fbpx

Nienoszone ubrania – co z nimi zrobić?

Inspiracje

Nie ma odwrotu. Idzie jesień. Najbliższe dni to idealny czas na porządki w szafie, schowanie sezonu letniego i wyjęcie cieplejszych ubrań z sezonu Jesień/ Zima. Niebawem zaproszę Cię również na aktualizację Webinaru o Szafie Kapsułowej na sezon Jesień/ Zima 2022/2023. Stay tuned! 🙂

Tymczasem po przeglądzie często okazuje się, że w naszych szafach znajdują się ubrania, z których nie korzystamy z różnych przyczyn. Dzisiaj opowiem Ci gdzie, komu i za ile możesz przekazać nienoszone ubrania i akcesoria, których chcesz się pozbyć szafy. Jakie mamy możliwości, by nie wylądowały na śmietnisku i aby nie wzbudziły poczucia straty pieniędzy.

Sprawdź video bądź przeczytaj wersję tekstową. Nagranie jest z lutego 2021 roku, niektóre tematy/ wspominane linki nie są aktualne 🙂

Wracając do tematu dzisiejszego videoporadnika – żeby wiedzieć co zrobić z daną rzeczą, której chcesz się pozbyć z szafy musisz zidentyfikować tego przyczynę. Dlaczego znalazły się na kupce „nienoszone ubrania”? Zastanów się:

– Czy pozbywasz się jej ponieważ jest niedopasowana do Twojej sylwetki (masz odcucie „pogrubienia”, „zniekształcenia” sylwetki itd.)?

– Może kolorystycznie nie jest  najlepsza i wizualnie „odbiera” Ci urodę?

– Może rozmiar ubrania jest źle dobrany – jest za duży lub za mały?

Jeśli problemy związane są z tym co wymieniłam wcześniej, warto się zastanowić czy uda się dokonać przeróbki krawieckiej. Czasem wykonanie drobnych zmian np. skrócenie rękawów, zwężenie, poszerzenie, dopasowanie do sylwetki może zdziałać cuda.

Jeżeli należysz do osób, które mają wahania wagi i posiadasz ubrania w kilku rozmiarach to nie pozbywaj się ich lekką ręką. Fakt, nie warto trzymać całej kolekcji jednocześnie w szafie. Z pewnością okaże się, że w połowie nie chodzisz i tylko denerwujesz się, że masz pełną szafę, a wykorzystujesz niewielką jej część. W takiej sytuacji spakuj niepasujące w danym okresie rzeczy i daj do tak zwanej „zamrażarki”. Oczywiście nie tej w kuchni 🙂 Znajdź dogodne miejsce dla swoich ubrań w wysokiej szafce, na strychu bądź w piwnicy i wracaj do nich, kiedy znów zmienisz rozmiar. Dzięki takiemu „zachomikowaniu” nie będziesz musiała kupować co chwilę nowych, pasujących ubrań. Bezsprzecznie wyjdzie to z korzyścią dla Twojego portfela oraz dla środowiska.

W przypadku kiedy, kompletnie te ubrania do Ciebie nie pasują. Kiedy nic się z nimi nie da zrobić i koniecznie chcesz się ich pozbyć z szafy to posegreguj je na dwie kupki:

  1. Ubrania nienoszone, niezniszczone, które nie nadają się do użytku dla innych ludzi.
  2. Ubrania nienoszone, niezniszczone, które nadają się do użytku dla innych ludzi.

Omówmy co można zrobić z rzeczami niezniszczonymi:

Oddaj lub sprzedaj wśród znajomych i rodzinie.

