fbpx

Odcienie bieli dla różnych typów urody

Porady kolorystyczne

Czy wszystkie możemy nosić kolor biały? Czy może, według 12 typów urody, biel nie jest wskazana dla którejś z nas? Jeżeli chcesz się dowiedzieć jakie odcienie bieli są dla Ciebie najlepsze, to zobacz najnowszy wideoporadnik.

 

W teorii, powiedzenie kolor biały, tak samo jak kolor szary czy kolor czarny, jest niepoprawne, ze względu na to, że te trzy kolory są achromatami. Nie mają żadnej chromy w sobie – czyli barwy.  Właściwie powinniśmy mówić achromat biały, achromat czarny, achromat szary. Oczywiście w języku potocznym mówimy, że coś jest w kolorze białym albo w kolorze szarym.  Dlaczego w ogóle mówię o tych achromatach? Ponieważ to sprowadza się do jednego: biel tak naprawdę jest jedna. Mamy tak zwaną czystą, klasyczną biel. Ona nie jest ani mleczna, ani złamana, ani śnieżna, jest po prostu najzwyklejszą bielą.

Oczywiście wiemy, że w przypadku wykorzystania tego koloru (czy to w ubraniach, czy w wystroju wnętrz) pokazuje się nam wiele białych odcieni. Wystarczy pójść do salonu sukien ślubnych albo do salonu z farbami do ścian. Okazuje się, że biel mamy złamaną, ale pod nazwą mglisty poranek ;).

Chciałabym zaznaczyć, że w analizie kolorystycznej, którą się zajmuję, mamy czystą biel, czyli achromat biały, ale mamy też zastępniki, czyli biele złamane.

Złamane odcienie bieli mogą być złamane na różne sposoby. Co to oznacza?

Oznacza to dodać do niej kroplę innego koloru. Żeby opowiedzieć o tym, który z dwunastu typów może nosić kolor biały, to musimy odnieść się do ich atrybutów.

Jeżeli mówimy o bieli czystej, to zdecydowanie mogą ją nosić czyste typy: Czysta Zima i Czysta Wiosna. Spokojnie w czystej bieli będzie też odnajdywała się Ciepła Wiosna, Jasna Wiosna, Chłodne Lato, Jasne Lato i Chłodna Zima.

Jeżeli chodzi o czystą, klasyczną biel, to tak naprawdę wiele z nas może ją wykorzystywać. Patrząc praktycznie, biel nosimy zazwyczaj w koszulach, lekkich T-shirtach, czy bluzkach. Zazwyczaj są to tkaniny albo dzianiny, które są delikatne. Jeśli mamy na sobie czystą biel, to przez nią prześwituje nasza skóra. Koszula czy T-shirt musiałyby być z grubego materiału, żeby ta biel w ogóle nie prześwitywała. Biała koszula jest biała tylko przy kołnierzyku, gdzie jest podwójna warstwa materiału i przy mankietach. Oczywiście w sytuacji, kiedy masz gruby sweter albo garnitur w bieli, czy cokolwiek z grubszego materiału, to wtedy ta biel jest już nieprześwitująca i musimy bardziej skupić się na jej doborze.

Jakie odcienie bieli może nosić 12 typów urody?

1. Biel mleczna, śmietankowa

Jakie w ogóle wyróżniamy biele? Jeśli chodzi o nazwy, to jest ich tak naprawdę całkiem sporo. Zacznę tutaj od najbardziej popularnych, które są najbardziej ocieplone, czyli delikatnie zabarwione żółcią – może to być biel mleczna, śmietankowa. Te biele właściwie pasują do większości typów urody. Najgorzej w tych rodzajach bieli będzie się prezentować Czysta Zima, Chłodna Zima i bardzo często Chłodne Lato. Gdy pogłębimy tę żółć w bieli i weźmiemy pod uwagę biel kremową, migdałową, waniliową, która jest bardzo, bardzo jasną wersją żółtego, to Chłodne Lato, Czysta Zima, Chłodna Zima nie będą się dobrze w tych odcieniach odnajdywały.

2. Biel écru

Mamy też biel, dosyć popularną, która jest złamana leciutko beżem. O takiej bieli często mówi się, że jest to biel écru. Skąd to porównanie? Écru z francuskiego oznacza surowy i ta nazwa koloru wzięła się od odcienia surowego lnu. Wiemy, że surowy len jest beżowy, a nie biały, natomiast w języku potocznym to écru zostało wprowadzone do białego. Można powiedzieć, że écru to beżowawa biel. Odcienie écru, czyli takie bardziej beżowe, będą świetnie sprawdzały się na przykład dla Zgaszonej Jesieni, dla Ciepłej Jesieni, dla Ciemnej Jesieni. Beżowy jest ciepłym kolorem, nawet jeśli znajdziemy jego chłodniejsze odcienie. Do zgaszonych i ciepłych typów urody świetnie się sprawdzi. Niejednokrotnie widziałam Ciepłe Wiosny i Jasne Wiosny, które w écru się doskonale prezentują.

