fbpx

Praca stylistki

Inspiracje

Gdy zaczęłam pracę stylistki, słyszałam różne rzeczy. Ludzie sukcesu wstają o 5, później siłownia, motywacyjna książka i zdrowy koktajl 😉 Aby osiągnąć sukces, trzeba pracować dużo i ciężko. Bez pracy nie ma kołaczy. Długie godziny pracy = super efekty.

Czy aby na pewno to prawda? (od razu odpowiem: nie wiem).

Patrzę od lat najmłodszych na różnych ludzi biznesu. Kiedyś, gdy byłam mała, odnoszących sukces offline. Teraz podglądam tych, którzy budują swój sukces w tzw. onlajnie. Modele biznesowe są różne. Strategie również. Opowiem Ci o jednej, która u mnie się nie sprawdziła.

Dotyczy ona czasu pracy. Pracy stylistki.

Gdy otworzyłam swoją firmę w 2013, mój czas pracy był nieograniczony. Wcześniej dzieliłam pierwsze działania jako stylistka z pracą na etacie. Gdy z niego odeszłam, mogłam pracować 24/7. No limits. O tym, jak zostałam stylistką, możesz przeczytać tutaj.

I pracowałam. Zakupy z Klientką w niedzielę? Czemu nie, cieszyłam się, że jest. Szkolenia w sobotę? Jasne! Webinary o 20, po całym dniu pracy? Tez! A po nich zjazdy energetyczne i mała zdolność do pracy następnego dnia.

Przez pierwsze 3 lata pracy nie miałam ani tygodnia urlopu. Postanowiłam sobie za cel samodzielne wydanie książki i musiałam na to zarobić. Szkoliłam się, pracowałam, więcej się szkoliłam i więcej pracowałam (tak, uważam, że bez odpowiednich szkoleń trudno jest samodzielnie prowadzić biznes).

Pierwsze oznaki wypalenia pojawiły się w 2019, gdy w jednym roku wydałam dwie książki i … nawet mnie to nie ucieszyło. Goniłam od projektu do projektu, jedynie odhaczając zrealizowane zadania. Radość? Docenienie siebie? Phi, nie ma czasu, następna rzecz czeka!

W pewnym momencie rozejrzałam się wokół siebie i zadałam sobie pytanie: po co zakładałaś swoją firmę? Żeby pracować 6 dni w tygodniu i budzić się w nocy z myślami o kampanii kolejnego kursu online? Hola, hola!

Wtedy też zauważyłam niepokojące sygnały z zewnątrz: osoby, które znałam osobiście lub jedynie z ich działalności online oznajmiały: praca ponad miarę, szybki sukces, duże oczekiwania doprowadziły mnie do depresji (wybacz mi potworny skrót myślowy, wiem, że to sprawa bardziej skomplikowana). Osoby, które podziwiałam i na których się wzorowałam! To było dla mnie jak szybko zaciągnięty hamulec ręczny. Poszły iskry i mój umysł się zatrzymał. Rozejrzałam się i zaczęłam badać: czego chcę? jakie życie chcę docelowo prowadzić?

Ustaliłam, że:

⏰nadal lubię moją pracę, ale jeszcze chwilę tak podziałam i przestanę,

⏰chcę pracować 4 godziny dziennie,

⏰chcę pracować 4 dni w tygodniu,

⏰chcę na początek nie obniżać, a właściwie zwiększać swoją wypłatę (nie mylić z przychodami firmy),

⏰chcę wyjeżdżać każdego miesiąca na krótki urlop.

Brzmi jak utopia? Dla mnie jeszcze też, ale jestem wytrwała w działaniach. Od 2019 wydarzyło się sporo. Zaczynając od 2020 i światowej pandemii, przechodząc przez bardzo trudny dla mnie 2021, docierając do 2022 inflacji, kryzysu i wojny.

Czy dotarłam do powyższego planu? Jeszcze nie, ale dojdę tam, bo to plan długodystansowy, a nie do wprowadzenia jutro.

Wierzę, że można ustawić tak swoje działania, aby wraz z Zespołem prowadzić świetnie prosperującą firmę nie poświęcając jej całego swojego życia. Bo ja nie chcę być tylko swoją pracą. Chcę pracować mądrze i z dobrze dobranymi ludźmi. Spacerować godzinami z moim psem. Piec chleb i gotować świeże posiłki. Biesiadować z przyjaciółmi w ogrodzie. Grzebać w ziemi. Zmieniać miejsca pobytu i poznawać świat.

I chcę to wszystko robić ze swobodą i lekkością, a nie zapierdzielając od zadania do zadania. Wiem, że pieniądze dają swobodę, ale chciałabym też ze swobodą je zarabiać.

Jak teraz wygląda mój czas pracy?

Pracuję ok. 5-6 godzin dziennie, od poniedziałku do piątku, ale czasem mam sobotę pracującą. Nie ma opcji na 6 dni w tygodniu po 12 godzin dziennie.

Wiem, że najbardziej produktywna jestem między 6 a 14. Oczywiście, że zdarza mi się pracować po tej godzinie, ale robię to jak najrzadziej to możliwe. Daleko mi jeszcze do modelu 4×4, nigdy jednak nie oczekiwałam rewolucji. One rzadko się sprawdzają. Dieta cud? Jasne, że daje efekty, ale daje też często efekt jo-jo. Sukcesywne, ewolucyjne zmiany nawyków dają lepsze efekty, chociaż w dłuższym czasie.

Jeżeli więc zastanawiasz się nad prowadzeniem swojej firmy, bądź gotowa na swoje próby, potknięcia i testy. Teraz nie wiesz, co u Ciebie się sprawdzi. Ale bądź też gotowa na przygodę życia i mnóstwo frajdy, satysfakcji i spełnienia. Sprawdzaj, co lubisz, jak lubisz i działaj w najbardziej efektywnym dla Ciebie czasie. Znajdź swój model biznesowy i nim podążaj. A jeżeli chcesz zostać stylistką, wpadnij na spotkanie 17 sierpnia o 14:00 i zobacz, jak możesz spełnić marzenie o pracy w branży mody i ubierać innych.

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Czy każdemu pasuje biała koszula?

Czy każdemu pasuje biała koszula?

Czy biała koszula jest dla wszystkich?! Co na temat białej koszuli mówi teoria 12 typów kolorystycznych? Zapraszam do obejrzenia wideo poradnika: Czy biała koszula to naprawdę must have? Czy każda z nas musi mieć ją w swojej szafie? Nie jestem (...)

Czytaj więcej
Najmodniejsze połączenia kolorystyczne

Najmodniejsze połączenia kolorystyczne

Przedstawiam 5 najmodniejszych połączeń kolorystycznych na wiosnę i lato 2024! Zapraszam do obejrzenia wideo poradnika:     Oto lista: Brąz połączony ze słonecznymi odcieniami żółci (kukurydzy, słonecznika, kurkumy, curry, topaz). Te połączenie kolorystyczne sprawdzą się dla Ciepłej Jesieni, dla Ciepłej Wiosny w (...)

Czytaj więcej
Kolorystyczne trendy na wiosnę i lato 2024

Kolorystyczne trendy na wiosnę i lato 2024

Poznaj 7 trendów kolorystycznych na wiosnę i lato 2024! Obejrzyj najnowszy wideo poradnik oraz zapoznaj się z jego luźną transkrypcją. Trendy na wybiegu, trendy na Pintereście, Instagramie czy w sklepach odzieżowych nie "kręcą" mnie tak bardzo jak trendy mody użytkowej. Oczywiście (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.