fbpx

Podstawy doboru biżuterii

Inspiracje

Wybierając biżuterię, możesz zadać sobie pytania: czy mój typ sylwetki ma przy jej wyborze znaczenie? czy mój wzrost ma znaczenie? a może to, jaki mam styl? Dziś odpowiem na te pytania.

Zapraszam na videoporadnik Podstawy doboru biżuterii.

 

Wersja tekstowa

Na początek chciałabym wyjaśnić, czym dla mnie jest biżuteria. To ozdoby, ale nie tylko kolczyki, łańcuszki, bransoletki, lecz również wszystko, co możemy włożyć we włosy: turbany, spinki, opaski, a także okulary czy paski w spodniach. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że wszystkie aplikacje na ubraniach, np. doszyte perełki czy cekiny, dają efekt biżuteryjny.

Wszystkie te elementy trzeba dobrze dopasować, aby wyglądać spójnie.

Czy typ sylwetki określa, jaką i gdzie możemy nosić biżuterię?

U niektórych sylwetek tak, u niektórych nie. W przypadku sylwetek proporcjonalnych (czyli tych, które mają ramiona i biodra tej samej szerokości) nie ma to znaczenia – one mogą nosić biżuterię, w jakimkolwiek miejscu będą chciały.

Jeżeli występuje jakaś dysproporcja w sylwetce, to warto, aby biżuteria była umieszczana w konkretnych miejscach, aby tej dysproporcji nie podkreślać.

Dwie sylwetki, które mają szersze ramiona niż biodra, czyli Y i T, nie powinny umieszczać biżuterii w najszerszych partiach ciała. Nie jest dla nich wskazane noszenie broszek, dużych korali i innych ozdobnych elementów w okolicy ramion. O wiele lepsze będą bransoletki, pierścionki czy ciekawe paski do spodni. Ich zadaniem jest odwracanie uwagi od ramion.

Sylwetka z szerszymi biodrami, czyli A, nie chce przyciągać uwagi do bioder, więc powinna unikać bransoletek, pierścionków, ozdobnych pasków. Może nosić wielkie naszyjniki, kolczyki, przypinki czy broszki w okolicy ramion, dekoltu i biustu.

Sylwetka O, która ma rozbudowaną okolicę brzucha i nie chce jej dodatkowo ozdabiać, powinna unikać długich wisiorów kończących się pod biustem, rękawów ¾ z ozdobnymi mankietami czy pasków w talii.


Kolejny czynnik to nasz wzrost.

Osoby o drobnej posturze (czyli na pewno sylwetka E i każda inna o wzroście poniżej 160 cm) mogą optycznie się wydłużyć, nosząc biżuterię i ozdoby na górze sylwetki. I odwrotnie: sylwetka I (i inne o wysokim wzroście, np. około 180 cm) może przyciągać uwagę do dolnych partii ciała.

Ważna jest także tęgość sylwetki.

Dlaczego? Rozmiar naszego ciała może wpływać na rozmiar ozdób. Osoba, która ma drobną sylwetkę, bardzo delikatne nadgarstki, szczupłe ręce i nogi, będzie dziwnie wyglądała z dużymi ozdobami, ponieważ mocno ją obciążą. Jeśli zaś sylwetka jest plus size, to nie będą jej pasowały drobniutkie ozdoby (cieniutkie bransoletki czy małe zegarki). Im większy rozmiar ciała, tym bardziej harmonijnie wyglądają większe dodatki – bransoletki, kolczyki, naszyjniki, paski, torebki.

 Kolejny aspekt to styl.

Ważne, żeby dopasować biżuterię do swojego stylu.

Jeśli nie wiesz jeszcze, jaki on jest, nie udało Ci się do tej pory go odnaleźć i zdefiniować, zapraszam do lektury książki Znajdź swój styl.

Jakie są ogólne zasady?

Niektóre style, np. biznesowy, klasyczny, casualowy, sportowy, wprowadzają bardzo skromną biżuterię (lub dopuszczają jej brak). Z drugiej strony mamy style, które są przez nią definiowane, np. boho, będący połączeniem romantycznego z latami 70. i kowbojskim.

Kolejny przykład to styl militarny, w którym elementy biżuteryjne są obecne wszędzie: pagony, imitacje odznaczeń, ozdobne guziki w marynarkach, duże, ciężkie paski.

Z kolei styl rockowy lubi być drapieżny w dodatkach. Jego atrybuty to skórzane bransoletki, nity, kolce, obroże.

Daj znać w komentarzu, czy chcesz, aby rozwinąć serię biżuteryjną. Może masz konkretne pytania?

 

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Letnie nakrycia głowy

Letnie nakrycia głowy

Letnie nakrycia głowy są potrzebne z dwóch powodów! Po pierwsze chronią naszą głowę przed słońcem, a po drugie potrafią nieźle podkręcić stykówkę! Zapraszam na wideo poradnik lub/i zapoznanie się z jego luźną transkrypcją.   Nakrycia głowy potrafią nadać stylizacji zupełnie różnego wymiaru, (...)

Czytaj więcej

Palety dla 12 typów urody

Analiza kolorystyczna to zupełnie nowy temat dla Ciebie? Zacznij od wpisów w tym miejscu >> Chcesz skorzystać z małej ściągawki i poznać palety 12 typów urody? Sprawdź, czym różnią się od siebie i zobacz, czy znajdziesz wśród nich swoje ulubione kolory. Jeżeli (...)

Czytaj więcej
Ubrania z muślinu

Ubrania z muślinu

Czy masz w swojej szafie ubrania z muślinu? Latem, oprócz lnu uwielbiam i gorąco polecam do przetestowania ubrania wykonane właśnie z tego materiału! Co to jest muślin? Muślin to najczęściej tkanina bawełniana, która cechuje się gofrowaną, pofalowaną strukturą. Jest bardzo delikatna (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.