fbpx

Gdzie Polki kupują ubrania? Wyniki ankiety!

Inspiracje

W końcówce 2015 przeprowadziłam ankietę odnośnie wizerunku biznesowego.

Grupą badawczą były kobiety aktywne zawodowo w ilości 502.
Moim celem było sprawdzenie, jakie marki polskie kobiety wybierają, jeżeli chodzi o ich wizerunek biznesowy, czyli w co ubierają się do pracy i ile pieniędzy rocznie na to wydają.

Ankietę rozpowszechniałam na Facebooku: na moim prywatnym koncie oraz firmowym fan page’u, prosząc o udostępnianie dalej.

Oto wyniki:

83% respondentek było w grupie wiekowej 26-50 lat.
Miejsce zamieszkania ankietowanych to miasta o liczebności:
Poniżej 30 000 mieszkańców: 19%
30 001 – 100 000 mieszkańców: 20%
100 001 – 250 000 mieszkańców: 25%
250 001 – 500 000 mieszkańców: 12%
Powyżej 500 000 mieszkańców: 25%
83% kobiet określiło swoje wykształcenie jako wyższe.

kobieta w prac

Nie jestem socjologiem ani specjalistą od badań marketingowych, teraz więc widzę, że konstrukcja ankiety mogła być lepsza, a pytania bardziej zawężone. Uważam jednak, że grupa 502 osób daje już całkiem słuszny wynik 🙂 Oprócz mojej ciekawości dotyczącej marek, kosztów, cen i zarobków, dowiadywałam się o inne aspekty wizerunkowe. Wszystko po to, aby moja nowa książka o biznesowym kodzie ubioru była wypełniona po brzegi treścią i inspiracjami, które trafią w sedno.

Niektóre wyniki mnie zaskoczyły, na przykład to, że aż 80% kobiet uważa się za atrakcyjne wizualnie, a podczas spotkań ze mną bardzo niewiele mówi o sobie dobrze. Czyżby wrodzona skromność i publiczne marudzenie? A tak naprawdę to lubimy swój wygląd?

50% z nas poświęca swojemu wyglądowi dużo uwagi. 13% pań nie lubi kupować ubrań! To świetnie, ja Wam pomogę 😉

Bardzo mało badanych wybiera zakupy online. Jako platformy sprzedaży online, zostały wskazane: Allegro, Zalando, Answear czy Showroom. W sumie jedynie 14 wskazań wśród 502 kobiet! Jeżeli podzielisz się w komentarzu, dlaczego tak się dzieję, będę bardzo wdzięczna.

Dla 58% budżet jest największym ograniczeniem podczas zakupów, a dla 20% – brak wiedzy o kolorach i fasonach. 1/5 kobiet to naprawdę dużo – mam pole do popisu, jeżeli chodzi o edukację stylizacyjną – to super wiadomość. Jest więc sens w nagrywaniu filmów na kanał youtube i organizowaniu warsztatów!

Wynik, który mnie bardzo pozytywnie zaskoczył: 84% pań uważa, że wizerunek ma wpływ na odniesienie sukcesu zawodowego.

Jakie marki wybierają kobiety ubierając się do pracy?

Gdzie Polki kupują ubrania? Głównie w sieciówkach: Zarze, H&M i Reserved – odpowiednio 122, 121 i 118 wskazań. Bardzo popularne są również Mohito (84) i Orsay (68). Wśród kobiet, które określiły markę obuwia i torebek, królowały CCC (25% odpowiedzi) i Ryłko (17%).

Jedynie 3% wybiera niezależne marki polskie dostępne w Internecie lub na targach mody. Nasuwa mi się pytanie, chętnie dowiem się, co myślisz: z jakiego powodu tak mało? Wolimy pomacać? Sieciowe sklepy są bardziej dostępne? Ceny?

Tylko 6% kobiet ubiera się w małych, niezależnych butikach oferujących zarówno modę polską jak i zagraniczną. Robią to, ponieważ zależy im na ubraniach innych niż wszystkie. Jedynie 1% korzysta z usług krawcowych lub szyje sama.

Marki najtańsze jak Pepco czy Lidl uzyskały tylko pojedyncze odpowiedzi. Te najdroższe (m.in. Prada, Max Mara czy Versace) również.

Wyniki te są spójne z zarobkami, jakie wskazały badane Polki:
Poniżej 2000zł 28%
2001 – 4000zł 48%
4001 – 10 000zł 21%
powyżej 10 000zł 2%

Ile wydajemy rocznie na ubrania i dodatki, których używamy podczas godzin pracy? 42% badanych – pomiędzy 1000 a 3000zł. Tylko 2% – powyżej 10 000zł.

Zgadzasz się? Jesteś w tej grupie?

Mi bardzo spodobała się taka forma kontaktu, na pewno będę generować więcej ankiet w ramach poszukiwania inspiracji!

Ps. Szkoda, że podczas analizowania badań okazało się, że zdecydowana większość pań chodzi w spodniach 😉 Może czas to zmienić?

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Jak łączyć panterkę z różnymi kolorami?

Jak łączyć panterkę z różnymi kolorami?

Z jakimi kolorami można łączyć panterkę? Zapraszam na inspiracyjny wideo poradnik, z którego dowiesz się jak łączyć panterkę :)   Łączenie panterki z kolorem w stylizacji może być zabawne i modne! Oto kilka pomysłów, jak połączyć te dwa elementy: Kolorowy top (...)

Czytaj więcej
Jak nosić peach fuzz? Kolor roku 2024 PANTONE

Jak nosić peach fuzz? Kolor roku 2024 PANTONE

Pantone ogłosił kolorem roku peach fuzz, czyli jasny, lekki kolor w odcieniu brzoskwini. Kto go może nosić? Kto go może "uratować"? W jaki sposób? Z czym zestawiać?  Zapraszam na najnowszy wideo poradnik: Jaki to kolor? Peach fuzz należy do rodziny pomarańczy. (...)

Czytaj więcej
Co oznaczają symbole w przepisach prania?

Co oznaczają symbole w przepisach prania?

Pranie niszczy ubrania. To nie podlega dyskusji. Aby jednak czyszczenie nie było dla nas zgubne już po pierwszej próbie, producenci przygotowali dla nas przepisy prania. Są to najczęściej nylonowe, satynowe lub jedwabne wszywki umieszczane w wewnętrznej części odzieży. Metki te (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.