fbpx

Jak dobierać torebkę?

Porady sylwetkowe

Na pewno nie jeden raz słyszałaś, że dodatki potrafią zmienić całą stylizację. Dzisiaj materiał o jednym z nich. O TOREBCE!
I odpowiedź na pytanie:  Jak najlepiej dobierać torebkę do siebie?

Zapraszam na film lub/i zapoznanie się z jego luźną transkrypcją.

Myślę, że torebka jest jednym z najbardziej popularnym z akcesoriów, bo przecież nie każda z nas nosi apaszki, szale, broszki, czy wyraźną biżuterię. Nie wspominając o dodatkach do włosów. Dlatego dzisiaj materiał dotyczy torebek. Jeśli podoba Ci się ten poradnik to chętnie się dowiem, czy tworzyć kolejne materiały z serii: „Jak dobrać?”. Napisz mi w komentarzu, czy chcesz by ta seria „akcesoriowa” się rozrosła, czy nie. 

Jak dobierać dla siebie idealną torebkę? Są kobiety, które lubią mieć torebkę jedną na sezon i jej nie zmieniać. Jest również druga grupa kobiet, które dopasowują torebkę do stylizacji i w swojej kolekcji mają kilka lub kilkanaście wariantów. Dzisiejszy materiał przygotowany jest dla tych dwóch grup kobiet. Każda znajdzie przydatne dla siebie informacje 🙂

Jak dobierać torebkę?

Wybierając torebkę istotny dla nas będzie: kształt, rozmiar, to gdzie będzie się „opierać” na naszej sylwetce podczas noszenia. 

Czy sylwetka ma wpływ na wybór torebki?

W niektórych przypadkach tak, w niektórych nie. Jeśli brać pod uwagę typologię sylwetek, którą stosuję w swojej pracy stylistki (jeśli jeszcze nie słyszałaś o 9 typach sylwetki to odsyłam Cię do wpisu na blogu:) LINK TUTAJ>> TYPY SYLWETEK

Zgodnie z teorią sylwetki dzieli się na proporcjonalne i dysproporcjonalne.

Sylwetki proporcjonalne : S ,X, E, H, I

W przypadku tych pięciu typów góra sylwetki jest równoważona w szerokości z dołem sylwetki ( szerokość ramion = szerokość bioder) – nie potrzeba wyrównywać proporcji torebką. Wśród sylwetek proporcjonalnych mamy jednak dwie, które charakteryzują się niskim i wysokim wzrostem.

Sylwetka I – sylwetka wysoka powyżej 170 cm. Może pozwolić sobie na noszenie torebek poniżej linii bioder, długie na wysokości połowy uda. Dlaczego? Torebka jako akcesorium jest elementem przykuwającym wzrok w całej kompozycji stylizacyjnej. Może ona zwracać uwagę: kształtem, rozmiarem lub kolorem. Jeżeli sylwetka I będzie stosowała zabieg stylizacyjny polegający na zwracaniu uwagi w dole sylwetki, wówczas optycznie odejmie sobie kilka centymetrów.

torebki dla niskiej sylwetki

[1, 2, 3]

Zupełnie odwrotnie będzie w przypadku sylwetki E. Reprezentantki sylwetki E to kobiety drobne, o wzroście poniżej 160 cm. Najlepiej jeśli będą torebkę umiejscawiać w górnej części ciała: np. pod ramieniem. Nie jest to tak, że istnieje zakaz noszenia listonoszki. Warto jednak pamiętać, by wówczas opierała się bardziej w górnej części biodra lub w okolicach brzucha. 

dla niskich

[1, 2, 3]

Sylwetki, które mają dysproporcje:

Sylwetka A (trójkąt, gruszka) , której najszerszy punkt umiejscowiony jest w okolicach bioder, ud, kroku, bryczesów. Jednym słowem w dole sylwetki, poniżej pępka. Dlatego, z zasady torebki lepiej nosić wyżej, pod pachą. Jeżeli jest to kopertówka to nosimy ją włożoną pod pachą, jeżeli jest to torebka codzienna to nosimy ją na pasku również w górze sylwetki. Nie jest to tak, że sylwetka A nie może nosić listonoszki. Podobnie jak u sylwetki E lepiej jeśli będzie się opierała w górnej części biodra lub okolicach brzucha. 

torebki dla sylwetki A

[1, 2, 3, 4]

Sylwetka Y i T, czyli przeciwność sylwetki A (odwrócony trójkąt, kielich) będzie miała za zadanie przyciągnąć uwagę do bioder, generalnie dolnej części sylwetki. Polecane modele to takie na dłuższym pasku, które będą obijały się o biodra, lub takie z krótkimi uszami, które nosi się w zgięciu łokcia lub po prostu w ręce.

torebki sla sylwetki Y, T

[ 1, 2, 3, 4]

Sylwetka O (jabłko) ma najbardziej rozbudowaną linię brzucha. Oznacza to, że np. nerka nie sprawdzi się stylizacyjnie u Pań o tej sylwetce (*nerki sprawdzą się dla sylwetek T i Y). 

torebka dla sylwetki o

[1, 2, 3, 4]

 

Podsumowując pierwszą część: torebkę umiejscawiamy tam, gdzie chcemy przyciągnąć wzrok obserwatora. 

