fbpx

Kolory bazowe

Porady kolorystyczne

Jestem bardzo ciekawa, czy w Twojej szafie dominują kolory neutralne, spokojne, bazowe, czy może lubisz szalejesz z kolorem. Koniecznie daj znać w komentarzu.

W dzisiejszym video omawiamy kolory bazowe dla 12 typów kolorystycznych.

Zapraszam do obejrzenia:

 

Wersja tekstowa
Wersja tekstowa nie jest transkrypcją nagrania, lecz jedynie tekstem na nim opartym.

Zacznijmy od wyjaśnienia, co to są kolory bazowe (zwane też przeze mnie uniwersalnymi, neutralnymi). Po pierwsze, są to kolory, których można używać często, ale niekoniecznie na dużych powierzchniach. Po drugie, można wyróżnić kolory bazowe uniwersalne (do zastosowania dla wszystkich typów urody): odcienie bieli, odcienie szarości (od jasnych do ciemnych), czerń, granat oraz wszystkie odcienie beżowego (dodałabym też brązy). Do tej bezpiecznej piątki dołożyłabym również petrol, czyli bardzo ciemny morskoturkusowy, który pasuje wielu osobom. Wymienione wyżej kolory odpowiadają większości z nas. Należy jednak pamiętać, że możemy je stosować na różnych powierzchniach. Są typy urody, którym nie będzie pasował czarny ubiór na całej sylwetce, ale czarna torebka czy czarne buty się sprawdzą. Możemy znaleźć kobiety, które w beżowej sukience czy beżowym garniturze będą wyglądać fatalnie, i wtedy nie powiemy, że beż jest ich uniwersalnym kolorem do zastosowania w dużej ilości. Jeśli natomiast ta sama osoba założy beżowy top pod ciemny garnitur, czy też beżowe buty, to nie zrobi sobie krzywdy pod względem kolorystycznym.

Pamiętajmy o tym, że kolory bazowe to kolory bezpieczne, dobrze wpisujące się w zestawy, ale niekoniecznie nadające się do noszenia na całej powierzchni.

Oprócz bezpiecznej piątki (i petrolu), które traktujemy jako swego rodzaju klasykę dla nas wszystkich, możemy określić kolory bazowe dla każdego z 12 typów urody. Więcej o podziale na 12 typów możesz przeczytać tutaj.

Rozpatrując pojęcie kolorów uniwersalnych w kontekście analizy kolorystycznej i typów urody, możemy dokonać ich podziału ze względu na atrybuty, czyli: odcień, walor i chromatyczność.

Pojęcie atrybutów koloru jest dokładnie wyjaśnione w książce Ubierz się w kolor. Tajniki analizy kolorystycznej, możesz ZAMÓWIĆ JĄ TUTAJ.

 

Ze względu na temperaturę dzielimy typy kolorystyczne na chłodne (wszystkie Lata i Zimy) i ciepłe (wszystkie Wiosny i Jesienie). Dwa najcieplejsze typy kolorystyczne to Ciepła Wiosna i Ciepła Jesień, a dwa najchłodniejsze – Chłodna Zima i Chłodne Lato. Jeśli popatrzymy na pięć kolorów uniwersalnych, to chłodne typy urody będą miały zdecydowanie mniej beżu i brązu w swojej szafie, ale za to więcej granatu. W przypadku ciepłych typów będzie odwrotnie.

Jeśli chodzi o walor, to wyróżniamy jasne typy urody (wszystkie Lata i Wiosny) oraz ciemne (wszystkie Jesienie i Zimy). Najjaśniejszymi są Jasne Lato i Jasna Wiosna, a najciemniejszymi – Ciemna Zima i Ciemna Jesień. Jasne typy będą miały więcej bieli, beżu i jasnych szarości, a typy ciemne: petrol, czerń, gorzką czekoladę, granat i grafit.

Ostatni atrybut to chromatyczność. Typy zgaszone to wszystkie Jesienie i Lata (najbardziej stonowane są Zgaszona Jesień i Zgaszone Lato). Typy czyste: wszystkie Wiosny i Zimy (zwłaszcza Czysta Wiosna i Czysta Zima). W przypadku typów zgaszonych znajdziemy bardzo szeroką gamę odcieni szarości jako kolorów bazowych. W przypadku typów czystych zdecydowanie bardziej odpowiednie będą czerń, czysta biel i granat.

Podział kolorów bazowych dla 12 typów kolorystycznych:

Chłodne Lato – biel klasyczna, biel złamana szarością, biel kredowa, całe spektrum szarości (od popielatych i gołąbkowych, poprzez stalową, aż po grafit), granat.
Chłodna Zima – czerń, grafit, granat, stalowe szarości, czysta biel, złamana biel, ewentualnie gorzka czekolada.
Ciepła Wiosna – złamane biele (lekko ocieplone, mleczne, śmietankowe), beże, ciepłe brązy: mleczna czekolada, karmel, wielbłądzi.
Ciepła Jesień – średniociemne brązy, beże, złamana biel (mleczna, śmietankowa, kość słoniowa, ecru).
Jasna Wiosna – większość bieli, beże od jasnych do ciemnych, ale ciepłe: jaśniejsze beżowe żółcie, brzoskwiniowe beże, średnie brązy jak mleczna czekolada i karmel.
Jasne Lato – denim, jaśniejszy, sprany granat, większość złamanych bieli, beże.
Ciemna Jesień – czerń, gorzka czekolada, grafit, złamana biel (mleczna, śmietankowa).
Ciemna Zima – czerń, gorzka czekolada, granat, grafit, śnieżna biel.
Zgaszone Lato – dużo szarości (od jasnych do ciemnych), złamana biel (przybrudzona, przyszarzała, dymna), granat, denim, kamienny brąz, ciemny, szarawy beż.
Zgaszona Jesień – brązy, beże, cieplejsza biel (mleczna, śmietankowa).
Czysta Wiosna – czerń, granat, czysta biel.
Czysta Zima – czerń, granat, czysta biel.

