fbpx

Analiza kolorystyczna. Czy wpływa na makijaż?

Porady kolorystyczne

Czy wynik analizy kolorystycznej, czyli Twój typ urody wpływa na to jak dobierasz kosmetyki do makijażu?

I tak i nie Zapraszam na najnowszy videoporadnik lub/i zapoznanie się z jego luźną transkrypcją. 

O analizie kolorystycznej.

Analiza kolorystyczna daje nam wyznaczniki kolorystyczne i porady jak łączyć ze sobą kolory głównie w kontekście ubrań. Tak jest powszechnie rozumiana. Warto zaznaczyć jednak, że daje również wskazówki dotyczące koloru włosów, czy właśnie kosmetyków do makijażu. 

Analiza kolorystyczna jest bardzo często źle interpretowana. To znaczy, że przyglądamy się urodzie danej osoby i na tej podstawie zgadujemy typ danej osoby. Jeśli jesteś na tym kanale już jakiś czas, jeśli czytasz mój blog to wiesz, że analiza kolorystyczna nie polega na zgadywaniu, a testowaniu! W dużym skrócie analiza kolorystyczna to sprawdzanie jak nasza skóra, oczy, włosy, odcień ust reaguje na kolory znajdujące się blisko twarzy. Dodatkowo otrzymujemy wskazówki jak łączyć ten kolor z innymi. 

Analiza kolorystyczna wpływa na odcień naszej skóry, w ten sposób, że wydobywa z naszej skóry podton (ang. undertone). Może być on ciepły lub zimny.  I tutaj zawsze otrzymuję pytania (głównie o dobór podkładu) dotyczące tej tonacji.

Podział kosmetyków.

Kosmetyki do makijażu w kontekście analizy kolorystycznej rozdzielamy na dwie grupy. 

  1. Kosmetyki, które mają mieć kolor zbliżony do naszej skóry. Tutaj znajdziemy: podkład, korektor, puder, krem BB.
  2. Kosmetyki, które dodają koloru do naszej skóry. W tej grupie znajduje się: bronzer, róż, cienie do powiek, tusz, eyeliner, konturówka do ust, pomadka.

Dlaczego te dwie grupy są rozdzielone? Ponieważ pierwszą z nich nie dobieramy do typu urody, a do odcienia naszej skóry, czyli do tonu naszej skóry. Raz może być jaśniejszy, bledszy, a raz ciemniejszy.  Ton naszej skóry to jest to co widzimy i może się zmieniać. Opalenizna, niewyspanie, zmęczenie, choroba może wpływać na ton skóry. 

Podkład, puder i inne kosmetyki z pierwszej grupy dobieramy do aktualnego koloru naszej skóry. Najlepiej testować przy linii żuchwy, tak by nie odznaczał się od naszej twarzy oraz naszej szyi. Tutaj analiza kolorystyczna ma niewiele do powiedzenia. Możesz być osobą, która ma lekko żółtą skórę i wówczas takie podkłady będziesz dla siebie dobierała. Ciepłe odcienie możesz wybierać nawet jeśli jesteś chłodnym typem urody.

Dlaczego?

Twoja skóra może mieć ciepły ton, ale podton chłodny. 

W kontekście pod tonu skóry dobieramy całą resztę kosmetyków. Jeżeli jesteś typem urody ciepłym tzn. jesteś jakąś wiosną, jesienią to rekomenduję wybieranie róży, bornzerów, cieni do powiek i całej reszty w ciepłej kolorystyce. Jeżeli jesteś z ekipy chłodnej tzn. jesteś Latem lub Zimą to wówczas korzystaj z kosmetyków w chłodnej tonacji. Dla przykładu pomadka w odcieniu fuksji zdecydowanie lepiej sprawdzi się dla chłodnych  typów urody. Jeśli mowa o brązowych, złocistych odcieniach będą dobrym wyborem dla typów ciepłych.

Podobnie z cieniami do powiek, rozświetlaczem. Jeśli coś jest połyskujące i mieniące się na złoto, miedź to będzie to wspaniała propozycja dla wiosen, jesieni. Kosmetyki połyskujące na srebrno, perłowo idealnie sprawdzą się dla lat i zim. 

To jest pierwszy poziom. Jeśli masz określony typ to wiesz, czy należysz do ciepłych typów urody, czy do chłodnych. Idziemy dalej. Czas rozpracować kolejne atrybuty Twojej urody. 

