fbpx

Jak dobrać buty do typu sylwetki?

Porady sylwetkowe

Buty a typ sylwetki

Ile razy zdarzyło Ci się widzieć na ulicy dobrze ubraną kobietę, ale było coś, co Ci nie pasowało?
BUTY! No właśnie!

Potrafią skrócić nogi, pogrubić je albo sprawdzić, że będą miały długość aż do nieba. Nawet jeżeli Ty wiesz, że wcale tak nie jest. Jakie modele są najtrudniejsze? Te ciężkie wizualnie, zakrywające szczupłą część nogi nad kostką.

Buty to ten element stroju, który często traktujemy po macoszemu myśląc, że czarne baleriny czy czółenka załatwią wszystko. Wiele kobiet deklaruje, że uwielbia kupować buty. W obuwiu (jak i we wszystkich elementach stroju) nie chodzi jednak o kupowanie, tylko o spójne dobranie do całości. Tutaj niestety popełniamy różnego rodzaju grzeszki.

Co ma znaczenie przy dobieraniu butów?
Oczywiście: styl i okazja, ale dzisiaj tych zagadnień nie będę poruszać. Skupię się na sylwetce. Czy i jak duży wpływ na dobranie butów ma typ sylwetki? Czy tylko on? Prosta i szybka odpowiedź: nie.

Zobacz najnowszy film lub/i przeczytaj jego luźną transkrypcję.

Czy typ kobiecej sylwetki wpływa na to jakie powinnyśmy nosić buty?

Dobierając idealne buty, powinnyśmy pamiętać, że nie tylko jej typ ma znaczenie. Musimy zwrócić uwagę na dodatkowe dwa ważne czynniki: wzrost i tęgość.

Jak typ sylwetki ma wpływ na dobór butów?

Pracuję na 9 typach sylwetki, więcej informacji na ich temat znajdziesz tutaj: Typy kobiecych sylwetek.

Dla sylwetek proporcjonalnych: X oraz S, które mają biodra i ramiona równe oraz mogą się pochwalić widocznym wcięciem w talii oraz dla sylwetek prostokątnych, które mają biodra i ramiona w jednej linii, lecz brak im wcięcia w talii: H, I, E. Te 5 sylwetek pod względem kształtu mogą ubrać każdy rodzaj obuwia.

Sylwetka A, to sylwetka z dysproporcją, której biodra są szersze od ramion. Dążąc do idealnych proporcji chcemy dodać objętości do góry. Nie polecam zbyt szalonych, kolorowych, charakternych butów.

Przeciwieństwem sylwetki A jest sylwetka, która ma ciężką górę, a bardzo lekki, wąski dół.
Tutaj mowa o sylwetce Y, T i O. To są sylwetki, które zdecydowanie mogą szaleć z doborem obuwia.

Jak rozmiar wpływa na dobór butów?

Należy pamiętać, że sylwetki mogą występować w różnych rozmiarach. Biorąc na przykład sylwetkę A. Zupełnie inaczej będziemy dobierać buty dla Pani reprezentującej typ sylwetki A w rozmiarze 36, inaczej w rozmiarze 46. Rozmiar definiuje nam masywność nogi. Jeżeli mamy masywne nogi, musimy unikać masywnych butów. Jakie to są masywne buty? Kozaki, kozaki, które będą do połowy łydki. Ta zasada ma zastosowanie do wszystkich sylwetek. Z takim problemem może się zmierzyć sylwetka X, sylwetka Y, sylwetka H.

Jeżeli jednak masz masywną łydkę i chcesz wybrać dla siebie kozaki to szukaj takich modeli, których cholewka sięga pod kolano. Kolejna zasada przy masywnych nogach to jeden kolor dla całej nogi. Jeśli mamy wiosnę i nosimy cienkie, cieliste rajstopy lub gołą nogę to zakładamy buty w kolorze ciała. Zimą natomiast jeśli nosimy czarne, grube rajstopy to zakładamy czarne obuwie. Jeśli zakładamy granatowe rajstopy lub jeansy, to fantastycznie byłoby gdyby kozaki lub botki były granatowe. Jeśli nie dokładnie w tym samym kolorze, to staraj się zachować walor. Najgorszą rzeczą, którą stylizacyjnie możesz zrobić to zastosować kontrast i np. do bordowych rajstop dobrać beżowe buty.

