fbpx

Nienoszone ubrania – co z nimi zrobić?

Inspiracje

 

W naszych szafach znajdują się ubrania, z których nie korzystamy z różnych przyczyn. Dzisiaj opowiem Ci gdzie, komu i za ile możesz przekazać nienoszone ubrania i akcesoria, których chcesz się pozbyć szafy. Jakie mamy możliwości, by nie wylądowały na śmietnisku i aby nie wzbudziły poczucia straty pieniędzy.

Sprawdź video bądź przeczytaj wersję tekstową:

Zanim przejdziemy do dzisiejszego tematu, zapraszam na webinar, na który obowiązują zapisy. Jeśli nie uda Ci się być z nami na żywo, nic straconego, dostaniesz link do retransmisji. Temat webinaru: Czy wiesz co masz w szafie? 5 faktów na temat Twoich ubrań. Opowiem Ci jakie wymagania powinny spełniać nasze ubrania, by nie szkodziły nam i naszej Planecie. Pod lupę wezmę certyfikaty i materiały. Poznasz zaskakujące fakty dotyczące odzieży.

Zapisz się już dziś!

 

Wracając do tematu dzisiejszego videoporadnika – żeby wiedzieć co zrobić z daną rzeczą, której chcesz się pozbyć z szafy musisz zidentyfikować tego przyczynę. Dlaczego znalazły się na kupce „nienoszone ubrania”? Zastanów się:

– Czy pozbywasz się jej ponieważ jest niedopasowana do Twojej sylwetki (masz odcucie „pogrubienia”, „zniekształcenia” sylwetki itd.)?
– Może kolorystycznie nie jest  najlepsza i wizualnie „odbiera” Ci urodę?
– Może rozmiar ubrania jest źle dobrany – jest za duży lub za mały?

Jeśli problemy związane są z tym co wymieniłam wcześniej, warto się zastanowić czy uda się dokonać przeróbki krawieckiej. Czasem wykonanie drobnych zmian np. skrócenie rękawów, zwężenie, poszerzenie, dopasowanie do sylwetki może zdziałać cuda.

Jeżeli należysz do osób, które mają wahania wagi i posiadasz ubrania w kilku rozmiarach to nie pozbywaj się ich lekką ręką. Fakt, nie warto trzymać całej kolekcji jednocześnie w szafie. Z pewnością okaże się, że w połowie nie chodzisz i tylko denerwujesz się, że masz pełną szafę, a wykorzystujesz niewielką jej część. W takiej sytuacji spakuj niepasujące w danym okresie rzeczy i daj do tak zwanej „zamrażarki”. Oczywiście nie tej w kuchni 🙂 Znajdź dogodne miejsce dla swoich ubrań w wysokiej szafce, na strychu bądź w piwnicy i wracaj do nich, kiedy znów zmienisz rozmiar. Dzięki takiemu „zachomikowaniu” nie będziesz musiała kupować co chwilę nowych, pasujących ubrań. Bezsprzecznie wyjdzie to z korzyścią dla Twojego portfela oraz dla środowiska.

W przypadku kiedy, kompletnie te ubrania do Ciebie nie pasują. Kiedy nic się z nimi nie da zrobić i koniecznie chcesz się ich pozbyć z szafy to posegreguj je na dwie kupki:

  1. Ubrania nienoszone, niezniszczone, które nie nadają się do użytku dla innych ludzi.
  2. Ubrania nienoszone, zniszczone, które nadają się do użytku dla innych ludzi.

Omówmy co można zrobić z rzeczami niezniszczonymi:

Oddaj lub sprzedaj wśród znajomych i rodzinie.

Możemy tę odzież oddać lub sprzedać. Pierwszą grupą, do której nałatwiej nam dotrzeć to są znajomi i przyjaciele. Bardzo fajnym pomysłem, ideą jest swap party, czyli taka „ciuchowa wymianka”.  Sprzedawać ubrania i dodatki ze swojej szafy możemy również na platformach internetowych np.  Vinted, Allegro, Olx lub w grupach na Facebooku. Jeśli znasz jakieś fajne miejsca, gdzie można sprzedać zalegające ubrania to podziel się z nami wiedzą i daj znać w komentarzu 🙂

Sprzedać w komisie.

Ubrania można wysłać np. do PowerMe i one są później sprzedawane, można oddać do komisu (gdzie zanosimy ubrania, ale pieniądze otrzymamy dopiero po dokonaniu sprzedaży konkretnej rzeczy). Jeśli chodzi o Gliwice (moje miasto) to można odwiedzić Second Story – butikowe miejsce dla odzieży używanej, gdzie wszystko jest bardzo pięknie zorganizowane.

Oddać potrzebującym.

Ok, jeśli jednak chcesz zupełnie zrezygnować z profitu, to możesz oddać swoje ubrania. Komu? No również rodzinie, znajomym lub potrzebującym. To jednak już wcale nie jest takie proste. Ze względu na ogromną produkcję ubrań- pozostaje mało miejsca na zagospodarowanie braków odzieżowych. Realnie ubogie osoby nie potrzebują już używanych rzeczy. Warto jednak poszukać takich miejsc, gdzie zapotrzebowanie wciąż istnieje.

