fbpx

Co zamiast czerni i dla kogo?

Porady kolorystyczne

Lubisz czarny, ale chcesz urozmaicić swoją garderobę

Mam dzisiaj dla Ciebie propozycję, jak i czym zastąpić kolor czarny. Zanim go obejrzysz, warto zapoznać się z video o 12 typach urody.

Zapraszam na najnowszy video poradnik:

Dla osób lubiących czytać, transkrypcja nagrania:

W dzisiejszym odcinku video poradnika nie będę opowiadać o tym, dlaczego nie czerń, ponieważ filmy na ten temat możesz już znaleźć na moim kanale. Dzisiaj opowiem o tym, jakim kolorem można zastąpić kolor czarny w przypadku różnych typów urody i jak łączyć te kolory z innymi barwami w naszej stylizacji?

Na początek niewielki wstęp, bez którego ten film nie może się obejść.
Pracuje na co dzień na 12 typach kolorystycznych, czyli na 12 typach urody. Jest to rozszerzenie czterech pór roku: wiosna, lato, jesień oraz zima. Trzy typy są wiosenne, trzy typy letnie, trzy jesienne i trzy zimowe. Jeśli jeszcze nie widziałaś poradnika na temat typów kolorystycznych, to zapraszam tutaj: klik.

Jeśli zaś interesuje Cię wykonanie analizy kolorystycznej, to zajrzyj na stronę: www.analizakolorystycznaonline.pl
Jednak wróćmy do czerni. Czarny jest kolorem bardzo plastycznym, uniwersalnym i według wielu pasującym na różne okazje. Muszę się z tym stwierdzeniem zgodzić. Czerń, nawet jeśli wygląda fatalnie, to jest jednym z kolorów, który robi najmniej złego, czyli najmniej nam szkodzi. Na przykład, jeśli źle wyglądasz w czerni, to źle będziesz wyglądać także w cytrynowej żółci, jednakże cytrynowa żółć zrobi Twojemu wyglądowi znacznie większą szkodę.

Lubimy czarny, ponieważ optycznie pomniejsza sylwetkę, wyszczupla i trochę oddala – to się jak najbardziej zgadza.
Czarny dodaje powagi, elegancji i jest niezwykle wieczorowym kolorem. Dlaczego więc czarny nie należy do moich ulubionych kolorów? Odpowiedź jest prosta: ponieważ jest nadużywany. O innych powodach mojej niechęci do czerni wspominam w osobnym video na moim kanale. Dziś chcę opowiedzieć o tym, jakie są alternatywy dla czerni wśród innych ciemnych kolorów. Będzie więc coś zarówno dla tych typów kolorystycznych, które lubią mieć czerń przy twarzy, bo im pasuje oraz dla tych, które ciemnym kolorem chcą optycznie pomniejszyć dół swojej sylwetki. Ciemne kolory pasują większości osób i nawet jeśli nie są idealne i można z powodzeniem znaleźć lepsze, to zrobisz sobie nimi mniejszą krzywdę niż czarnym.

Na pewno są to ciemne odcienie szarego oraz ciemne odcienie niebieskiego – czyli po prostu granat. Co można powiedzieć o tych kolorach? Szarość zasadniczo jako kolor jest neutralna. To znaczy, że jeśli nie posiada domieszki żadnego innego koloru, to jest po prostu połączeniem bieli i czerni, a to oznacza, że nie ma temperatury. Jeśli więc nie jesteś do końca pewna czy lepiej Ci w kolorach ciepłych, czy chłodnych to szarość będzie idealna. Szary to także kolor zgaszony, pozbawiony wyrazistości. Jest wiele piękniejszych kolorów od szarości, ale nie pasują do każdego typu urody. Dlatego szarość jest taka lubiana. Jest to kolor zgaszony, więc jeśli wyglądasz w nim dobrze, to oznacza, że jesteś typem urody, który posiada w sobie zgaszenie. Będziesz jednym z podtypów jesieni czy to zgaszoną, czy ciepłą, czy ciemną, które w szarościach wyglądają całkiem nieźle. Podobnie mają typy letnie, czyli jasne lato, chłodne lato, zgaszone lato, które mogą wplątywać duże ilości szarości do swojej garderoby.