Jeżeli miałaś przeprowadzoną analizę kolorystyczną ze mną lub innym profesjonalnym kolorystą to wiesz, że oprócz temperatury określamy jeszcze walor i chromatyczność. Dzięki temu określamy, czy należysz do ekipy ciemnej, czy jasnej. Jasne typy kolorystyczne to wiosny i lata, natomiast ciemne to jesienie i zimy. 

Co daje Ci ta informacja?

Jeśli jesteś typem jasnym, to Twoje makijaże również powinny być jasne 🙂 Nie dla Ciebie mocne smokey eye, mocny róż i bordowa pomadka. 

Jeśli jesteś typem ciemnym, to rzadko będziesz sięgała po makijaże delikatne, subtelne.

Trzeci poziom. Określenie chromatyczności.

Tutaj wprowadzamy podział na typy czyste i typy zgaszone. Delikatniejszą, subtelniejszą kolorystykę będą wybierały typy zgaszone (lata i jesienie), natomiast mocne kolory, intensywne mocno kontrastujące będą ciekawą formą ekspresji w makijażu dla typów czystych (wiosen i zim). 

Jak wybrać dla siebie najlepszy makijaż?

Pierwsze słowo określające Twój typ kolorystyczny powinien odzwierciedlać Twój makijaż. 

Przykład:

Jesteś Jasnym Latem? Twój makijaż powinien być jasny i delikatny, w chłodniejszej tonacji. Nie będziesz wyglądała korzystnie w mocnych, intensywnych makijażach. Dlaczego? Bo Twój typ określają trzy atrybuty. Jasne Lato to typ: jasny, chłodny i zgaszony. 

To samo tyczy się pozostałych typów.

Analogiczny przykład:

Jesteś Ciemną Zimą? Twój makijaż powinien być ciemny (ciemne pomadki, ciemne zarysowanie oka, ciemne brwi), chłodny i wyrazisty.

Ciemna Jesień natomiast będzie wybierała również ciemne, lecz subtelniejsze makijaże w ciepłej kolorystyce.

Jeżeli po zapoznaniu się z tym materiałem pojawią się jakieś pytania, to zapraszam do ich zadawania w komentarzu. 

Po więcej informacji związanych z analizą kolorystyczną zapraszam na bezpłatną konferencję 30.01.2023 o analizie kolorystycznej!

Na konferencji wystąpią specjaliści z różnych dziedzin. Podczas krótkich wywiadów będę pytać ich o to, w jaki sposób pomaga im wiedza z zakresu kolorów.

Ode mnie dowiesz się, jak ja wykorzystuję analizę kolorystyczną w swojej pracy osobistej stylistki.

Bądź z nami na żywo, aby zadać swoje pytania.

Zapisuję się! https://konferencja.kodstylu.pl/

 

_____________________________________________________________________________________

  1. Więcej o 12 typach urody przeczytasz tutaj: 12 typów kolorystycznych
  2. Masz problem z określeniem temperatury koloru? Zobacz koniecznie! Temperatura koloru – jak ją określić?
  3. O zaletach poznania swojego typu kolorystycznego przeczytasz tutaj: Co Ci daje typ urody?

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Czy każdemu pasuje biała koszula?

Czy każdemu pasuje biała koszula?

Czy biała koszula jest dla wszystkich?! Co na temat białej koszuli mówi teoria 12 typów kolorystycznych? Zapraszam do obejrzenia wideo poradnika: Czy biała koszula to naprawdę must have? Czy każda z nas musi mieć ją w swojej szafie? Nie jestem (...)

Czytaj więcej
Najmodniejsze połączenia kolorystyczne

Najmodniejsze połączenia kolorystyczne

Przedstawiam 5 najmodniejszych połączeń kolorystycznych na wiosnę i lato 2024! Zapraszam do obejrzenia wideo poradnika:     Oto lista: Brąz połączony ze słonecznymi odcieniami żółci (kukurydzy, słonecznika, kurkumy, curry, topaz). Te połączenie kolorystyczne sprawdzą się dla Ciepłej Jesieni, dla Ciepłej Wiosny w (...)

Czytaj więcej
Kolorystyczne trendy na wiosnę i lato 2024

Kolorystyczne trendy na wiosnę i lato 2024

Poznaj 7 trendów kolorystycznych na wiosnę i lato 2024! Obejrzyj najnowszy wideo poradnik oraz zapoznaj się z jego luźną transkrypcją. Trendy na wybiegu, trendy na Pintereście, Instagramie czy w sklepach odzieżowych nie "kręcą" mnie tak bardzo jak trendy mody użytkowej. Oczywiście (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.