fbpx

Jak zostać stylistką

Inspiracje

Jak zostać stylistką i jak pracuje na co dzień taka osoba? Pewnie każda inaczej 😉 Chętnie jednak opowiem Ci, w jaki sposób pracuję ja. Zanim jednak poczytasz dalej, poproszę Cię o wypełnienie ankiety dla przyszłych i obecnych stylistek. Link znajdziesz tutaj.

Zacznijmy od początku… czyli odpowiedzi na pytanie: dlaczego zostałam osobistą stylistką. 

Czy z fascynacji błyszczącym światem mody? Czy od dziecka lubiłam się stroić? A może wyssałam to z mlekiem matki? Możesz o tym przeczytać w sekcji O mnie na mojej stronie (kliknij).

Dziś pracuję na wielu płaszczyznach, ponieważ lubię docierać do różnych ludzi różnymi kanałami. Spotykam się z Klientami stacjonarnie i na spotkaniach 1 na 1 w wersji online. Jestem autorką trzech książek i kilku e-booków.

Prowadzę bloga, organizuję webinary, nagrywam kursy online. Pierwszy wydałam w 2017 roku, na ten moment w ofercie mam 6 kursów i kilka płatnych webinarów. Moją dumą jest Klub Stylowych Kobiet zrzeszający w wirtualnym świecie kobiety, które chcą dobrze wyglądać.

Jak wygląda moja praca na co dzień?

Może zdziwisz się, ale niewiele ma wspólnego z ubraniami! Dużo w niej marketingu, promocji i sprzedaży. To bardzo ważna lekcja dla Ciebie, jeżeli chcesz zostać stylistką: do zarabiania na swojej pasji nie wystarczy pasja, trzeba kilku innych umiejętności, aby znaleźć osoby, które będą chciały zapłacić za Twoje porady (chyba, że robisz to tylko hobbystycznie, a utrzymujesz się z innego źródła).

Nigdy nie mierzyłam procentowo, jaka część moich godzin w pracy jest przeznaczana na jaką aktywność, ale chętnie opowiem Ci o moim sposobie myślenia o tych sprawach. Zajawię: chcę pracować mądrzej niż do tej pory. Jak?

Aby się nie pogubić, chciałabym wrócić do samego początku!

Zaczynając miałam jeden cel: zdobywać Klientów. Oczywiście byłam już po merytorycznych szkoleniach ze stylizacji i analizy kolorystycznej, ale aby poczuć się pewniej dokształcałam się ze sprzedaży, promocji, wystąpień publicznych. Pomysłów miałam miliony i większość działała (opowiadam o nich ze szczegółami podczas kursu Zostań osobistą stylistką). Pierwsze 3 lata mojej działalności pracowałam zarówno na etacie, jak i działając na własną rękę. To był intensywny czas, były momenty, gdy byłam totalnie wykończona, ALE BYŁO WARTO! Przyszedł czas, gdy powiedziałam sobie: mogę zrezygnować z pracy etatowej, czuję się już pewnie w stylistkowym świecie, są pierwsi Klienci, podoba mi się to, co robię.

Początek prowadzenia firmy, a więc 2013 rok to był czas pracowania 7 dni w tygodniu! Niedziele były handlowe, a ja „łapałam” każde zlecenie, aby albo zarobić, albo móc się szerzej promować. Byłam jak buldożer, jak teraz o tym myślę 😉 Moja marka osobista stała się rozpoznawalna, mogłam podnosić ceny i zarabiać coraz więcej!

Gdy świat webinarów i kursów online w Polsce zaczął się rozwijać, dołączyłam do tego trendu. Mogłam przestać każdą godzinę pracy poświęcać jednej osobie, kierując się do społeczności internetowej. Płatne webinary i kursy online to był strzał w 10! (Mocno poczułam to w pandemicznych czasach).

Co się jednak okazało?

Ten tryb był zbyt intensywny, musiałam zwolnić, bo zaczęłam czuć, że JESTEM swoją pracą. A to przecież nieprawda. Od 2019 roku intensywnie pracuję nad tym, aby przy wzroście przychodów firmy moja obecność w niej była jak najmniej potrzebna. Mam Zespół, ograniczone dni na spotkania z Klientami i wyznaczony czas na pracę związaną z kreatywną intensywnością.