Drugim plastycznym i uniwersalnym zastępnikiem czarnego jest ciemny granat. Jednak granat posiada już zabarwienie temperaturowe. Ciemny granat jest odcieniem niebieskiego, a niebieski jest kolorem chłodnym. Dla kogo będzie więc najlepszy? Oczywiście dla tych typów urody, które mają w sobie chłód: wszystkie typy letnie oraz zimowe. Im granat zrobi najmniejszą szkodę. Jeśli jeszcze nie wiesz, czym jest temperatura kolorów i jak ją rozróżnić, to zapraszam do video poradnika na ten temat: klik.

Nie wspomniałam jeszcze o wiosennych typach urody, jednak nie oznacza to, że nie mogą one nosić takich kolorów. Oczywiście mogą, ponieważ granat i szarość robią najmniej złego naszemu wyglądowi.

Neutralny, ciemny brąz jest również świetną alternatywą dla czerni, jednak tylko dla niektórych typów kolorystycznych. Pojawia się opinia, że brąz bardzo postarza i niestety w przypadku naszego słowiańskiego typu urody najczęściej tak właśnie jest, ponieważ dużo osób posiada letnie oraz zimowe typy urody. Tak więc brąz u tych osób nie sprawdzi się najlepiej. Jedynie ciemne zimy będą dobrze wyglądały w ciemnych brązach jednak i w tym przypadku nie będzie idealnie. Brązy są najlepsze dla jesieni, ponieważ jest to kolor właściwie im przypisany.
Kolejnym kolorem, który mogę zaproponować jako świetną alternatywę dla czerni, jest ciemnozielony. To kolor, który ma mocne zabarwienie przekazowe. Czarna sukienka będzie bardzo formalna, klasyczna mała czarna. Granatowa sukienka będzie się kojarzyła biurowo, oficjalnie i dyplomatycznie. Natomiast sukienka w kolorze zielonym już będzie „jakaś”. Oczywiście każdy z nas ma inne skojarzenia związane z zielenią. Jasna może być kojarzona z nadzieją. Oczy odpoczywają przy tej barwie. Ciemne zielenie zaś kojarzone są z elegancją. Dla kogo zieleń jest najlepsza? Oczywiście najlepsza będzie dla typów jesiennych, ponieważ jesień uwielbia ciemne zielenie. Tak naprawdę każdy typ jesienny może dodawać zielenie do swojej garderoby. Typy wiosenne także mogą wykorzystywać zieleń. Najlepiej sprawdzi się ona u ciepłej wiosny, która jest siostrzanym typem jesieni. Jeśli nie wiesz, czym są typy siostrzane, to kliknij tutaj, aby nadrobić wiedzę teoretyczną: klik.

Ciepła wiosna może zapożyczać zieleń od jesieni. Nieco gorzej będzie miała jasna wiosna, ponieważ ona w ogóle nie jest stworzona do noszenia ciemnych kolorów. Jednakże czasem sytuacja tego wymaga, ponieważ na bale czy poważne wieczorowe okazje nie wypada ubierać nic jasnego, radosnego oraz świecącego. Kiedy jasna wiosna chce ubrać się poważnie i stonowanie to znacznie lepsza będzie zieleń niż granat czy szarość. Jeśli zaś chodzi o czystą wiosnę, to wiele zależy od tego, jaki ma ona kolor oczu oraz włosów. Jeśli ma ciemniejsze oczy i włosy, to wtedy w ciemniej zieleni będzie wyglądała super. Jeśli zaś są jaśniejsze, to wtedy polecałabym ciemniejsze kolory, aby całość wyglądała bardziej wieczorowo.

Mamy również ciemne odcienie czerwieni. Potocznie często mówimy, że bordo jest odcieniem ciemnej czerwieni (możemy wrzucić do tego również burgund, odcienie ciemnego wina czy marsale, czyli taki trochę zbrązowiały odcień bordo). Wszystkie tego typu brudne czerwienie będą dobrze pasować do typów jesiennych i zimowych. Najmniej polecałabym bordo do noszenia wiosnom – szczególnie jasnej i czystej. Ciepła wiosna podobnie jak w przypadku zieleni może wykorzystać bordo w swoich stylizacjach. Jeśli zaś chodzi o typy letnie, to bordo może nosić tylko zgaszone lato, ponieważ ma trochę wspólnego w typie siostrzanym z jesienią. W przypadku jasnego oraz chłodnego lata absolutnie odradzam bordo. Natomiast mogą go z powodzeniem nosić wszystkie jesienie, dla których jest to kolor idealny. Również ciemna zima może go wykorzystywać, aczkolwiek nieco lepiej będzie wyglądać w bardziej nasyconej czerwieni. Nie polecam bordo dla chłodnej i czystej zimy. Jak widać, ta alternatywa czerni, także nie jest dla wszystkich.

