fbpx

Chłodny typ a ciepły odcień skóry

Porady kolorystyczne

Czy chłodny typ urody może mieć ciepły odcień skóry? Często pojawia się to pytanie w grupie facebookowej Kod Stylu.

 

Czasem gdy próbujemy same określić typ urody, pojawiają się niezgodności – i to właśnie z nich rodzi się tytułowe pytanie. Dla uściślenia: chłodne typy urody w ścisłym znaczeniu to głównie Chłodne Lato i Chłodna Zima. Jednak pojęcie to możemy rozszerzyć na wszystkie Lata (również Zgaszone i Jasne) i wszystkie Zimy (także Ciemną i Czystą). Typy ciepłe to wszystkie Wiosny (Jasna, Ciepła i Czysta) oraz Jesienie (Ciemna, Zgaszona i Ciepła).

Bardzo często się zdarza, że chłodne typy urody mogą mieć cieplejszą karnację. Dlaczego tak się dzieje? Nasza skóra może mieć tzw. podwójną temperaturę. Jedną z nich określa ton (ang. tone), a drugą – podton (ang. undertone). Ton to jest to, co widzimy na pierwszy rzut oka, czyli np. zauważamy ciepły odcień (oliwkowy, złocisty, beżowy, śniady). Do tej obserwacji, czyli do tonu skóry, najczęściej dobieramy kosmetyki: podkład, puder, korektor. Ton skóry może nam się zmieniać, czego przykładami są opalenizna (zmieniasz podkład po lecie, prawda?) czy okres, kiedy czujemy się słabe albo niewyspane (pojawiają się podkrążone oczy, ogólna bladość, skóra wygląda niezdrowo).

Dla analizy kolorystycznej liczy się tak naprawdę podton skóry. Można powiedzieć, że wychodzi on na wierzch, gdy jesteśmy otoczone kolorem, czy to ubrania, czy chusty w trakcie analizy kolorystycznej.

Czyli w przypadku Chłodnego Lata i Chłodnej Zimy może być tak, że skóra opala się na żółtawy lub żółtobrązowy odcień, ale stosowanie ciepłych kolorów podczas analizy kolorystycznej sprawi, że będzie wyglądała bardzo niezdrowo. Tylko chłodne kolory dadzą jej zdrowy, świeży wygląd.

Oznacza to, że odcień skóry (ton) może nas trochę zmylić. Można być Chłodnym Latem czy Chłodną Zimą o ciepłym tonie skóry lub Ciepłą Wiosną bądź Ciepłą Jesienią o jej chłodnym tonie. Pamiętaj: ton to coś, co się zmienia – i do niego dopasowujemy podkład, puder, korektor; natomiast przy dobieraniu ubrań, pomadek, cieni do powiek ważny jest podton naszej skóry.

Jeśli właśnie czytasz pierwszy post na moim blogu, to koniecznie uzupełnij wiedzę o 12 typach urody.

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Jak łączyć panterkę z różnymi kolorami?

Jak łączyć panterkę z różnymi kolorami?

Z jakimi kolorami można łączyć panterkę? Zapraszam na inspiracyjny wideo poradnik, z którego dowiesz się jak łączyć panterkę :)   Łączenie panterki z kolorem w stylizacji może być zabawne i modne! Oto kilka pomysłów, jak połączyć te dwa elementy: Kolorowy top (...)

Czytaj więcej
Jak nosić peach fuzz? Kolor roku 2024 PANTONE

Jak nosić peach fuzz? Kolor roku 2024 PANTONE

Pantone ogłosił kolorem roku peach fuzz, czyli jasny, lekki kolor w odcieniu brzoskwini. Kto go może nosić? Kto go może "uratować"? W jaki sposób? Z czym zestawiać?  Zapraszam na najnowszy wideo poradnik: Jaki to kolor? Peach fuzz należy do rodziny pomarańczy. (...)

Czytaj więcej
Co oznaczają symbole w przepisach prania?

Co oznaczają symbole w przepisach prania?

Pranie niszczy ubrania. To nie podlega dyskusji. Aby jednak czyszczenie nie było dla nas zgubne już po pierwszej próbie, producenci przygotowali dla nas przepisy prania. Są to najczęściej nylonowe, satynowe lub jedwabne wszywki umieszczane w wewnętrznej części odzieży. Metki te (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.