fbpx

Szafa kapsułowa

Inspiracje

7 powodów, dla których warto rozważyć szafę kapsułową.

Szafa kapsułowa to szafa minimalna. Czy to rozwiązanie dla Ciebie? Jeśli chcesz sobie odpowiedzieć na to pytanie zapraszam do przeczytania artykułu i dołączenie do szczęśliwych posiadaczek e-booka Szafa kapsułowa na jesień 2023. Szczegóły w tym linku!

Szafa kapsułowa jest to szafa, która zakłada minimalną ilość rzeczy a maksymalną ilość rozwiązań między nimi. Jest to szafa bardzo klasyczna, niezbyt kolorowa, wzorzysta. Niektóre poradniki, miejsca w sieci polecają nawet konkretną liczbę ubrań. Niektórzy mówią, że jest to 30, inni, że 33, ale spotkać się można z minimalistyczną wersją podającą 17 sztuk odzieży. Przeważnie jednak jest to szafa, która składa się z 30 elementów.

Skąd wzięła się ta idea? Nie jest to bardzo nowy trend. Jest to idea, która powstała na przełomie lat 70/80 i została spopularyzowana przez Donnę Karan, która zaprojektowała kolekcję z 7 elementów, które można ze sobą łączyć w maksymalnie dużo zestawów. Najbardziej zyskała na popularności w ostatnich latach, kiedy to Amerykanka blogerka  Courtney Carver  postanowiła, że przez 3 miesiące będzie nosiła tylko 33 ubrania.

Nazwała tą akcję projektem 333, który okazał się wielkim sukcesem. Pomysłodawczyni podsumowując efekty projektu stwierdziła, że dzięki ograniczeniu ilości garderoby żyło się jej prościej, a otoczenie nie zwróciło uwagi na fakt, że w kółko nosi te same ubrania gdyż tworzenie innych outfitów skutecznie pozwoliło kreować ciekawy wizerunek. Obecnie właśnie ta ilość 33 rzeczy została klasykiem szafy kapsułowej. Możesz pomyśleć: ale jak? tylko 33 rzeczy? Część ubrań jest wyłączona z tej rygorystycznej liczby.

Elementy, które nie wchodzą w skład szafy kapsułowej:

Czy tak naprawdę w tej idei chodzi o ilość rzeczy? Moim zdaniem: NIE! Tak naprawdę można się kłócić czy może to być 30 czy 31, a może 33 czy 38. W całej filozofii szafy kapsułowej chodzi

o ograniczenie konsumpcji, ograniczenie nagromadzonych rzeczy.

Ja jako stylistka bardzo doceniam rozwiązania, które daje szafa kapsułowa. Poniżej zaprezentuje kilka najważniejszych plusów, które od razu nasunęły się mi na myśl. Oczywiście można znaleźć ich dużo więcej.

JEST TO PODEJŚCIE EKOLOGICZNE I EKONOMICZNE.

Stale rosnący konsumpcjonizm w branży odzieżowej w ogromnym stopniu przyczynia się do zanieczyszczenia naszego środowiska. Chemia wykorzystywana przy produkcji ubrań dosłownie niszczy naszą Planetę. A dlaczego ekonomiczne? Kupujemy mniej, nie podążamy ślepo za trendami, nie kupujemy kompulsywnie. Dzięki temu znów chronimy naszą planetę bo po prostu nie wyrzucamy ubrań zużytych, niemodnych.

MINIMALIZACJA RZECZY POSIADANYCH.

Więcej miejsca w szafie pozwoli Ci utrzymanie ładu wizualnego w szafie co z kolei pozwoli Ci na ŁATWIEJSZE Z NIEJ KORZYSTANIE np.: szybsze komponowanie zestawów.

ŁATWIEJSZE ZAKUPY.

Dzięki dokładnie przemyślanej koncepcji szafy można dokładnie zaplanować zakupy. Na pewno są one szybsze, przyjemniejsze, bardziej konkretne.