Możemy tę odzież oddać lub sprzedać. Pierwszą grupą, do której nałatwiej nam dotrzeć to są znajomi i przyjaciele. Bardzo fajnym pomysłem, ideą jest swap party, czyli taka „ciuchowa wymianka”.  Sprzedawać ubrania i dodatki ze swojej szafy możemy również na platformach internetowych np.  Vinted, Allegro, Olx lub w grupach na Facebooku. Jeśli znasz jakieś fajne miejsca, gdzie można sprzedać zalegające ubrania to podziel się z nami wiedzą i daj znać w komentarzu 🙂

Sprzedać w komisie.

Ubrania można wysłać np. do PowerMe i one są później sprzedawane, można oddać do komisu (gdzie zanosimy ubrania, ale pieniądze otrzymamy dopiero po dokonaniu sprzedaży konkretnej rzeczy). Jeśli chodzi o Gliwice (moje miasto) to można odwiedzić Second Story – butikowe miejsce dla odzieży używanej, gdzie wszystko jest bardzo pięknie zorganizowane.

Oddać potrzebującym.

Ok, jeśli jednak chcesz zupełnie zrezygnować z profitu, to możesz oddać swoje ubrania. Komu? No również rodzinie, znajomym lub potrzebującym. To jednak już wcale nie jest takie proste. Ze względu na ogromną produkcję ubrań- pozostaje mało miejsca na zagospodarowanie braków odzieżowych. Realnie ubogie osoby nie potrzebują już używanych rzeczy. Warto jednak poszukać takich miejsc, gdzie zapotrzebowanie wciąż istnieje.

W okresie zimowym poszukaj schronisk dla bezdomnych i zapytaj czy nie potrzebują ciepłej odzieży wierzchniej, szalików, czapek. Na terenie naszego kraju działa kilka jednostek wpierających ubogich: Caritas, PCK, domy samotnej matki, domy dziecka (jeśli masz ubrania po dzieciach) itd. Pamiętaj jednak, że nim pojedziesz do nich z workami pełnym ubrań warto w pierwszej kolejności zapytać. Zadzwoń i zasięgnij informacji, czy potrzebują takiej darowizny i ewentualnie zapytaj o preferencje. Może się zdarzyć, że tego typu placówki są „dotowarowane” ubraniami. Jest na to inny sposób: najpierw sprzedaj swoje ubrania, a zarobione pieniądze przeznacz na wybrany cel charytatywny.

Wrzucić do kontenera na zbiórkę odzieży.

Kolejny sposób na pozbycie się ubrań z naszej szafy to wrzucenie ich do kontenera na ubrania. Stoją one na każdym osiedlu. Inny sposób z tej samej kategorii to  przygotowanie „worka” na zbiórkę, która jest organizowana na osiedlu. Muszę jednak tutaj uświadomić Cię co dzieję się z takimi zebranymi ubraniami. One nie trafiają do potrzebujących, lecz do sortowni i zostają odsprzedane. Legalne (są niestety również kontenery nielegalne) kontenery np. PCK mają jasno określoną ścieżkę (lista lokalizacji jest dostępna na stronie).  Ubrania z kontenera trafiają do sortowni. Tam odbywa się selekcja na rzeczy do sprzedania i do recyklingu. Pierwsza grupa trafia do second handu. Te, które nie są sprzedane przerabia się na czyściwo lub paliwo alternatywne.  Dzienny przerób tekstyliów we wiodącej firmie w kraju to 300-500 ton. Dużo prawda?

Dopiero przychód ze sprzedaży ubrań trafia na konto PCK. Ważne, żeby wrzucając ubrania do kontenera mieć pewność co do jego legalności. Dlaczego? Oszuści napychają swoje kieszenie pieniędzmi zarobionymi na sprzedaży ubrań, a resztę tekstyliów wyrzucają na śmietnik lub do pobliskiego lasu.

