fbpx

Pasek w talii

Porady sylwetkowe

Co wpływa na to, że możemy nosić pasek w talii albo przeciwnie? Czy jest to typ sylwetki? Typ ubrania? A może konkretny styl w modzie?

Zapraszam na dzisiejszy video poradnik: Jak nosić pasek w talii.

Paski w talii kobiety noszą niemal od zawsze, z różnych powodów i z różnym skutkiem. Powody były różne: moda, chęć podkreślenia talii, optyczne zwężenie ubrania i nadanie mu pożądanego kształtu.

Czy są jakieś ograniczenia co do konkretnych sylwetek? Oczywiście, że tak. Możemy podzielić zalecenia na kilka kategorii – inne będą dotyczyć sukienek, inne odzieży wierzchniej; bardzo ważny jest także dobór paska do stylu.

Najczęściej nosimy paski do sukienek. Niektóre mają już wbudowany pasek, a do wielu innych zawsze możemy go dodać, aby podkreślić wcięcie w talii. Dotyczy to również kombinezonów czy tunik.

Ale czasem nosimy paski na zewnętrzne części garderoby. Ubiegłej zimy, czyli na przełomie 2018 i 2019 r., pojawił się trend wiązania pasków na płaszcze. Nie widać go jednak zbytnio na ulicy. Ale pojawił się inny, który mnie osobiście bardzo się podoba. Charakterystyczny jest zwłaszcza dla stylu francuskiego, w którym chcemy dodać sobie trochę nonszalancji. Chodzi o przewiązywanie marynarki paskiem, co wygląda bardzo ciekawie. Oprócz marynarek możemy nosić w ten sposób również poncza, swetry czy narzutki.

Wariantem paska noszonego na odzież zewnętrzną, w zależności od pory roku, jest torebeczka na pasku, tak zwana nerka, ale przewiązana nie na biodrach jak zazwyczaj, lecz w talii.

Nawiązując do tego, że pasek można nosić na ubraniach „wewnętrznych” (sukienkach, tunikach, kombinezonach) albo „zewnętrznych” (rozpinanych swetrach, marynarkach, płaszczach), mogłabym powiedzieć, że każdy z tych sposobów określa typy sylwetek, które mogą paski zakładać.

Typy sylwetki

Zacznę od tych klasycznych zestawów, czyli sukienka plus pasek. Takie rozwiązanie mogą nosić sylwetki, które mają wciętą talię – obojętne, czy to będzie X, S, T, czy A; może być także sylwetka E, której talia jest nieznacznie wcięta. Jeśli chodzi o sylwetki prostokątne, to odradzam noszenie pasków (zarówno grubych, jak i cienkich) w zestawie z obcisłymi sukienkami (również kombinezonami czy swetrami). Dlaczego? Obcisłe ubranie opina talię i jeśli jeszcze dodamy pasek, to przyciągniemy uwagę do jej braku. Natomiast do luźniejszych sukienek pasek może się przydać. Umiejętnie zastosowany sprawi, że figura będzie udawała klepsydrę.

Sylwetki, które powinny zrezygnować z pasków w talii, to te, które mają wystający brzuch, czyli na pewno O, a także H czy Y, jeśli noszą duży rozmiar – wtedy na ogół również brzuch jest widoczny. Jednak nie jest to reguła, bo nawet przy większym rozmiarze ciała można mieć proporcjonalnie mniejszy brzuch – wtedy warto nosić pasek.

Czego jeszcze nie polecam? Pasków, które przypominają gorset. Nawet jeśli wygląda to OK, to nie wyobrażam sobie, żeby w takim pasku dobrze funkcjonować na co dzień, a zwłaszcza w nim siedzieć.

Podsumujmy: jeśli chodzi o noszenie pasków wewnątrz, to sylwetki, które mają wcięcie w talii, mogą nosić pasek z obcisłym ubraniem. Sylwetki bez wcięcia w talii – z obcisłym ubraniem nie powinny go nosić. Luźna sukienka, którą możemy wytaliować, będzie dobra dla każdej sylwetki, która nie ma dużego brzucha.

Ważny jest również rozmiar paska, czyli jego szerokość i wielkość klamry. To trochę jak z doborem biżuterii (kliknij tutaj, aby przeczytać materiał o dobrze biżuterii). Drobne paski są dla drobnych sylwetek. Jeśli jesteś sylwetką E i chcesz podkreślić sobie talię, to użyj drobnego paska. Jeśli natomiast jesteś wysoka i/lub nosisz większy rozmiar, to używaj większych pasków.

Kolejna rzecz to kolorystyka. Czy pasek powinien odznaczać się kolorem? Jeżeli ma go nosić szczupła osoba z wcięciem w talii, to może się odznaczać. Pozostałe sylwetki raczej powinny dobierać paski tonalnie zbliżone do ubrania.

A co w sytuacji, kiedy chcemy założyć pasek na ubranie zewnętrzne? Wtedy powinien być dosyć szeroki, ponieważ okrycia wierzchnie też są raczej masywne i ciężkie optycznie. Taki pasek nie powinien więc zginąć na tle ubrania.

Jeśli podoba Ci się ten trend, ale nie masz idealnej figury, to swobodnie możesz spróbować nosić pasek do luźnych swetrów czy płaszczy. Jedyną sylwetką, której to odradzam, jest O, ponieważ ona nie chce przyciągać uwagi do talii.

Chcesz więcej informacji sylwetkowych?

Jeżeli chcesz odkryć więcej informacji na temat fasonów spodni, ale również bluzek, spódnic, sukienek, mam dla Ciebie coś więcej. Chcę zaprosić Cię do zapoznania się z kursem online Kod Sylwetki.

Kurs jest skierowany do kobiet, które szukają informacji o tym, jak dobrać KAŻDY element ubioru do swojego ciała: nakrycia głowy, biżuterię, dekolty, rodzaje rękawów, nogawek, długości spodni, rodzaje butów, torebek. Uff, jest tego sporo. Wejdź tutaj, aby zapisać się na listę osób zainteresowanych dołączeniem do kursu i móc otrzymać go w niższej cenie.

Gdy tylko pojawi się kampania promocyjna, natychmiast Cię o tym poinformujemy.

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Odcienie bieli dla różnych typów urody

Odcienie bieli dla różnych typów urody

Czy wszystkie możemy nosić kolor biały? Czy może, według 12 typów urody, biel nie jest wskazana dla którejś z nas? Jeżeli chcesz się dowiedzieć jakie odcienie bieli są dla Ciebie najlepsze, to zobacz najnowszy wideoporadnik.   W teorii, powiedzenie kolor biały, (...)

Czytaj więcej
Biała koszula a różne style

Biała koszula a różne style

Biała koszula w różnych stylach i na różne okazje! Zapraszam na wideoporadnik oraz jego luźną transkrypcję!   Biała koszula nie zawsze musi być elegancka. Zapraszam Cię do poszerzenia swoich horyzontów, zainspiruj się jak możesz wykorzystać białą koszulę! Biała koszula nie musi (...)

Czytaj więcej
Buty do spódnic i sukienek na wiosnę i lato!

Buty do spódnic i sukienek na wiosnę i lato!

Jakie są zasady dobierania wiosennych i letnich butów do sukienek i spódnic? Jeśli chcesz się dowiedzieć, to zapraszam na  wideo poradnik. Na początek kilka ogólnych zasad: Lekkie optycznie buty dla osób niskich, dla sylwetek E, A Buty szalone, z kolorami, (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.