fbpx

Czy kolor musi być ZAWSZE idealnie dobrany?

Porady kolorystyczne

Analiza kolorystyczna to jedna z usług, która może Ci ułatwić życie. Wykonując ją możesz dowiedzieć się, jakim jesteś typem urody (ja pracują na 12 typach kolorystycznych), jak powinnaś wybierać kolory i jak je łączyć. Czy jednak zawsze musimy stosować się do ścisłych zasad analizy?

Nie, nie zawsze kolor musi być idealnie dobrany.
Nie, nie zawsze musimy wyglądać jak spod igły.

Obejrzyj retransmisję video, które nagrałam na żywo na Facebooku.

Zobacz, czym jest zasada 4 grup kolorystycznych i naucz się z nich korzystać.

 

Dlaczego analiza kolorystyczna nie zawsze musi oznaczać restrykcyjne decyzje?

Oprócz koloru istnieją inne aspekty ubrania. Ubranie musi mieć dobry fason, dobry skład materiałowy, akceptowalny stosunek ceny do jakości i musi się nam podobać. Następnym elementem doboru ubrania jest to czy dobrze leży, czy jest wygodne, 

Kolory możemy podzielić na cztery grupy:

Pierwsza to te kolory, w których wyglądamy jak milion dolarów (Każda z nas ma kilka, kilkanaście odcieni kolorów w tej grupie). Druga to te, w których wyglądamy dobrze, a nawet bardzo dobrze (!). Na analizie kolorystycznej szukam dla Ciebie właśnie kolorów do tych dwóch grup. W idealnym świecie wyglądałoby to tak, że nosimy kolory tylko z tych dwóch powyższych grup. Jednak życie nie jest proste i musimy zapoznać się z grupamą trzecią i czwartą.

Trzecia to te kololry, w których dramatu nie ma ale i „tyłka nie urywa”. Po kolory z tej grupy sięgaj tylko w wyjątkowych okolicznościach, kiedy naprawdę pozostałe aspekty ubrania przeważają nad kolorem (tzw. szara strefa). Czwarta grupa jest najważniejsza. To te kolory, w których wyglądamy tragicznie, niezdrowo. To grupa gdzie znajdziemy same kolory opozycyjne, których nie kupujmy, nie nośmy.

Czy i jak powinnyśmy korzystać z szarej strefy?

Tak, powinnyśmy! Bo kolor to tylko jeden aspekt ubrania! Idąc dalej – podobnie jest z zestawami kolorystycznymi. Analiza kolorystyczna, wyniki, typ urody mówi nam o tym co mamy nosić przy twarzy, jakie zestawienia kolorystyczne powinnyśmy robić. Czy nasze stylizacje powinnyśmy wykańczać w średnio- jasnych kolorach, czy w średnio-ciemnych. Czy jeśli zastosujemy mocniejszy kolor przy twarzy to czy możemy go połączyć z innym intensywnym kolorem czy mamy sięgnąć po kolory uniwersalne, stonowane.

Zdarza się tak, że mamy przy twarzy kolor akceptowalny tzn. nie robi nic dobrego dla naszej urody, ale też nic złego. Ich też możemy używać na dole sylwetki. 

W ramach eksperymentu chodziłam w spodniach, które nie były przeznaczone dla mojego typu kolorystycznego. Starałam się je zestawiać z górą z pierwszej grupy kolorystycznej, jednak ciężko było połączyć je w udany zestaw kolorystyczny co w efekcie dało to, że pasowały do jednej czy dwóch bluzek i bardzo rzadko po nie sięgałam. Nie polecam, zachęcam żeby szukać zestawień kolorystycznych, w których czujecie się dobrze i tak też w nich wyglądacie.

Pamiętajcie, że kolor nie musi być zawsze idealnie dobrany.

Możesz być chłodnym latem, a ubierzesz się jak chłodna zima- obiektywnie rzecz biorąc można wygłosić opinię „to mogłoby być jaśniejsze” albo chłodne lato ubierze się jak jasne lato i na pewno można powiedzieć, że ten strój jest za jasny i za mdły – ale dalej to jest poruszanie się w tej szarej strefie- tej dopuszczalnej.

Przeważnie nasz typ kolorystyczny i typ siostrzany będą dawały nam odcienie do dwóch pierwszych grupa (np. Ciepła Wiosna i siostrzana Ciepła Jesień). Ta trzecia grupa to przeważnie kolorystyka naszej pory roku (ale innych typów urody, np. Jasna Wiosna i Czysta Wiosna). W grupie czwartej znajdą się kolory opozycyjnych typów urody (np. Chłodna Zima, Chłodne Lato).

Podsumowując: 

Nie zawsze musimy mieć dobrany idealny kolor. Pamiętajmy, żeby nigdy nie sięgać po kolory z czwartej grupy – dzięki temu nasz wizerunek zawsze będzie poprawny.

Żeby jednak wiedzieć, jakie są nasze cztery grupy i jak używać zasad naszego typu urody, warto go poznać. Zapraszam Cię do zapoznania się z Analizą kolorystyczną online.

typ urody

 

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Jak łączyć panterkę z różnymi kolorami?

Jak łączyć panterkę z różnymi kolorami?

Z jakimi kolorami można łączyć panterkę? Zapraszam na inspiracyjny wideo poradnik, z którego dowiesz się jak łączyć panterkę :)   Łączenie panterki z kolorem w stylizacji może być zabawne i modne! Oto kilka pomysłów, jak połączyć te dwa elementy: Kolorowy top (...)

Czytaj więcej
Jak nosić peach fuzz? Kolor roku 2024 PANTONE

Jak nosić peach fuzz? Kolor roku 2024 PANTONE

Pantone ogłosił kolorem roku peach fuzz, czyli jasny, lekki kolor w odcieniu brzoskwini. Kto go może nosić? Kto go może "uratować"? W jaki sposób? Z czym zestawiać?  Zapraszam na najnowszy wideo poradnik: Jaki to kolor? Peach fuzz należy do rodziny pomarańczy. (...)

Czytaj więcej
Co oznaczają symbole w przepisach prania?

Co oznaczają symbole w przepisach prania?

Pranie niszczy ubrania. To nie podlega dyskusji. Aby jednak czyszczenie nie było dla nas zgubne już po pierwszej próbie, producenci przygotowali dla nas przepisy prania. Są to najczęściej nylonowe, satynowe lub jedwabne wszywki umieszczane w wewnętrznej części odzieży. Metki te (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.