Wykorzystanie kolorów bazowych daje nam ogrmne spectrum możliwości w zakresie łączenia kolorów. A jeżeli zestawień kolorystycznych chcesz się uczyć ze mną, to właśnie teraz trwa kampania promocyjna mojego najnowszego kursu online: „Jak łączyć kolory”. Jest świetny dla osób, które czują, że nie mają naturalnego zmysłu łączenia kolorów, i chcą zrozumieć zasady.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: kliknij.  Sprawdź, czy to coś dla Ciebie. ZRÓB TO TERAZ, ponieważ niższe ceny kończą się już w poniedziałek 14 września. Kolejną kampanię promocyjną planujemy na koniec 2021 roku.

MAM TEŻ COŚ EXTRA! Jest to gwarancja satysfakcji. Jeśli dołączysz do Kursantek i w ciągu 21 dni stwierdzisz, że to nie jest materiał dla Ciebie, możesz do nas napisać maila, a my zwrócimy Ci pieniądze. To jak próbna jazda samochodem! Wskakuj!

petrol

PROGRAM ONLINE 💋 JAK ŁĄCZYĆ KOLORY 💋

😍Dla kobiety, która chce świetnie wyglądać, ale ma poczucie, że nie potrafi łączyć kolorów.
😍Dla kobiety, która zawsze wybiera bezpieczne połączenia, jest znudzona swoim wyglądem i chce to zmienić.
😍Dla kobiety, która chce nowości w szafie, ale boi się, że będzie wyglądać jak papuga.

Możesz TERAZ już dołączyć do Uczestniczek.

Przygotowałam dla Ciebie 17 świetnych jakościowo materiałów video trwających w sumie 160 minut, czyli ponad 2,5 godziny, mnóstwo tekstów oraz grafiki. Ale to nie wszystko!

Dołączając do kursu, dodatkowo otrzymujesz:
☑ książkę Ubierz się w kolor. Tajniki analizy kolorystycznej w wersji elektronicznej;
☑ dodatkowe materiały uzupełniające – 12 filmów video (o długości ponad 2 godzin!) z przepisem, jak łączyć poszczególne kolory z innymi;
☑ zniżkę na analizę kolorystyczną online – możesz ją wykorzystać sama (jeżeli chciałabyś poznać swój typ urody) lub podarować bliskiej osobie (jeżeli sama korzystałaś już z tej usługi).

Tematyka poszczególnych modułów kursu:

☑ Powitanie
☑ Krok 1. Teoria koloru
☑ Krok 2. Grupy kolorystyczne i ich odcienie
☑ Krok 3. Analiza kolorystyczna
☑ Krok 4. Kolory niebezpieczne i kolory uniwersalne
☑ Krok 5. Sposoby łączenia kolorów. Typ urody a łączenie kolorów
☑ Krok 6. Typ siostrzany i pora roku
☑ Krok 7. Skąd wiemy, czy kolory do siebie pasują
☑ Krok 8. Odpowiedzi na pytania
☑ Krok 9. Materiały dodatkowe
☑ Podsumowanie

Kurs znajduje się na platformie, do której masz dostęp przez 24 godziny na dobę z każdego miejsca, gdzie jest internet.

PRZYGOTOWAŁYŚMY TRZY RÓŻNE PAKIETY, MOŻESZ JE POZNAĆ, KLIKAJĄC TUTAJ.

Po ukończeniu kursu będziesz wiedziała, jak tworzyć niebanalne zestawienia kolorystyczne. Zaczniesz lepiej wyglądać (inni to zauważą i na pewno zasypią Cię gradem komplementów). Wzrośnie Twoje poczuje własnej wartości <3.

Powodzenia w łączeniu kolorów, nie tylko tych bazowych!

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Letnie nakrycia głowy

Letnie nakrycia głowy

Letnie nakrycia głowy są potrzebne z dwóch powodów! Po pierwsze chronią naszą głowę przed słońcem, a po drugie potrafią nieźle podkręcić stykówkę! Zapraszam na wideo poradnik lub/i zapoznanie się z jego luźną transkrypcją.   Nakrycia głowy potrafią nadać stylizacji zupełnie różnego wymiaru, (...)

Czytaj więcej

Palety dla 12 typów urody

Analiza kolorystyczna to zupełnie nowy temat dla Ciebie? Zacznij od wpisów w tym miejscu >> Chcesz skorzystać z małej ściągawki i poznać palety 12 typów urody? Sprawdź, czym różnią się od siebie i zobacz, czy znajdziesz wśród nich swoje ulubione kolory. Jeżeli (...)

Czytaj więcej
Ubrania z muślinu

Ubrania z muślinu

Czy masz w swojej szafie ubrania z muślinu? Latem, oprócz lnu uwielbiam i gorąco polecam do przetestowania ubrania wykonane właśnie z tego materiału! Co to jest muślin? Muślin to najczęściej tkanina bawełniana, która cechuje się gofrowaną, pofalowaną strukturą. Jest bardzo delikatna (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.