fbpx

Jak dobrać rękawy?

Porady sylwetkowe

Czy rodzaj rękawa i jego długość ma znaczenie?

Czy rękaw może być obiektywnie za krótki albo za długi dla Ciebie?

Zapraszam na najnowszy video poradnik: Jak dobrać rękawy?

Dziś opowiem o pewnych aspektach doboru rękawów. Podczas przygotowań do tego materiału zdałam sobie sprawę, że nie mogę opowiedzieć o wszystkim, ponieważ byłby on bardzo długi. Dlatego skupię się na kilku podstawowych sprawach: długości oraz rodzaju wszycia rękawów.

Jaką długość mogą mieć rękawy?

Mikrorękawek – taki, który troszeczkę zasłania ramię i okolicę pachy.

Krótki rękaw – sięgający do połowy odległości między ramieniem i łokciem, maksymalnie do łokcia.

Rękawy ¾, ⅞, klasyczny długi albo taki, który zasłania delikatnie część dłoni.

Czy długość rękawa ma znaczenie i czy można ją dopasować do typu sylwetki?

Tak, dla pewnych typów sylwetek (nie dla wszystkich) długość rękawa jest bardzo ważna, ponieważ dzięki niej możemy dodać sobie lekkości albo ciężkości.

Sylwetki Y i T będą dobrze wyglądały z odkrytymi nadgarstkami, co skupi uwagę na nich, a nie szerokich ramionach. Dzieje się tak, ponieważ odsłonięta skóra zawsze przyciąga wzrok, podobnie jak w przypadku dużego dekoltu.

Rękawy ¾ czy ⅞ są również dobre dla sylwetek powiększonych, ponieważ nadgarstek jest szczuplejszy od reszty ręki. Gdy przyciągniemy uwagę do najszczuplejszej części, to cała sylwetka będzie się wydawać szczuplejsza. Jeżeli chcesz dodawać sobie lekkości, ponieważ masz jakąś ciężkość optyczną, np. rozbudowane ramiona, duży biust albo większy brzuch, to powinnaś odkrywać nadgarstki. Unikaj odkrytych nadgarstków, gdy są one bardzo pulchne.

Jeżeli natomiast masz bardzo szczupłe ręce, to najlepiej, jeśli będziesz je zakrywała długością standardową, a nawet stosowała rękawy wydłużone, sięgające dłoni. Tyczy się to głównie sylwetki I, która w swojej naturze jest bardzo szczupła.

Długość rękawa można również dopasować do kondycji skóry. Jeśli jesteś kobietą dojrzałą i masz wiotką skórę, to nie będziesz dobrze się czuła z bardzo odkrytymi rękami. Jednak są to już kwestie indywidualne i estetyczne.

Kolejny aspekt doboru rękawów to rodzaj wszycia.

Bardzo ważny, gdy chcemy wizualnie skrócić lub wydłużyć ręce. Uważam, że w wielu przypadkach ma większe znaczenie dla poprawienia proporcji sylwetki niż długość rękawa.

Najbardziej popularne jest szycie proste, czyli pionowe, w okolicy pachy. Kolejne to szycie obniżone, czyli takie, które przebiega pomiędzy ramieniem a łokciem. Jeszcze inne: szycie raglanowe – od pachy do szyi. Ostatni rodzaj to brak szwu, tzw. kimono czy nietoperz.

Dlaczego to ma znaczenie?

Szew klasyczny pasuje do każdej sylwetki i każdej długości rąk.

Szew raglanowy powoduje optyczne wydłużenie ręki. Jeśli jesteś bardzo wysoka i masz długie ręce – albo masz długie ręce względem ciała – to staraj się unikać takiego rękawa. Raczej chcemy wtedy optycznie skrócić ręce, np. za pomocą wszycia obniżonego.

Ważne jest również, aby sylwetki, które mają szersze ramiona niż biodra, czyli T i Y, nie nosiły zbyt często raglanów, zwłaszcza bardzo wyraźnie zarysowanych, np. gdy rękawy są w innym kolorze niż tułów. Takie zaakcentowanie ramion zwraca na nie uwagę i poszerza wizualnie. W rękawach z wszyciem raglanowym najlepiej wyglądają sylwetki A.