Jeżeli chciałabyś poczytać o moim podejściu do czasu pracy, daj znać w komentarzu, napiszę osobny post na ten temat. To dla mnie sprawa ważna i intymna, więc zanim się nią podzielę, chciałabym wiedzieć, że kogoś to interesuje 😉

Na dzień dzisiejszy pracuję z Justyną, która wspiera mnie jako asystentka Zespołu Kod Stylu, z Pauliną, która jest drugą stylistką i wspiera mnie merytorycznie i podczas spotkań z Klientami i z Alicją, która pracuje ze mną nad analizami kolorystycznymi online. Czuję, że przydałaby się jeszcze jedna osoba koordynująca projekty, robię na nią przestrzeń w głowie, bo trudno będzie mi oddać tę działkę 😉

To, co jest dla mnie ważne teraz, to pracowanie tylko w obszarze moich talentów i z poszanowaniem swoich słabych stron. Praca bardziej z poziomu serca i czucia niż głowy i wiecznej „myślówy”. Tworzenie Zespołu, który ma przestrzeń na rozwój. Chcę prowadzić firmę z lekkością i radością jej tworzenia. To nie jest proste, jednak idzie mi coraz lepiej. Czasem jest krok do przodu, czasem 3 do tyłu. Konsekwencja i wytrwałość to moje drugie imiona 😉

 

Jak DZIŚ wygląda praca zespołu Kod Stylu?

Paulina, Alicja i ja spotykamy się z Klientami podczas usług indywidualnych. Justyna trzyma pieczę nad kalendarzem, sklepem online, obsługą zamówień i kontaktem z Klientami. Paulina i ja tworzymy treści na bloga, Facebooka i Instagram. Piszemy do Was maile. Ja obmyślam strategie krótko i długoczasowe, a wspólnie ubieramy je w cele, pomysły, projekty. Czyli to, co widzisz Ty 🙂

Oczywiście bycie osobistą stylistką nie musi być powiązane z taką ilością osób i zadań. Każda z nas od czegoś zaczynała i musiała zdobyć 1, 2 i 10 osobę, która zapłaci za jej usługi. Co jednak polecam z całego serca? Dywersyfikację przychodów. Brzmi groźnie? Ale daje bezpieczeństwo!

Jak zostać stylistką?

Droga może być różna, będę polecać swoją. Choć popełniłam mnóstwo błędów (o nich też opowiadam podczas kursu Zostań osobistą stylistką), większość rzeczy, które robiłam zrobiłabym jeszcze raz. Ponieważ lubię listy, taką też pokażę Tobie:

1. Odpowiedz sobie na pytanie, czy jesteś w stanie dużo się uczyć i mocno zaangażować. Bez tego nie odniesiesz sukcesu.

2. Znajdź stylistkę, która odpowiada Ci pod względem osobowości i szkoli innych.

3. Ukończ jej szkolenie. Sprawdź szkolenia z innymi stylistkami, jeżeli masz na to możliwości finansowe i czasowe. Poznanie różnych perspektyw i sposobów działania to złoto!

4. Obserwuj branżę i zobacz, jak robią „to” inne osoby.

5. Znajdź swój sposób na pracę, zaoszczędzisz mnóstwo czasu i pieniędzy. Sposoby pracy i strategia prowadzenia firmy są super ważne (tu nie będzie zdziwienia: tego też uczę na kursie Zostań osobistą stylistką!)

6. Zaczynaj pracować najszybciej jak to możliwe. Mów wszystkim, czego się uczyć i ĆWICZ, ĆWICZ, ĆWICZ. Aż przyjdzie moment, że powiesz: jestem gotowa na zarabianie pieniędzy na swojej pasji.

Jeżeli chcesz rozwijać się jako stylistka, odpowiedz na linka pytań w aknkiecie. Link znajdziesz tutaj.

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Czy każdemu pasuje biała koszula?

Czy każdemu pasuje biała koszula?

Czy biała koszula jest dla wszystkich?! Co na temat białej koszuli mówi teoria 12 typów kolorystycznych? Zapraszam do obejrzenia wideo poradnika: Czy biała koszula to naprawdę must have? Czy każda z nas musi mieć ją w swojej szafie? Nie jestem (...)

Czytaj więcej
Najmodniejsze połączenia kolorystyczne

Najmodniejsze połączenia kolorystyczne

Przedstawiam 5 najmodniejszych połączeń kolorystycznych na wiosnę i lato 2024! Zapraszam do obejrzenia wideo poradnika:     Oto lista: Brąz połączony ze słonecznymi odcieniami żółci (kukurydzy, słonecznika, kurkumy, curry, topaz). Te połączenie kolorystyczne sprawdzą się dla Ciepłej Jesieni, dla Ciepłej Wiosny w (...)

Czytaj więcej
Kolorystyczne trendy na wiosnę i lato 2024

Kolorystyczne trendy na wiosnę i lato 2024

Poznaj 7 trendów kolorystycznych na wiosnę i lato 2024! Obejrzyj najnowszy wideo poradnik oraz zapoznaj się z jego luźną transkrypcją. Trendy na wybiegu, trendy na Pintereście, Instagramie czy w sklepach odzieżowych nie "kręcą" mnie tak bardzo jak trendy mody użytkowej. Oczywiście (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.