fbpx

Jak dobrać czerwony do typu urody?

Porady kolorystyczne

Jak znaleźć swój odcień czerwieni? Czy w ogóle powinnaś nosić kolor czerwony?
Zapraszam do zapoznania się z materiałem w wersji video lub tekstowej pod filmem.

Obejrzyj videoporadnik:

Czerwony to kolor władzy, energii, siły, seksu, miłości, czegoś pikantnego. Jest to bardzo energetyczny kolor. Chętniej noszą go Panie, niż Panowie. Kojarzony jest z silnymi emocjami. Pokazuje, że osoba, która go nosi ma w sobie odwagę. Jest to kolor aktywny, wyrazisty, zdecydowany. Im większa powierzchnia tego koloru tym bardziej na nas oddziałuje. Kolor wpływa na na nasz nastrój i daje komunikaty innym osobom i wpływa też na innych. Z tego materiału dowiesz się jak wybrać odpowiedni odcień czerwieni dla Twojego typu urody.

Czerwień jest kolorem podstawowym.

Z lekcji plastyki wszyscy pamiętamy, że kolory podstawowe to: żółty, czerwony i niebieski. Jest to uproszczenie, gdyż kolory podstawowe to : żółty, błękit cyjanowy i magenta. Teraz możesz zadać mi pytanie: no ale jak? Jeśli ja widziałam coś w kolorze magenty to to było różowe! No tak! Masz rację. Dlaczego tak się dzieje? Otóż ta nasza magenta to kolor kameleon i przeniesiony na białą kartkę rozbiela się co daje widzialny kolor różowy. Dlaczego? Róż nie jest osobnym kolorem – to jest rozjaśniona czerwień.
Jeśli myślimy o czerwonym to najczęściej przed oczami będziemy mieli true red – czyli taką prawdziwą, ostrą czerwień. Czerwienie na kole kolorów będą się spotykały albo z pomarańczem albo z różo-fioletami. Wynika to z faktu, że dodajemy żółć do magenty (otrzymamy: oranże, cynobry – odcienie ocieplone) albo dodajemy niebieskiego (otrzymamy: wiśnie, maliny, czereśnie, rubiny – odcienie chłodniejsze).

Poza temperaturą musimy zwrócić uwagę na pozostałe atrybuty:

walor (stopień natężenia koloru) – czy czerwień jest jasna czy ciemna- ciemne to bordo, odcienie wina, wiśni, czereśni; jasne odcienie będą na granicy różu, koralu- mogą być pomarańczowawe jak np. kwiat pigwowca;
czystość – czerwień mocna, intensywna; zgaszone – czerwień indyjska, marokańska, marsala, przyciemnienie czerwieni w stronę bordo może dawać wrażenie zgaszenia.

Jak dobrać czerwień idealną?

Dobierając czerwień do swojego typu urody lub do siebie, jeśli jeszcze nie poznałaś swojego typu musisz wziąć pod uwagę trzy atrybuty swojej urody (Jeśli chcesz zgłębić ten temat to zapraszam do pozostałych artykułów na blogu lub do zakupu mojej książki Ubierz się w kolor – gdzie znajdziesz opisy poszczególnych typów urody wraz z atrybutami). Jeśli reprezentujesz ciepłą wiosnę to Twoja kolorystyka: jest ciepła, jasna, intensywna – i takiej czerwieni powinnaś szukać.

Jeśli znasz swój typ urody to znalezienie odpowiedniego odcienia koloru czerwonego jest banalnie proste. Po prostu szukasz adekwatnie do swoich atrybutów. Natomiast jeśli nie znasz swojego typu to najlepiej jest testować tak by odnaleźć swój typ urody. Swój typ możesz poznać dzięki usługom kolorysty, stylisty, wizażysty albo samodzielnie. Po więcej informacji odsyłam tutaj: Jak odnaleźć swój typ urody?

Jeśli masz określony typ urody w czterech porach roku to pamiętaj, żeby dobierać swoją czerwień do danej pory roku tzn: jeśli jesteś wiosną to zastanów się jaka czerwień się pojawia właśnie o tej porze- co przychodzi pierwsze do głowy? Oczywiście maki! Te kolory są intensywne, soczyste, nasycone i właśnie taka powinna być ta idealna dla Ciebie czerwień.
Jeżeli pomyślimy o czerwieni jesiennej to na pewno będzie kasztanowa, rudawa, wchodząca w brąz. Ważne jest, żebyś się zastanowiła jak można opisać kolory jakie występują w danej porze roku i te cechy przenieś właśnie na tę czerwień, której szukasz.

Poniżej prezentuje propozycje czerwieni:

Czysta czerwień, intensywna idealna dla czystych wiosen. Ciepłe wiosny również mogą czerpać inspiracje.

czerwony
Zgaszona czerwień, troszkę „przybrudzone” odcienie, gdzieś na granicy różu, trochę kasztana, trochę marsali.
Zgaszenie poprzez wzory. Doskonały przykład jak mocna czerwień może być osłabiona poprzez wstawki innego koloru np. szarego albo zastosowanie łączki, kwiatów.

czerwony

czerwony

Jasna czerwień- przechodząca w róż albo oranżowo – brzoskwiniowo – koralowy odcień.
Jasna i pomarańczowawa – świetna opcja dla wiosen.


Ciemne czerwienie dla jesieni, dla zim. Dla jesieni lepsze ciemne i ciepłe oraz analogicznie dla zim – ciemne i zimne.
Ciemne i typowo jesienne czerwienie. Wchodzimy delikatnie w rudość, w kasztan, w brązowe odcienie.


Chłodne czerwienie – podchodzące pod róże, pod maliny.

Niestety nie jest tak, że każdemu pasuje prawdziwa czerwień. Trzeba czasem mocno pokombinować, żeby znaleźć swój odcień. Dla jednej idealna będzie jasna, dla innej ciemna, dla kolejnej zgaszona. Testuj, próbuj, nie ograniczaj się. Pamiętaj, że czerwień możesz stosować przy twarzy, na spodniach czy w dodatkach. Zainspiruj się i znajdź swój odcień czerwieni.

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.