Swoimi ubraniami możesz wspomóc ideę UBRANIA DO ODDANIA – organizację założoną przez Tomka i Zosię – serdecznie polecam ich profil na IG @ubrania_do_oddania, który jest wypełniony ogromem wiedzy na temat produkcji ubrań, ich recyklingu itd. Wysyłają kuriera po Twoje nienoszone ubrania, wyceniają, sprzedają, a Ty możesz wybrać, którą fundację zasilą pieniądze pozyskane z Twoich ubrań.  Wydaje mi się, że jeżeli nie chcesz sprzedawać rzeczy to jest to najlepszy sposób na oddanie ubrań.

Przechodząc do kategorii ubrań zniszczonych: co możemy zrobić, żeby te ubrania nie wylądowały na śmietniku?

Po pierwsze naucz się na błędach i przy następnych zakupach zwróć uwagę na jakość kupowanej rzeczy. Dzięki temu przy następnym przeglądzie będziesz miała znacznie mniej ubrań, które do niczego się już nie nadają.

Po drugie: nie przekreślaj od razu danej rzeczy! Może uda się ją zreperować? Może golarka do swetrów, igła, nitka będą Twoimi sojusznikami w walce o zachowanie ubrania? Mój przykład z życia: S.O.S. dla ulubionego T-shirtu, który poplamiłam jedzeniem i zrobiła się niespieralna plama na środku. Uwaga! Nie wyrzuciłam go! Zafarbowałam!

Jeśli naprawa nie pomaga to zastanów sie, czy nie możesz przerobić tego na szmatki do okien, podłogi itd.

Jeszcze inny sposób to oddanie do punktu recyklingowego w sieciówkach: Reserved, Kapphal, Initimisimi są specjalne pojemniki na tekstylia, które zgodnie z obietnicami marek zostaną poddane recyklingowi.

Przy tych ubraniach zniszczonych również powraca temat kontenerów, i to one właśnie zostaną przerobione na czyściwo lub paliwo alternatywne.

Podsumowując:

Kupujmy odpowiedzialnie i dawajmy drugie życie ubraniom.

Zapraszam Cię również do udziału w wyzwaniu, które od kilku dni prowadzę na Instagramie o przeglądzie szafy na podczas wymiany sezonu (zapraszam do obserwowania mojego profilu @kodstylu).

 

_______________________________________________________________________________

  1. Chcesz dowiedzieć się więcej o bazie kobiecej szafy? Zobacz tutaj: Baza kobiecej szafy.
  2. Jakie błędy popełniamy w stylizacji?; 5 najczęściej popełnianych błędów.
  3. O szafie kapsułowej więcej informacji znajdziesz tutaj: Szafa kapsułowa.

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Kolorystyczne trendy na wiosnę i lato 2024

Kolorystyczne trendy na wiosnę i lato 2024

Poznaj 7 trendów kolorystycznych na wiosnę i lato 2024! Obejrzyj najnowszy wideo poradnik oraz zapoznaj się z jego luźną transkrypcją. Trendy na wybiegu, trendy na Pintereście, Instagramie czy w sklepach odzieżowych nie "kręcą" mnie tak bardzo jak trendy mody użytkowej. Oczywiście (...)

Czytaj więcej
Jak łączyć panterkę z różnymi kolorami?

Jak łączyć panterkę z różnymi kolorami?

Z jakimi kolorami można łączyć panterkę? Zapraszam na inspiracyjny wideo poradnik, z którego dowiesz się jak łączyć panterkę :)   Łączenie panterki z kolorem w stylizacji może być zabawne i modne! Oto kilka pomysłów, jak połączyć te dwa elementy: Kolorowy top (...)

Czytaj więcej
Jak nosić peach fuzz? Kolor roku 2024 PANTONE

Jak nosić peach fuzz? Kolor roku 2024 PANTONE

Pantone ogłosił kolorem roku peach fuzz, czyli jasny, lekki kolor w odcieniu brzoskwini. Kto go może nosić? Kto go może "uratować"? W jaki sposób? Z czym zestawiać?  Zapraszam na najnowszy wideo poradnik: Jaki to kolor? Peach fuzz należy do rodziny pomarańczy. (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.