Sposób wszycia rękawów ma znaczenie dla naszej talii i biustu. Jeśli masz duży biust i pełne ramiona, czyli najprawdopodobniej jesteś Y (wąskie biodra) albo X (pełne biodra), to powinnaś unikać rękawów kimono czy nietoperz, czyli bez przeszycia. Powoduje to optyczne powiększenie biustu, wygląda niestety jak worek. Na pewno znajdą się bluzki w takim fasonie, które będą pasować, ale nieliczne.

Jeśli natomiast masz mały biust, to rękawy kimono, zwłaszcza połączone z oversize, będą Ci pasować, ponieważ powiększają optycznie i dodają krągłości. Mogą być dobre dla szczupłych sylwetek: T, S, I, E. Czasem sprawdzą się u H, to zależy od noszonego rozmiaru i wielkości biustu. Dlatego bardziej niż do typu sylwetki dopasowujemy rękaw do tęgości i wielkości.

Jeżeli chodzi o inne aspekty doboru rękawów, to liczy się kształt, czyli to, jak układają się na ręce. Zaczęłam już przygotowywać materiały na ten temat, ale jest ich bardzo dużo, dlatego nie zamieszczam ich tutaj. Więc pytanie do Ciebie: czy mam przygotowywać kolejne odcinki o rękawach, np. jak dobierać ich fasony do typu sylwetki, wzrostu lub kształtu rąk? Koniecznie daj znać w komentarzu!

Na dziś to tyle w temacie jak dobrać rękawy, a czy temat będzie rozwijany, to już zależy od Ciebie! Daj znać w komentarzu, czy powinnam omówić również kształy rękawów.

Masz trudność z określeniem swojego typu sylwetki?

Pomogę Ci w tym przez Internet. Wystarczy, że zrobisz sobie zdjęcia!
Skorzystaj z usługi określenia typu sylwetki, szczegóły znajdziesz tutaj.

Dlaczego warto to zrobić? Oto najważniejsze powody:

➕ Określę nie tylko typ sylwetki, ale też jej atuty. Będziesz świadoma, gdzie najlepiej przyciągać uwagę ubraniem i dodatkami.

➕ Już więcej nie będziesz musiała zastanawiać się, czy się dany fason do Ciebie pasuje. Nauczysz się dzięki temu robić bardziej udane zakupy.

➕ Będziesz wiedziała, na jakie treści w moich poradnikach, książkach i kursach online są dla Ciebie najważniejsze. Dowiesz się, jakie rozwiązania nie są dla Ciebie. Dzięki temu nie będziesz już popełniała błędów sylwetkowych.

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Letnie nakrycia głowy

Letnie nakrycia głowy

Letnie nakrycia głowy są potrzebne z dwóch powodów! Po pierwsze chronią naszą głowę przed słońcem, a po drugie potrafią nieźle podkręcić stykówkę! Zapraszam na wideo poradnik lub/i zapoznanie się z jego luźną transkrypcją.   Nakrycia głowy potrafią nadać stylizacji zupełnie różnego wymiaru, (...)

Czytaj więcej

Palety dla 12 typów urody

Analiza kolorystyczna to zupełnie nowy temat dla Ciebie? Zacznij od wpisów w tym miejscu >> Chcesz skorzystać z małej ściągawki i poznać palety 12 typów urody? Sprawdź, czym różnią się od siebie i zobacz, czy znajdziesz wśród nich swoje ulubione kolory. Jeżeli (...)

Czytaj więcej
Ubrania z muślinu

Ubrania z muślinu

Czy masz w swojej szafie ubrania z muślinu? Latem, oprócz lnu uwielbiam i gorąco polecam do przetestowania ubrania wykonane właśnie z tego materiału! Co to jest muślin? Muślin to najczęściej tkanina bawełniana, która cechuje się gofrowaną, pofalowaną strukturą. Jest bardzo delikatna (...)

Czytaj więcej
Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.