Site icon Kod Stylu

Ciemna Jesień

Zapomnij o podstawowych 4 typach kolorystycznych. Zaprzyjaźnij się z nowoczesną analizą 12 typów urody!
Na czym polega rewolucja? Każdy z podstawowych typów kolorystycznych (nazywany od pór roku wiosna, lato, jesień i zima) posiada swoje trzy podtypy oparte na atrybutach koloru (odcień, walor, chromatyczność). Jeżeli jeszcze nie znasz tej idei, zobacz ten wpis.

Dziś czeka nas zapoznanie się z Ciemną Jesienią. Ciemna Jesień jest siostrzanym typem Ciemnej Zimy – różnią się temperaturą dopasowanych kolorów – Ciemna Jesień ma wyraźnie cieplejszą paletę. Te typy mogą od siebie pożyczać kolory. Jeżeli nie znasz pojęcia typów siostrzanych, zobacz koniecznie ten wpis.

Inne typy jesienne to Ciepła Jesień i Zgaszona Jesień.

Ciemna Jesień (Deep Autumn)

Typ siostrzany: Ciemna Zima
Typ opozycyjny: Jasne Lato

Ciemna Jesień nazywana również Głęboką Jesienią (Deep Autumn), jest typem ciemnym i ta właśnie cecha (atrybut) wysuwa się na pierwszy plan. Jest to typ o najciemniejszej i najgłębszej palecie kolorów.

Jak może wyglądać Ciemna Jesień?

Włosy zazwyczaj są koloru średniego lub ciemnego brązu, czasem zdarzają się włosy zbliżone do czarnych. Skóra może być oliwkowa, beżowa, ciepło-miodowa. Oczy zazwyczaj są ciemne, przeważnie w odcieniach brązu: od piwnych aż po czarne. Oprawa oczu jest ciemna. Ciemna Jesień jest typem bardzo wyrazistym, ale nigdy nie kontrastowym. Pamiętaj! Jeżeli masz jasne włosy, oczy i skórę – jest spora szansa, że będziesz należała do innego typu kolorystycznego.

Kolory

Wybieramy kolory najciemniejsze, ciepłe, mocno nasycone z palety klasycznej Jesieni oraz dołączamy kilka chłodnych barw z palety Ciemnej Zimy. Kolory za jaskrawe, za jasne czy zimne będą poszarzały cerę lub przytłaczały Ciemną Jesień. Dokładne zestawienie kolorów zawsze powinien dopasować kolorysta w oparciu do narzędzia do analizy kolorystycznej – bardzo istotne jest odpowiednie zestawienie kolorów ciemnych cieplejszych i chłodniejszych.

Kolory neutralne: mleczna biel, kość słoniowa, ecru, antracyt, grafit, czerń.
Błękity: granat, pruski, paryski, atramentowy, stalowy, denim, petrol, cyraneczka.
Zielenie: sosnowa, leśna, zgniła, ciemna militarna, ciemna oliwkowa, mech, malachit, butelkowa.
Żółcie: musztardowa, topaz, szafran, ochra.
Pomarańcze: rudy, miedziany, palony, ceglasty.
Czerwienie: bordo, burgund, marsala, wiśniowa, buraczkowa, wenecka, królewska, malinowa, porzeczkowa, żurawinowa, rdzawa.
Brązy i beże: gorzka czekolada, mleczna czekolada, kasztanowy, kawowy, mahoniowy, kamienny, palisander.
Róże: amarant, malinowy, biskupi.
Fiolety: jagoda, śliwka, oberżyna, winogronowy, aronia, morwa, jeżyna.

Unikaj: jasnych, pastelowych kolorów, intensywnych, rażących kolorów, pudrowego różu, jaskrawego różu, neonowego pomarańczu, łososiowego, jasnego różu, cytrynowej żółci, miętowej zieleni, jabłkowej zieleni, błękitu cyjanowego, czystej, śnieżnej bieli, przygaszonych kolorów.

Zobacz kolory korzystne dla Ciemnej Jesieni

Dla porównania: te niekorzystne, z palety opozycyjnej:

Jak zestawiać kolory?

Przykładowe zestawienia kolorystyczne dla Ciemnej Jesieni. Ubrania pochodzą ze sklepu Answear.

 

Więcej inspiracji znajdziesz na moim koncie na Instagramie, czyli tutaj.

Czy jest styl, który jest dedykowany Ciemnej Jesieni?

Ciemna Jesień to ciężki typ urody z punktu widzenia całej palety. Kolory kojarzone z typowymi barwami jesiennego parku są wymieszane z czernią, co daje wrażenie niesamowitej głębi. Co do zasady, jesień to miękkie, ciepłe i otulające materiały: tuniki, zwiewne sukienki, długie powłóczyste swetry, ale też skórzane dodatki (najbardziej zamsz i nubuk). Aksamit, wełna, tweed, dżins i sztruks. Ciemna Jesień dodatkowo może lubować się w dużej ilośc skóry: nie tylko galanterii, ale też skórzanych spódnic, spodni, kurtek. Często może wybierać motywy zwierzęce, które będą bardziej spójne z nią niż z kolorystyką jej typu opozycyjnego.

Czy te rozwiązania sprawdzą się dla wszystkich reprezentantek tego typu urody? Na pewno nie, ponieważ styl ubierania zawsze powinien być dopasowany do osobowości, stylu bycia, ról życiowych. Przez cały proces szukania swojego stylu możesz przejść razem ze mną i z książką lub e-bookiem Znajdź swól styl. Znajdziesz tam opis 27 stylów ubierania i dowiesz się, jak odnaleźć swoją kombinację, w oparciu o preferencje, typ sylwetki, typ kolorystyczny i role życiowe.

Codzienny wygląd Ciemnej Jesieni powinien opierać się na ciemnej, ciepłej, ale też lekko zgaszonej kolorystyce. Pamiętaj jednak, że ubiór ma być dopasowany do Twojego charakteru, Twojej pracy i trybu życia.

Umów się na analizę kolorystyczną!

Takiego zestawienia powinnaś unikać, jest za jasne i za bardzo ochłodzi Twoją wyraźnie ciemną urodę, podkreśli niedoskonałości cery.

Makijaż dla Ciemnej Jesieni 

Powinien być utrzymany w ciemnej i ciepłej kolorystyce. Dobrze będziesz wyglądała w zgaszonych, ciężkich barwach, ale możesz pożyczać chłodniejsze kolory od siostrzanego typu Ciemnej Zimy. Pomarańczowe odcienie brązu, granat, bordo, stare złoto, fiolet bakłażana, cała gama zieleni- pięknie podkreślą tęczówkę. Możesz decydować się na eyelinery – granat, gorzka czekolada, petrol, czerń.

Jeżeli interesuje Cię więcej informacji na temat analizy kolorystycznej, zapoznaj się z książką lub e-bookiem Ubierz się w kolor. Tajniki analizy kolorystycznej

Exit mobile version