fbpx

Jak nosić neony?

Porady kolorystyczne

Kolory neonowe są dość trudne. Nie wiesz jak nosić neony? Czy są dla Ciebie? Zdradzę Ci dzisiaj podstawowe wskazówki, którymi warto się kierować przy komponowaniu stylizacji z tymi kolorami.

Zapraszam do obejrzenia video lub/i zapoznania się z jego luźną transkrypcją:

 

Kolory neonowe są dość trudne. Kto może je nosić? Jaki typ kolorystyczny zupełnie nie powinien? Kto może je dla siebie uratować?

Bez wątpienia, gdy wejdziemy do sklepu zauważymy obecnie mnóstwo mocnych, wysoko nasyconych, wysoko chromatycznych kolorów, czyli neonowych, rażących, które przyciągają nasz wzrok. Dla kogo to świetny wybór?

Trochę teorii…

Atrybuty kolorów neonowych:

Chromatyczność: Wysoko chromatyczne (wysokie nasycenie).

Walor: Jasny

Temperatura: Ciepłe (mają w sobie dużo żółci, czerwieni) i Chłodne (mają w sobie dużo niebieskości).

To za sprawą połączenia wysokiego nasycenia i jasnego waloru kolory neonowe są tak wyraziste. Analiza kolorystyczna (Czym jest analiza kolorystyczna  dowiesz się klikając <<TUTAJ>>) opiera się w dużym stopniu o atrybuty. Dlatego, skoro kolory neonowe mają wysoką chromatyczność i bardzo dużą świetlistość, to można śmiało stwierdzić, że jeśli spośród 12 typów mamy wybrać te, które idealnie nadają się do noszenia kolorów neonowych to bezsprzecznie będzie to: Czysta Wiosna.

 

 

zestaw nr 1

[koszula, spodnie, buty, torebka]

zestaw nr 2

[marynarka, spodnie, top, buty, torebka]

 

Neony (szczególnie ciepłe) fantastycznie sprawdzają się dla tego typu kolorystycznego. Kolory rażące i chłodne (odcienie niebieskiego, chłodne zielenie, chłodne fiolety) sprawdzają się przede wszystkim dla Czystej Zimy. Jest to wyjątek spośród Zim, które są typami ciemnymi. Reasumując Czysta Wiosna i Czysta Zima to dwa typy kolorystyczne, które urodowo pretendują do noszenia kolorów neonowych.

Kto totalnie nie powinien nosić neonów?

Według teorii analizy kolorystycznej tak intensywnych kolorów nie powinno nosić Zgaszone Lato i Zgaszona Jesień. Ze względu na niską chromatyczność tych typów. Szczególnie Zgaszona Jesień, której nawet dodatki neonowe lub neonowe paznokcie będą działały na niekorzyść. Wiemy już, zatem dla kogo te kolory to strzał w 10, a dla kogo strzał w kolano.

Co dalej?

Zostaje nam 8 typów kolorystycznych. Warto pamiętać, że czym kolor ma większą powierzchnię, tym bardziej istotny jest w naszej stylizacji. Im mniejsza powierzchnia danego elementu, tym bardziej można „oszukiwać” i wprowadzać kolory spoza palety. Typy kolorystyczne, które mają wysoką chromatyczność i są jasne to WIOSNY. Czysta Wiosna może nosić neony bez ograniczeń, natomiast Ciepła Wiosna i Jasna Wiosna mogą sporo tych neonów do swojej szafy włączyć. Ciepła Wiosna, czy Jasna Wiosna może spokojnie założyć spodnie, spódnicę w neonowym kolorze.

Jeśli chodzi o ZIMY, to, tak jak już omówiłyśmy: Czysta Zima, to typ lubiący się z neonami. Chłodna Zima może nosić ubrania rażące przy odpowiednim zbilansowaniu „swoimi” kolorami. Biorąc pod lupę Ciemną Zimę to tutaj już ostrożniej należy podejść do tematu. Jest to typ ciemny, więc neony lepiej stosować na mniejszych powierzchniach, dalej od twarzy.

