Site icon Kod Stylu

Materiały syntetyczne

Materiały syntetyczne. Czy są złe, czy nie? Czy chcesz dowiedzieć się, dlaczego uważam akryl za najgorszy materiał na świecie?
Zapraszam na film lub/i do przeczytania luźnej transkrypcji.

 

Materiały syntetyczne wytwarzane są chemiczne, z pochodnych ropy naftowej. Przerażające, prawda? Poniżej omówię kilka najbardziej popularnych włókien syntetycznych.

Poliester

Ma zły PR, jednak nie można zapominać, że ma swoje plusy. Jest bardzo tani w produkcji.  Nie gniecie się, nie traci koloru, nie kurczy. Jest wytrzymały i lekki. Często wykorzystywany jest do produkcji ubrań sportowych ze względu na swoje właściwości.

Jakie ma minusy? Cechuje go bardzo niska higroskopijność, czyli będzie to materiał w którym się spocisz i zgrzejesz. Dodatkowo jest łatwopalny, więc należy unikać otwartych źródeł ognia. Pod uwagę należy również wziąć ekologię i warto wiedzieć, że poliester bardzo długo się biodegraduje. 

Kupując ubrania z poliestru warto pamiętać, że w zależności od producenta możemy mieć do czynienia z poliestrem dobrej lub gorszej jakości. 

Poliamid

Najczęściej nazywany nylonem lub stylonem. Jest mniej popularnym włóknem syntetycznym, gdyż jest droższy. I znowu taka sama sytuacja. Jest to materiał lekki, wytrzymały, lecz nie przepuszczający powietrza, nie odprowadzający wilgoci. 

Elastan

Inne nazwy to lycra lub spandex. Jest bardzo popularny i spotkać go można wszędzie. Dzięki domieszkom elastanu ubrania się rozciągają, dopasowują do sylwetki. Jeżeli decydujesz się na ubranie z dodatkiem elastanu, sprawdź metkę i zobacz jaki procent elastanu znajduje się w danej tkaninie. Jeśli zawartość elastanu nie przekracza 5 %, to będzie to dodatek jedynie ulepszający zachowanie formy danego ubrania. W sytuacji, kiedy przekracza 20% to istnieje duże ryzyko, że ubrania będą się niechlujnie rozciągać, wypychać. 

Akryl 

To sztuczna wełna. W Polsce spotkamy się jeszcze z określeniem anilana. Jak dla mnie jest to najgorszy materiał. Dlaczego? Założeniem wyrobów z wełny jest to, że mają być ciepłe i pomagać utrzymać ciepło. Niestety akryl nie posiada tej funkcji. Podsumowując: jeśli kupisz sobie pozornie ciepły szalik, sweter lub czapkę  z akrylu, to okaże się, że wcale nie będzie Ci w nim ciepło. Będzie wręcz chłodził organizm jednocześnie blokując przepuszczanie powietrza. Czy ma jakieś plusy? Nie uczula i się nie gniecie.

____________________________________________________________________________________________________

  1. O składzie materiałów odzieżowych obejrzysz materiał lub/i przeczytasz tekst tutaj: Skład materiałów odzieżowych. O czym mówi nam metka?
  2. Więcej informacji o materiałach sztucznych znajdziesz tutaj: Materiały sztuczne
  3. Więcej informacji o materiałach naturalnych znajdziesz tutaj: Materiały naturalne 
Exit mobile version