Site icon Kod Stylu

Chłodna Zima

Zapomnij o podstawowych 4 typach kolorystycznych. Zaprzyjaźnij się z nowoczesną analizą 12 typów urody!
Na czym polega rewolucja? Każdy z podstawowych typów kolorystycznych (nazywany od pór roku wiosna, lato, jesień i zima) posiada swoje trzy podtypy oparte na atrybutach koloru (odcień, walor, chromatyczność). Jeżeli jeszcze nie znasz tej idei, zobacz ten wpis.

Dziś skupię się na opisie typu Chłodna Zima. Jej typem siostrzanym jest Chłodne Lato.

Pozostałe dwa typy zimowe to Ciemna Zima i Czysta Zima.

Chłodna Zima (Cool Winter)

Typ siostrzany: Chłodne Lato
Typ opozycyjny: Ciepła Wiosna

Najważnieszą cechą (czyli atrybutem) palety Chłodnej Zimy jest chłodna temperatura. Ten typ kolorystyczny jest mieszanką kolorów zimy z dodatkiem barw lata. To najdelikatniejsza z wszystkich zim.

Jak może wyglądać Chłodna Zima?

Włosy Chłodnej Zimy mogą być brązowe, nawet z jaśniejszymi blond pasemkami. Oczy mogą być w dowolnym odcieniu, od błękitu aż do ciemnego kamiennego brązu. Skóra jest zazwyczaj jasna, beżowa, może być ciemniejsza, ale zawsze z widocznym różowym zabarwieniem. Uroda tego typu urody nie ma w sobie wiele kontrastu. Jest ciemna, ale też najdelikatniejsza ze wszystkich typów zimowych. Jeżeli jesteś Chłodną Zimą, Twoja skóra będzie fatalnie znosiła ciepłe kolory.

Zobacz wpis na blogu, w którym odpowiadam na pytanie: czy chłodny typ urody może mieć ciepły odcień skóry.

Kolory

Wybieramy kolory najchłodniejsze i ciemniejsze niż w przypadku Chłodnego Lata. Kolory ciepłe sprawią, że Chłodna Zima będzie wyglądała bardzo niekorzystnie, skóra może zrobić się sino-zielonkawa, twarz będzie wyglądała na mocno zmęczoną i starszą.

Dokładne zestawienie kolorów zawsze powinien dopasować kolorysta w oparciu do narzędzia do analizy kolorystycznej – bardzo istotne jest odpowiednie zestawienie kolorów zimnych jaśniejszych, bardziej stonowanych i ciemniejszych, bardziej nasyconych.

Jakie kolory pasują do Ciebie:

Kolory neutralne: biel, ołowiany szary, antracyt, stalowy, grafit, czarny.
Błękity: królewski, granat, atramentowy, paryski, pruski, kobalt, dymny, stalowy, gołębi, cyjan, lazurowy, błękit nieba, turkus, cyraneczka, petrol.
Zielenie: szmaragd, grynszpan, aloes, butelkowa, świerkowa.
Żółcie: limonkowa, siarczana.
Pomarańcze: koral.
Czerwienie: malinowa, żurawinowa, rubin, porzeczkowa, purpura, arbuzowa, różana, rabarbarowa, wiśniowa, buraczkowa.
Brązy i beże: gorzka czekolada, mahoniowy.
Róże: fuksja, magenta, malina, lilaróż, biskupi, amarant, lodowy, pastelowy.
Fiolety: fiołkowy, jasny fiołkowy, gencjana, jagodowy, winogronowy, rozmaryn, ametyst.

Unikaj: wszelkiego ciepła: żółci, pomarańczy, ciepłych, rudych brązów, mlecznej czekolady, zieleni trawiastej, jabłkowej, ciepłego różu i fioletu, kontrastowych, intensywnych zestawień kolorystycznych, za jasnych zestawień kolorystycznych.

Zobacz kolory korzystne dla Chłodnej Zimy

Dla porównania: te niekorzystne, z palety opozycyjnej:

Jak zestawiać kolory?

Przykładowe zestawienia kolorystyczne dla Chłodnej Zimy. Ubrania pochodzą ze sklepów Answear i Zalando.

Więcej zestawień znajdziesz na moim koncie na Instagramie, czyli tutaj.

Czy jest styl, który jest dedykowany Chłodnej Zimy?

Chłodna Zima to mieszanka niebieskości (od jasnych pasteli po ciemne granaty), różu (od pastelowego, poprzez żywe odcienie barbie czy magenty), chłodnych morskich turkusów i zieleni (od pastelowych poprzez żywy szmaragd aż do ciemnej butelkowej). Biel i czerń oraz odrobina szarości dodają klasycznego wyglądu. Chłodne Zimy nie przepadają za dużą ilością wzorów (jeżeli już do paski lub geometryczne), a w szczególności za kwiatami. Rudy zamsz czy miękkie, puszyste swetry ustępują lakierowanej skórze czy matowym marynarkom.

Czy te rozwiązania sprawdzą się dla wszystkich reprezentantek tego typu urody? Na pewno nie, ponieważ styl ubierania zawsze powinien być dopasowany do osobowości, stylu bycia, ról życiowych. Przez cały proces szukania swojego stylu możesz przejść razem ze mną i z książką lub e-bookiem Znajdź swój styl. Znajdziesz tam opis 27 stylów ubierania i dowiesz się, jak odnaleźć swoją kombinację, w oparciu o preferencje, typ sylwetki, typ kolorystyczny i role życiowe.

Codzienny wygląd Chłodnej Zimy powinien opierać się na zimnych kolorach, ciemnych, dość wyraźnych. Twoje kolory są najdelikatniejsze z całej palety zimowej, ponieważ typem siostrzanym jest Chłodne Lato. Pamiętaj, że ubiór ma być dopasowany do Twojego charakteru, Twojej pracy i trybu życia.

Umów się na analizę kolorystyczną!

Makijaż dla Chłodnej Zimy

Powinien być oparty na chłodnych barwach. Mieszanka kolorów lata i zimy będzie świetną kombinacją. Kolorystyka pasteli, delikatnych różów do policzków, łagodnych pomadek, wzbogacona o ciemniejsze lub mocniej nasycone elementy będzie świetnym wyborem.

Jeżeli interesuje Cię więcej informacji na temat analizy kolorystycznej, zapoznaj się z książką lub e-bookiem Ubierz się w kolor. Tajniki analizy kolorystycznej

Exit mobile version