Kolejnym kolorem, który mogę zaproponować zamiast czerni, jest fiolet. Mamy do wyboru zarówno cieplejszą i trochę bardziej stonowaną odmianę fioletu oraz trochę chłodniejszą i przez to delikatnie żywszą. Ponieważ fiolet jest kolorem granicznym na kole kolorów, możemy mieć do czynienia zarówno z fioletami cieplejszymi, które leżą bliżej czerwieni, jak i z fioletami chłodniejszymi, które położone są bliżej niebieskiego. W zależności od tego, do której grupy należą, będą pasować do różnych typów kolorystycznych urody. Cieplejsze będą świetne dla jesieni oraz wiosny, jeśli zechce je wykorzystać. Natomiast chłodniejsze będą lepsze dla zimy oraz lata.
Jeśli chodzi o inne kolory, których nie wymieniłam, to zasada jest prosta – pomyśl o kolorach czystych. Nie znajdziesz wśród nich na przykład żółci. Ponieważ właściwie nie ma takiego odcienia jak ciemny żółty. Oczywiście są ciemniejsze od cytrynowego żółcie np. musztarda, topaz czy kurkuma. Jednak to są bardziej żółcie z pomarańczą i one są ciemniejsze. Jednak takiego koloru jak ciemny żółty nie znajdziemy. Jeśli do żółci dodasz czerni, to uzyskasz zielony, od limonkowego poprzez oliwkowy na zbrązowiałym zielonym kończąc. Jeśli przyciemnisz pomarańczowy, uzyskasz brąz.

Omówiłam powyżej wszystkie kolory, które mogą być alternatywą dla czerni wraz z przyporządkowaniem ich do konkretnych typów urody. Jeśli jednak masz dodatkowe pytania na temat kolorów, których nie wymieniłam, to daj znać. Jeżeli masz pytania, z czym łączyć te kolory w Twoim przypadku, jeżeli znasz swój typ kolorystyczny, to również zapraszam. Jeśli wiesz który z tych kolorów chciałabyś wykorzystać, ale nie wiesz jak go zestawić, to zadaj pytanie w komentarzu. Bardzo chętnie odpowiem na pytania oraz wątpliwości. Zapraszam do dyskusji także osoby, które mają doświadczenie w łączeniu kolorów. Dziękuję i do zobaczenia następnym razem.

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Ile kosztuje szafa kapsułowa?

Ile kosztuje szafa kapsułowa?

Kiedy myślimy o szafie kapsułowej, często wyobrażamy sobie minimalistyczną kolekcję ubrań, która ułatwia codzienne stylizacje. Ale czy musi to oznaczać kompromisy w jakości czy stylu? Dzisiaj przedstawię trzy różne podejścia do budowy szafy kapsułowej – od oszczędnych zakupów w (...)

Czytaj więcej
TRENDY. KOLORY JESIENI 2024

TRENDY. KOLORY JESIENI 2024

Jesień 2024 to czas, kiedy natura otula nas głębokimi, zmysłowymi barwami – i dokładnie te kolory królują w modowych trendach tego sezonu. Najmodniejsze kolory jesieni na nadchodzące chłodne dni to bogate, ciepłe tony, które doskonale komponują się z otaczającą (...)

Czytaj więcej
Trendy jesień  zima ❄️ A/W 2024/25

Trendy jesień zima ❄️ A/W 2024/25

Chcesz poznać wybrane trendy na jesień/zimę 2024/2025? Zapraszam na najnowszy wideoporadnik! Trendy: Sztuczne futro. Tym razem długość nie ma znaczenia. Sprawdzi się długie oraz zupełnie krótkie, także możesz dobrać odpowiednią długość dla siebie. Co z kolorem? Tutaj również nie ma ograniczeń. W (...)

Czytaj więcej
casibomjojobet girişjojobetcasibom güncelCasibomholiganbet girişcasibom girişCasibomcasibomcasibom girişCASİBOMholiganbet güncelizmir escortCasibom Girişcasibomcasibom güncel girişcasibom güncelCasibomCasibom Güncelholiganbetholiganbet güncel giriş
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.