WYKORZYSTUJEMY WŁASNĄ KREATYWNOŚĆ.

Cały look jest przemyślany. Do każdego elementu garderoby trzeba podejść indywidualnie i rozpoznać jego wszystkie możliwości. Osoby, które myślą dużo o swoim wyglądzie są to osoby, które mają swój styl. Mają PRZEMYŚLANY SWÓJ WIZERUNEK.

Szafa kapsułowa to jednak nie jest idea dla każdego. Ja jako Ola, użytkowniczka swojej szafy mogę powiedzieć, że dla mnie to rozwiązanie jest troszeczkę zbyt nudne, monotonne. Lubię kolor, lubię wzory, moje ubrania są mniej plastyczne przez co ilość zestawów jest ograniczona. Lubię ten rodzaj kreatywności, kiedy trzeba włożyć trochę wysiłku by mój outfit był idealnie zgrany. Natomiast jeśli Ty dążysz do minimalizmu w swojej szafie to właśnie to rozwiązanie jest dla Ciebie idealne. Dla kogo jeszcze? Na pewno dla osób, które czują przesyt w swojej szafie, chcą wyzerować swój stan. Przejście od szafy zagraconej do szafy kapsułowej to był mój sposób na zbudowanie szafy, której zawartość mnie satysfakcjonuje.

Pozbyłam się dosłownie wszystkiego co mi przeszkadzało. Powody były różne: przeprowadzki, podejście ekonomiczne. Po dokonaniu porządków najpierw zadbałam o taką podstawę jaką jest szafa kapsułowa, którą później uzupełniałam zgodnie ze swoją wizją, swoimi zachciankami i potrzebami.

Szafa kapsułowa nie musi być rozwiązaniem docelowym. Może być punktem wyjściowym do zbudowania „swojej” szafy.

Dla kogo szafa kapsułowa jest dobrym rozwiązaniem? Na pewno dla osób, które:

Dla kogo szafa kapsułowa nie jest rozwiązaniem? Dla osób, które:

Polecam przemyślenie, zastanowienie się nad tym aspektem w kontekście porządkowania swojej szafy.  Podziel się w komentarzu swoimi doświadczeniami z szafą kapsułową. Może już taką zbudowałaś? Może uważasz, że ta teoria nie ma odniesienia do budowania Twojej garderoby?

Jeżeli uważasz, że ta teoria jest dla Ciebie wspaniałym rozwiązaniem, ale nie do końca wiesz jak sobie z tym poradzić, od czego zacząć, jak umiejętnie zaplanować, mam dla Ciebie dostęp do e-booka Szafa kapsułowa na jesień 2023.

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Letnie nakrycia głowy

Letnie nakrycia głowy

Letnie nakrycia głowy są potrzebne z dwóch powodów! Po pierwsze chronią naszą głowę przed słońcem, a po drugie potrafią nieźle podkręcić stykówkę! Zapraszam na wideo poradnik lub/i zapoznanie się z jego luźną transkrypcją.   Nakrycia głowy potrafią nadać stylizacji zupełnie różnego wymiaru, (...)

Czytaj więcej

Palety dla 12 typów urody

Analiza kolorystyczna to zupełnie nowy temat dla Ciebie? Zacznij od wpisów w tym miejscu >> Chcesz skorzystać z małej ściągawki i poznać palety 12 typów urody? Sprawdź, czym różnią się od siebie i zobacz, czy znajdziesz wśród nich swoje ulubione kolory. Jeżeli (...)

Czytaj więcej
Ubrania z muślinu

Ubrania z muślinu

Czy masz w swojej szafie ubrania z muślinu? Latem, oprócz lnu uwielbiam i gorąco polecam do przetestowania ubrania wykonane właśnie z tego materiału! Co to jest muślin? Muślin to najczęściej tkanina bawełniana, która cechuje się gofrowaną, pofalowaną strukturą. Jest bardzo delikatna (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.