W okresie zimowym poszukaj schronisk dla bezdomnych i zapytaj czy nie potrzebują ciepłej odzieży wierzchniej, szalików, czapek. Na terenie naszego kraju działa kilka jednostek wpierających ubogich: Caritas, PCK, domy samotnej matki, domy dziecka (jeśli masz ubrania po dzieciach) itd. Pamiętaj jednak, że nim pojedziesz do nich z workami pełnym ubrań warto w pierwszej kolejności zapytać. Zadzwoń i zasięgnij informacji, czy potrzebują takiej darowizny i ewentualnie zapytaj o preferencje. Może się zdarzyć, że tego typu placówki są „dotowarowane” ubraniami. Jest na to inny sposób: najpierw sprzedaj swoje ubrania, a zarobione pieniądze przeznacz na wybrany cel charytatywny.

Wrzucić do kontenera na zbiórkę odzieży.

Kolejny sposób na pozbycie się ubrań z naszej szafy to wrzucenie ich do kontenera na ubrania. Stoją one na każdym osiedlu. Inny sposób z tej samej kategorii to  przygotowanie „worka” na zbiórkę, która jest organizowana na osiedlu. Muszę jednak tutaj uświadomić Cię co dzieję się z takimi zebranymi ubraniami. One nie trafiają do potrzebujących, lecz do sortowni i zostają odsprzedane. Legalne (są niestety również kontenery nielegalne) kontenery np. PCK mają jasno określoną ścieżkę (lista lokalizacji jest dostępna na stronie).  Ubrania z kontenera trafiają do sortowni. Tam odbywa się selekcja na rzeczy do sprzedania i do recyklingu. Pierwsza grupa trafia do second handu. Te, które nie są sprzedane przerabia się na czyściwo lub paliwo alternatywne.  Dzienny przerób tekstyliów we wiodącej firmie w kraju to 300-500 ton. Dużo prawda?

Dopiero przychód ze sprzedaży ubrań trafia na konto PCK. Ważne, żeby wrzucając ubrania do kontenera mieć pewność co do jego legalności. Dlaczego? Oszuści napychają swoje kieszenie pieniędzmi zarobionymi na sprzedaży ubrań, a resztę tekstyliów wyrzucają na śmietnik lub do pobliskiego lasu.

Swoimi ubraniami możesz wspomóc ideę UBRANIA DO ODDANIA – organizację założoną przez Tomka i Zosię – serdecznie polecam ich profil na IG @ubrania_do_oddania, który jest wypełniony ogromem wiedzy na temat produkcji ubrań, ich recyklingu itd. Wysyłają kuriera po Twoje nienoszone ubrania, wyceniają, sprzedają, a Ty możesz wybrać, którą fundację zasilą pieniądze pozyskane z Twoich ubrań.  Wydaje mi się, że jeżeli nie chcesz sprzedawać rzeczy to jest to najlepszy sposób na oddanie ubrań.

Przechodząc do kategorii ubrań zniszczonych: co możemy zrobić, żeby te ubrania nie wylądowały na śmietniku?

Po pierwsze naucz się na błędach i przy następnych zakupach zwróć uwagę na jakość kupowanej rzeczy. Dzięki temu przy następnym przeglądzie będziesz miała znacznie mniej ubrań, które do niczego się już nie nadają. Zapisz się na mój webinar, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak kupować.

Po drugie: nie przekreślaj od razu danej rzeczy! Może uda się ją zreperować? Może golarka do swetrów, igła, nitka będą Twoimi sojusznikami w walce o zachowanie ubrania? Mój przykład z życia: S.O.S. dla ulubionego T-shirtu, który poplamiłam jedzeniem i zrobiła się niespieralna plama na środku. Uwaga! Nie wyrzucę go! Będę go farbować i to w naturalny sposób: na swoim instagramie pokażę jak się do tego zabrać i jaki będzie tego efekt (zapraszam do obserwowania mojego profilu @osobistastylistka).

Jeśli naprawa nie pomaga to zastanów sie, czy nie możesz przerobić tego na szmatki do okien, podłogi itd.

Jeszcze inny sposób to oddanie do punktu recyklingowego w sieciówkach: Reserved, Kapphal, Initimisimi są specjalne pojemniki na tekstylia, które zgodnie z obietnicami marek zostaną poddane recyklingowi.

Przy tych ubraniach zniszczonych również powraca temat kontenerów, i to one właśnie zostaną przerobione na czyściwo lub paliwo alternatywne.

Podsumowując:

Kupujmy odpowiedzialnie i dawajmy drugie życie ubraniom.

i zapraszam na webinar, gdzie rozszerzę ten temat o inne aspekty zrównoważonej mody.

 

 

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.