odwrotnie.

Jeśli chodzi o walor, to wyróżniamy jasne typy urody (wszystkie Lata i Wiosny) oraz ciemne (wszystkie Jesienie i Zimy). Najjaśniejszymi są Jasne Lato i Jasna Wiosna, a najciemniejszymi – Ciemna Zima i Ciemna Jesień. Jasne typy będą miały więcej bieli, beżu i jasnych szarości, a typy ciemne: petrol, czerń, gorzką czekoladę, granat i grafit.

Ostatni atrybut to chromatyczność. Typy zgaszone to wszystkie Jesienie i Lata (najbardziej stonowane są Zgaszona Jesień i Zgaszone Lato). Typy czyste: wszystkie Wiosny i Zimy (zwłaszcza Czysta Wiosna i Czysta Zima). W przypadku typów zgaszonych znajdziemy bardzo szeroką gamę odcieni szarości jako kolorów bazowych. W przypadku typów czystych zdecydowanie bardziej odpowiednie będą czerń, czysta biel i granat.

Podział kolorów bazowych dla 12 typów kolorystycznych:

Chłodne Lato – biel klasyczna, biel złamana szarością, biel kredowa, całe spektrum szarości (od popielatych i gołąbkowych, poprzez stalową, aż po grafit), granat.
Chłodna Zima – czerń, grafit, granat, stalowe szarości, czysta biel, złamana biel, ewentualnie gorzka czekolada.
Ciepła Wiosna – złamane biele (lekko ocieplone, mleczne, śmietankowe), beże, ciepłe brązy: mleczna czekolada, karmel, wielbłądzi.
Ciepła Jesień – średniociemne brązy, beże, złamana biel (mleczna, śmietankowa, kość słoniowa, ecru).
Jasna Wiosna – większość bieli, beże od jasnych do ciemnych, ale ciepłe: jaśniejsze beżowe żółcie, brzoskwiniowe beże, średnie brązy jak mleczna czekolada i karmel.
Jasne Lato – denim, jaśniejszy, sprany granat, większość złamanych bieli, beże.
Ciemna Jesień – czerń, gorzka czekolada, grafit, złamana biel (mleczna, śmietankowa).
Ciemna Zima – czerń, gorzka czekolada, granat, grafit, śnieżna biel.
Zgaszone Lato – dużo szarości (od jasnych do ciemnych), złamana biel (przybrudzona, przyszarzała, dymna), granat, denim, kamienny brąz, ciemny, szarawy beż.
Zgaszona Jesień – brązy, beże, cieplejsza biel (mleczna, śmietankowa).
Czysta Wiosna – czerń, granat, czysta biel.
Czysta Zima – czerń, granat, czysta biel.

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.
Realizacja: agencja reklamowa Gliwice futuresystems.pl