3. Biel ołowiana/ biel popielata

Gdy przejdziemy na chłodniejszą stronę złamanej bieli, to mamy biel ołowianą albo biel popielatą co oznacza, że jest to biel z dodatkiem szarości. Dla kogo będzie się najlepiej sprawdzała? Na pewno dla Zgaszonego Lata, Chłodnego Lata, dla Chłodnej Zimy, a nawet dla Ciemnej Zimy nie będzie problemu. Myślę, że niektóre Zgaszone Jesienie również będą mogły z niej skorzystać.

4. Biel śnieżna

Kolejna biel to biel typowa chłodna, czyli biel śnieżna. Śnieżna biel to taka z dodatkiem niebieskiego. Oczywiście biały z dodatkiem niebieskiego może też być delikatniejszy, nie musi być rażąco niebieski. Śnieżna biel bez wątpienia najlepiej sprawdzi się dla Czystych Zim, ewentualnie dla  Chłodnych Zim. Czasem zdarza się, że np. gdy Czysta Wiosna ma niebieskie oczy, to też ta śnieżna biel będzie pasować. Łagodniejsze, czyli nie takie rażące niebieskawe biele, jaką jest śnieżna biel, ale delikatniejsze, będą świetnie sprawdzały się dla Jasnego Lata, Chłodnego Lata, Zgaszonego Lata, Chłodnej Zimy i Ciemnej Zimy.

5. Biel złamana różem

Mogę pociągnąć złamanie bieli w innym kierunku, czyli złamanie różem. Różem, ale takim chłodnym, pastelowym, lodowym różem, który sprawdzi się idealnie dla Chłodnego Lata, Zgaszonego Lata, Chłodnej Zimy i myślę, że spokojnie Czysta Zima też będzie mogła skorzystać z takiego rozwiązania.

Kolejny złamany odcień to będzie odcień złamany brzoskwiniowo-łososiowym kolorem, czyli czymś pomiędzy różem a pomarańczem. Ten odcień jest wyraźnie cieplejszy, dlatego będzie łamał biel, dostosowując ją do typów ciepłych: Jasnej Wiosny, Ciepłej Wiosny, Czystej Wiosny, Zgaszonej Jesieni, Ciepłej Jesieni, Ciemnej Jesieni.

rodzaje bieli

 

Podsumowując rozważnie dotyczące bieli dla różnych typów urody, można by napisać, że biały mało komu może wyrządzić krzywdę wizerunkową. Najmniej z bielą po drodze mają typy ciemne: Ciemna Zima i Ciemna Jesień. Jednak nawet dla tych typów, wybór bieli nie jest najgorszym z możliwych wyborów.

Jeśli nasuwają Ci się pytania o biel, to śmiało zadaj je w komentarzu.

____________________________________________________________

  1. Do jakiego stylu pasuje biała koszula? Sprawdź >> Biała koszula, a różne style.
  2. Sprawdź szkolenie JAK DOBRAĆ UBRANIA, KTÓRE DO CIEBIE PASUJĄ >> Kliknij po Szczegóły 
  3. Czy biała koszula jest dla wszystkich?  >> Biała koszula

 

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Letnie nakrycia głowy

Letnie nakrycia głowy

Letnie nakrycia głowy są potrzebne z dwóch powodów! Po pierwsze chronią naszą głowę przed słońcem, a po drugie potrafią nieźle podkręcić stykówkę! Zapraszam na wideo poradnik lub/i zapoznanie się z jego luźną transkrypcją.   Nakrycia głowy potrafią nadać stylizacji zupełnie różnego wymiaru, (...)

Czytaj więcej

Palety dla 12 typów urody

Analiza kolorystyczna to zupełnie nowy temat dla Ciebie? Zacznij od wpisów w tym miejscu >> Chcesz skorzystać z małej ściągawki i poznać palety 12 typów urody? Sprawdź, czym różnią się od siebie i zobacz, czy znajdziesz wśród nich swoje ulubione kolory. Jeżeli (...)

Czytaj więcej
Ubrania z muślinu

Ubrania z muślinu

Czy masz w swojej szafie ubrania z muślinu? Latem, oprócz lnu uwielbiam i gorąco polecam do przetestowania ubrania wykonane właśnie z tego materiału! Co to jest muślin? Muślin to najczęściej tkanina bawełniana, która cechuje się gofrowaną, pofalowaną strukturą. Jest bardzo delikatna (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.