Jak dobrać obcas?

Pamiętaj, że jeśli masz masywną nogę, to obcas również powinien być masywny. Wybieraj spośród klocków, słupków lub koturn. Cienka szpilka zarezerwowana jest dla szczupłych łydek.

Jak wzrost wpływa na dobór butów?

Jeśli jesteś szczupła i wysoka, to pamiętaj, że butami możesz dodać sobie trochę objętości. Dla Ciebie wskazane będą wszelkie przecięcia, kontrasty, trójwymiarowości. To również Ty wspaniale będziesz się prezentować w butach wiązanych wokół kostki, w botkach zakrywających kostkę. Idealnie sprawdzą się ciężkie buciory, workery.

Mamy jeszcze sylwetki niskie, które dobrze wyglądają w płaskich, delikatnych butach oraz w butach na obcasie, które mechanicznie dodają objętości. Jest jeden warunek tutaj: nie polecam butów, których obcas jest wyższy niż 10 cm. Druga wskazówka dla osób poniżej 160 cm wzrostu – uważaj na pionowe przecięcia! Unikamy kozaków do połowy łydki, muszkieterek. Możesz stosować zasadę jednego koloru dla nogi (buty w tym samym kolorze co spodnie lub rajstopy).

Podsumowując: wybierając idealne buty dla siebie odpowiedz sobie na pytania:
Jaką sylwetką jestem? Czy jestem niska, czy wysoka? Czy jestem sylwetką szczupłą, czy krągłą? Następnie składamy sobie te trzy klocki razem i mamy rozwiązanie co sprawdzi się dla nas najlepiej.

Jeżeli masz pytania dotyczące doboru obuwia, to śmiało zadaj je w komentarzu!

Uwaga! Informacja! Ważne!

Bramy do Klubu Stylowych Kobiet zostały otwarte! Teraz możesz dołączyć do grona kobiet, które pod czujnym okiem dwóch stylistek pracują nad swoim stylem, swoją szafą, swoimi nawykami zakupowymi! Co się dzieje w Klubie? Interesujące webinary, czaty ze stylistką, realizacja usług indywidualnych, inspirujące wpisy tylko dla członkiń. Nie zwlekaj! Zobacz co przygotowałyśmy dla Ciebie! Klub Stylowych Kobiet >> Klikni tutaj <<

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Letnie nakrycia głowy

Letnie nakrycia głowy

Letnie nakrycia głowy są potrzebne z dwóch powodów! Po pierwsze chronią naszą głowę przed słońcem, a po drugie potrafią nieźle podkręcić stykówkę! Zapraszam na wideo poradnik lub/i zapoznanie się z jego luźną transkrypcją.   Nakrycia głowy potrafią nadać stylizacji zupełnie różnego wymiaru, (...)

Czytaj więcej

Palety dla 12 typów urody

Analiza kolorystyczna to zupełnie nowy temat dla Ciebie? Zacznij od wpisów w tym miejscu >> Chcesz skorzystać z małej ściągawki i poznać palety 12 typów urody? Sprawdź, czym różnią się od siebie i zobacz, czy znajdziesz wśród nich swoje ulubione kolory. Jeżeli (...)

Czytaj więcej
Ubrania z muślinu

Ubrania z muślinu

Czy masz w swojej szafie ubrania z muślinu? Latem, oprócz lnu uwielbiam i gorąco polecam do przetestowania ubrania wykonane właśnie z tego materiału! Co to jest muślin? Muślin to najczęściej tkanina bawełniana, która cechuje się gofrowaną, pofalowaną strukturą. Jest bardzo delikatna (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.