fbpx

Jak nosić kurtkę bomberkę?

Inspiracje

Kurtka bomberka

Chcesz się dowiedzieć, kto może nosić ten fason kurtki? Jakie typy sylwetki? Do jakich stylów pasuje bomberka? Zapraszam do przeczytania tekstu lub/i obejrzenia videoporadnika! 🙂

Zobacz film:

Wersja tekstowa

Zacznijmy od krótkiej lekcji historii, ponieważ to ona w dużej mierze określiła, jakie style wykorzystują bomberkę, czyli bomber jacket jako swój flagowy fason. Kurtka bomberka jest zwana inaczej pilotką, ponieważ to piloci samolotów wojskowych korzystają z tego elementu garderoby najczęściej.

Podczas I wojny światowej samoloty miały otwarte kabiny i pilotom podczas lotów w powietrzu było zimno. Kiedy szukano rozwiązań tego problemu, długie, grube płaszcze nie zdawały egzaminu.
To właśnie unikatowy krój bomberki sprawdził się najlepiej. Kurtka na przestrzeni lat przeszła transformację. Ta pierwotna wersja miała przylegający kołnierz i szyta była ze skóry, następnie,
w latach 50., zastosowano w jej produkcji spadochronowy nylon (lekki, lecz wciąż wiatroodporny materiał), co przyczyniło się do spopularyzowania tego rodzaju odzieży.

Klasyczne kolory kurtki bomberki to te kojarzone z wojskiem: oliwkowozielony (militarny) i granatowy.

Bomberka została stworzona na potrzeby wojskowych sił powietrznych, była wykorzystywana przez pilotów. Następnie, w latach 70., punkowcy i skinheadzi zapożyczyli ją jako symbol niezależności, buntu. Na przełomie lat 70. i 80. deskorolkarze zaczęli opierać na niej swoje stylizacje i później, już w latach 90., cały świat hip-hopu nosił bomber jacket.

Obecnie jest nadal bardzo popularna. Trzy podstawowe style w modzie, które zapożyczają krój bomberki, to:

a dodatkowo:

Kurtka bomberka ma zastosowanie w różnych stylach. Obojętne, w jaki sposób chcesz stylizować to okrycie wierzchnie: czy buntowniczo, sportowo, militarnie, czy w sposób uczelniany – jest ona do Twojej dyspozycji.

Jeśli nie wiesz, jaki jest Twój styl, to zapraszam Cię do zapoznania się z książką Znajdź swój styl, która pomoże Ci go znaleźć.

Dla jakiej sylwetki kurtka bomberka?

Niestety bomber jacket nie jest przeznaczona dla wszystkich sylwetek. Będzie wskazana dla tych, które potrzebują zabudować górę, ponieważ dodaje objętości. Nie jest taliowana, nie podkreśla kobiecego ciała. Sprawdzi się dla sylwetek: A, E, I.

Najmniej korzystnie będą wyglądały sylwetki z obfitym biustem oraz mające mocno rozbudowaną linię brzucha. Nie polecam więc dla Y ani O.

Sylwetki X, H, S jak najbardziej mogą sięgać po pilotki, jednak należy zwrócić uwagę na krągłości i rozmiar. Sylwetka T musi pamiętać o zrównoważeniu proporcji dołem.

Oczywiście rozpiętą bomberkę może nosić większość sylwetek, lecz jeśli chcemy, by spełniała funkcję kurtki i trzymała ciepło, to musimy ją zapiąć i przestrzegać powyższych wskazówek.

Przy rozstrzyganiu, czy ten fason jest dla Ciebie korzystny, dodatkowo zwróć uwagę na swoją szyję. Jeżeli jest krótka i szeroka, to niestety bomberka może nie być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze bomberki?

Weź pod uwagę kolor, materiał, z jakiego jest wykonana, czy jest gładka, czy ma jakieś wzory, detale, np. cekiny. To wszystko oprócz oryginalnego fasonu ma wpływ na styl danej bomberki.

Zmieniając materiał, z którego będzie wykonana, np. wybierając taką błyszczącą z cekinami, zmienimy jej charakter, dzięki czemu będzie bardziej wpisywała się w styl glamour. Natomiast wykonana z koronki będzie nawiązywała do stylów boho, etno itp.

Z czym nosić kurkę bomberkę?

Jeśli chcemy wyglądać lekko, to proponuję zestawiać z wąskimi dołami (np. z obcisłymi spodniami, krótkimi spodenkami, opiętymi i minimalistycznymi spódnicami). Jedynie sylwetka I może pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa na dole.

Podsumujmy: bomberka jest funkcjonalną i uniwersalną kurtką.

Z jednej strony ma bardzo ściśle określone style, do których pasuje. Z drugiej natomiast: wystarczy zmienić jej kolorystykę, wykończenie, detale i bez żadnych obaw można włączyć ją w styl zupełnie inny.

Biorąc pod uwagę, że kalendarzowa wiosna wstąpiła już w nasze progi, powoli zaczynamy zamieniać grube płaszcze i futerka na lżejsze okrycia wierzchnie. Bomberka jest jedną z wielu propozycji na wiosenny czas. O pozostałych opcjach opowiem na webinarze w pierwszy poniedziałek, czyli 3 kwietnia o 19:00. Jeżeli interesuje Cię tematyka doboru okryć wierzchnich, czyli m.in. jak nosić, jak stylizować, co jest dobre dla jakich typów sylwetek, jak wykorzystywać te ubrania na różne okazje, jak nosić w nawiązaniu do danego stylu – to zapraszam serdecznie, zapisz się klikając tutaj!

Webinar jest bezpłatny dla wszystkich chętnych, którzy dokonają zapisu. Jeżeli nie możesz być
z nami na żywo, nie martw się! Otrzymasz retransmisję webinaru na adres mailowy.

Do zobaczenia!

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Odcienie bieli dla różnych typów urody

Odcienie bieli dla różnych typów urody

Czy wszystkie możemy nosić kolor biały? Czy może, według 12 typów urody, biel nie jest wskazana dla którejś z nas? Jeżeli chcesz się dowiedzieć jakie odcienie bieli są dla Ciebie najlepsze, to zobacz najnowszy wideoporadnik.   W teorii, powiedzenie kolor biały, (...)

Czytaj więcej
Biała koszula a różne style

Biała koszula a różne style

Biała koszula w różnych stylach i na różne okazje! Zapraszam na wideoporadnik oraz jego luźną transkrypcję!   Biała koszula nie zawsze musi być elegancka. Zapraszam Cię do poszerzenia swoich horyzontów, zainspiruj się jak możesz wykorzystać białą koszulę! Biała koszula nie musi (...)

Czytaj więcej
Buty do spódnic i sukienek na wiosnę i lato!

Buty do spódnic i sukienek na wiosnę i lato!

Jakie są zasady dobierania wiosennych i letnich butów do sukienek i spódnic? Jeśli chcesz się dowiedzieć, to zapraszam na  wideo poradnik. Na początek kilka ogólnych zasad: Lekkie optycznie buty dla osób niskich, dla sylwetek E, A Buty szalone, z kolorami, (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.