fbpx

Jakie są najbardziej uniwersalne kolory?

Porady kolorystyczne

Dostałam ostatnio pytanie: czy są kolory uniwersalne? Czy jest coś co mogą nosić wszyscy lub prawie wszyscy?

Zapraszam na najnowszy video poradnik:

Jakie są najbardziej uniwersalne kolory?

Bardzo często spotykam się z określeniem: kolory neutralne. Zazwyczaj w potocznym języku zalicza się do nich więcej niż jest ich faktycznie. Z punktu widzenia teorii koloru jest niewiele kolorów, które są neutralne.

Kolor neutralny to taki, który nie ma żadnego zabarwienia temperaturowego czy chromatycznego. Czyli zalicza się do nich biały, czarny i wszystko co pomiędzy nimi, czyli szarości.
W potocznym języku kolorami neutralnymi, oprócz wyżej wymienionych, nazywamy również granat, niektóre brązy i niektóre beże. Ja nazwałabym je kolorami bezpiecznymi lub uniwersalnymi.

Zapamiętaj więc, że kolory uniwersalne to: biel, szarości, czerń, beż i granat. To jest piątka kolorów klasycznych, bezpiecznych, które nie nawet jeżeli nie są idealne dla naszego typu kolorystycznego, nie robią większej szkody urodzie.

Jeśli natomiast pomyślimy o czystym żółtym czy pomarańczowym, to są to kolory bardzo wysoko chromatyczne (czyli bardzo mocno nasycone). Przez te cechy są to takie kolory, które będą pasowały bardzo małemu odsetkowi osób.

Szukając kolorów uniwersalnych na pewno ominiemy wszystkie mocne, wysoko nasycone barwy. Ale już ich pochodne – tak. Do nich na pewno możemy zaliczyć granat, gorzką czekoladę, bardzo ciemny mocny turkus zwany petrolem albo cyraneczką. Najciekawszy z nich to właśnie petrol.

Muszę powiedzieć, że kiedy zaczynałam moją przygodę z analizą kolorystyczną nikt mi nie powiedział, że petrol będzie tak dobrze pasował do wielu typów urody. W przypadku granatu nie jest już tak super, Jasne Wiosny i Ciepłe Wiosny nie najlepiej będą w nim wyglądały.

Kolory, które będą pasowały większości osób to kolory stonowane albo przyciemnione, albo takie które są mocno zgaszono szarością.

Pamiętaj, że jeśli chcesz znaleźć swoje jasne kolory bazowe obracaj się wokół odcieni: bieli, beżu, jasnej szarości, ponieważ jeśli te kolory nie są dla Ciebie idealne zrobią Ci i tak mniej szkody niż przykładowo cytrynowy żółty. Ciemna baza to zazwyczaj ciemne szarości, czerń, albo te które już mają zabarwienie kolorystyczne: gorzka czekolada, granat petrol to jest taka podstawa, żeby znaleźć swoją bazę.

Nie wszystkie będziesz mogła nosić przy twarzy, ale jest szansa, że wykorzystasz je w dodatkach jak buty, torebki, paski.

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Czy każdemu pasuje biała koszula?

Czy każdemu pasuje biała koszula?

Czy biała koszula jest dla wszystkich?! Co na temat białej koszuli mówi teoria 12 typów kolorystycznych? Zapraszam do obejrzenia wideo poradnika: Czy biała koszula to naprawdę must have? Czy każda z nas musi mieć ją w swojej szafie? Nie jestem (...)

Czytaj więcej
Najmodniejsze połączenia kolorystyczne

Najmodniejsze połączenia kolorystyczne

Przedstawiam 5 najmodniejszych połączeń kolorystycznych na wiosnę i lato 2024! Zapraszam do obejrzenia wideo poradnika:     Oto lista: Brąz połączony ze słonecznymi odcieniami żółci (kukurydzy, słonecznika, kurkumy, curry, topaz). Te połączenie kolorystyczne sprawdzą się dla Ciepłej Jesieni, dla Ciepłej Wiosny w (...)

Czytaj więcej
Kolorystyczne trendy na wiosnę i lato 2024

Kolorystyczne trendy na wiosnę i lato 2024

Poznaj 7 trendów kolorystycznych na wiosnę i lato 2024! Obejrzyj najnowszy wideo poradnik oraz zapoznaj się z jego luźną transkrypcją. Trendy na wybiegu, trendy na Pintereście, Instagramie czy w sklepach odzieżowych nie "kręcą" mnie tak bardzo jak trendy mody użytkowej. Oczywiście (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.