Typy o niskiej chromatyczności: To wszystkie Lata i Jesienie. Najlepiej z neonami pośród tych typów odnajdzie się Jasne Lato. Na drugim miejscu znajdzie się Chłodne Lato, które dzięki temu, że podchodzi pod Zimę może sobie pozwolić np. na neonowe buty, paznokcie, elementy wzoru. Zgaszone Lato nie powinno wprowadzać nenów do swojej szafy.  Jednak, jeśli bardzo chce to najlepiej, jeśli włączy je w mocnej asyście szarości.

[bluza, spodnie, walizka, buty]

Ciepła Jesień (najbardziej intensywna spośród Jesieni) może pokusić się o neonowe dodatki, wzory, małe elementy. Dla Ciemnej Jesieni będzie trzeba się napracować, by włączyć neony do garderoby w bardzo delikatny sposób (pamiętając, im mniejsza powierzchnia, tym lepiej). Jeśli Ciemna Jesień obłoży się ciemnym brązem, bordem, zgniłą lub butelkową zielenią i pojawią się w stylizacji oranżowe akcenty, małe elementy to oczywiście Świat się nie zawali :).

Modowy aspekt łączenia neonów.

Neony to oczywiście jeden z wiodących trendów na  jesień. Jak je nosić? Bez wątpienia na topie jest dołączyć neon jako dodatek do:

[marynarka, spodnie, buty, okulary, torebka]

[kurtka, sweter, spodnie, buty, torebka, bransoletka]

[marynarka, bluzka, spodnie, buty, torebka]

zestaw czarny [sukienka, buty, torebka]

 

Chociaż Jeśli chodzi o zestaw dla Ciemnej Jesieni, to połączenie czerni z intensywnym pomarańczem lub intensywną zielenią z pewnością sprawdzi się doskonale.

zestaw z pomarańczem[kombinezon, czapka, buty]

Jako neonowy total look – bezsprzecznie najlepsza propozycja dla Czystej Wiosny.

[sukienka, buty, torebka]

Podsumowując: Dwa typy kolorystyczne nadają się w 100% do noszenia neonów (Czysta Zima i Czysta Wiosna), dwa typy powinny z nich zrezygnować lub ograniczyć do maksymalnego minimum (Zgaszona Jesień i Zgaszone Lato). Cała reszta, stosując wcześniejsze wskazówki może uratować te ostre kolory dla siebie. Koniecznie dajcie znać czy lubicie neony? Nosicie?

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Buty do spódnic i sukienek na wiosnę i lato!

Buty do spódnic i sukienek na wiosnę i lato!

Jakie są zasady dobierania wiosennych i letnich butów do sukienek i spódnic? Jeśli chcesz się dowiedzieć, to zapraszam na  wideo poradnik. Na początek kilka ogólnych zasad: Lekkie optycznie buty dla osób niskich, dla sylwetek E, A Buty szalone, z kolorami, (...)

Czytaj więcej
Czy każdemu pasuje biała koszula?

Czy każdemu pasuje biała koszula?

Czy biała koszula jest dla wszystkich?! Co na temat białej koszuli mówi teoria 12 typów kolorystycznych? Zapraszam do obejrzenia wideo poradnika: Czy biała koszula to naprawdę must have? Czy każda z nas musi mieć ją w swojej szafie? Nie jestem (...)

Czytaj więcej
Najmodniejsze połączenia kolorystyczne

Najmodniejsze połączenia kolorystyczne

Przedstawiam 5 najmodniejszych połączeń kolorystycznych na wiosnę i lato 2024! Zapraszam do obejrzenia wideo poradnika:     Oto lista: Brąz połączony ze słonecznymi odcieniami żółci (kukurydzy, słonecznika, kurkumy, curry, topaz). Te połączenie kolorystyczne sprawdzą się dla Ciepłej Jesieni, dla Ciepłej Wiosny w (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.