Wracając do wzrostu. Sylwetka E oraz sylwetka I mają w swoim opisie wzrost, lecz inne sylwetki również mogą być niskie lub wysokie i wówczas należy stosować te same zasady. Biorąc za przykład sylwetka X, która może być sylwetką niską i mieć 160 cm lub wysoką i mieć 180 cm.  Dlatego dobierając torebkę trzeba dobrać do typu sylwetki, ale i do wzrostu, biorąc pod uwagę te dwa aspekty równocześnie. Dla przypomnienia: wzrost niski to kobiety poniżej 160 cm; wzrost proporcjonalny to 165- 169 cm; wzrost wysoki powyżej 170 cm. 

Co z doborem kolorystycznym?

Dobór kolorystyczny biorąc pod uwagę rodzaj sylwetki:

Zasada: Kolorystycznie wyróżniająca się torebka na tle sylwetki przyciąga uwagę. 

Przykład: Limonkowa, soczyście trawiasta torebka, cytrynowa, tulipanowa, ostra czerwień na ciemnym, stonowanym tle będzie potęgowała efekt przyciągania uwagi do miejsca, w którym się znajduje na sylwetce.

Dobór kolorystyczny biorąc pod uwagę typ kolorystyczny:

Zasada: Jeśli znasz swój typ kolorystyczny to sięgnij po kolory ze swojej palety. Jeśli chcemy by była ona ciemna, to sięgamy po kolor z ciemnej bazy kolorystycznej, analogicznie z kolorem jasnym. Jeśli chcemy wybrać kolor dla jasnej torebki, sięgamy po odcień z jasnej bazy kolorystycznej. Natomiast, jeśli szukasz torebki w kolorze rzucającym się w oczy, to nie sięgaj do gamy wszystkich kolorów, tylko znajdź taki odcień w palecie dedykowanej dla Ciebie. 

Przykład: Ciepła Jesień może wybrać ciemną torebkę w kolorze: gorzkiej czekolady, terracoty, oberżyny. Kolory na jasną torebkę to przykładowo: kawa z mlekiem, ciepły beż. Kolor rzucający się w oczy: indygo, petrol, morski.

Co z kształtem?

Dobór torebki biorąc pod uwagę jej wielkość.

Zasada: Jeśli jesteś sylwetką drobną – wybieraj mniejsze torebki. Jeśli jesteś sylwetką postawną – wybieraj większe torebki. (*uniwersalna zasada do wszystkich dodatków/akcesoriów)

Przykład: Kobieta o wzroście 158 cm i rozmiarze 34 będzie korzystniej wyglądała z małą torebką, niż z wielką torbą, która ją optycznie obciąży. Natomiast, kobieta o wzroście 178 w rozmiarze 46 wybierając małą torebkę sprawi, że ten dodatek będzie niewidoczny. Lepiej sprawdzi się większa torba, która będzie proporcjonalnie dobrana do wzrostu i rozmiaru. 

Podsumowując dzisiejszy temat. Jak dobierać torebkę? Oto skrótowy poradnik stylizacyjny krok po kroku:

Patrzymy, czy uzyskamy wskazówki doboru zdeterminowane przez:

  1. typu sylwetki;
  2. wzrostu;
  3. „gabarytu” sylwetki.

W drugiej kolejności patrzymy na torebkę pod względem koloru i sprawdzamy, czy:

  1. kolor jest zgodny z naszym typem kolorystycznym
  2. czy kolor będzie się „odznaczał” na tle naszej sylwetki, przez co będzie wpływał na proporcje.

Daj znać w komentarzu jak Ty dobierasz torebki. Czy tworzyć serię porad z innymi akcesoriami?

 

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Jak łączyć panterkę z różnymi kolorami?

Jak łączyć panterkę z różnymi kolorami?

Z jakimi kolorami można łączyć panterkę? Zapraszam na inspiracyjny wideo poradnik, z którego dowiesz się jak łączyć panterkę :)   Łączenie panterki z kolorem w stylizacji może być zabawne i modne! Oto kilka pomysłów, jak połączyć te dwa elementy: Kolorowy top (...)

Czytaj więcej
Jak nosić peach fuzz? Kolor roku 2024 PANTONE

Jak nosić peach fuzz? Kolor roku 2024 PANTONE

Pantone ogłosił kolorem roku peach fuzz, czyli jasny, lekki kolor w odcieniu brzoskwini. Kto go może nosić? Kto go może "uratować"? W jaki sposób? Z czym zestawiać?  Zapraszam na najnowszy wideo poradnik: Jaki to kolor? Peach fuzz należy do rodziny pomarańczy. (...)

Czytaj więcej
Co oznaczają symbole w przepisach prania?

Co oznaczają symbole w przepisach prania?

Pranie niszczy ubrania. To nie podlega dyskusji. Aby jednak czyszczenie nie było dla nas zgubne już po pierwszej próbie, producenci przygotowali dla nas przepisy prania. Są to najczęściej nylonowe, satynowe lub jedwabne wszywki umieszczane w wewnętrznej części odzieży. Metki te (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.