Kiedy powinnaś wyrzucić coś z szafy?

Inspiracje Opublikowano: środa, 6 lutego 2019

Na początek odpowiedz sobie na pytania:

Czy zdarza się, że otwierasz szafę i nie wiesz, co na siebie włożyć?
Czy myślisz czasem, że masz za dużo ubrań?

Jeżeli odpowiedziałaś twierdząco, to znaczy, że czas na porządek w szafie!
W dzisiejszym videoporadniku wyjaśniam, kiedy powinnaś wyrzucić coś z szafy.
Zapraszam do obejrzenia nagrania:

Kiedy powinnaś wyrzucić coś z szafy?

 

Dla lubiących czytać wersja tekstowa:
Wersja tekstowa nie jest transkrypcją, lecz materiałem luźno związanym z video.

Przede wszystkim chciałabym, żebyś zapamiętała dwie rzeczy:
1. Twoja szafa to nie muzeum.
2. Jeśli gromadzisz za dużo ubrań (lub butów i dodatków), to w ich gąszczu nie widzisz, co tak naprawdę masz.

Skąd porównanie do muzeum? Kiedy jako stylistka przeglądam szafy moich klientek (i klientów), znajduję wiele ubrań, których nie powinno tam być. Całe kolekcje odzieży zgromadzonej przez lata – może dobrej gatunkowo, może nawet ładnej. Ale jednak nienoszonej, ponieważ ciągle zmienia się moda i zmieniają się nasze ciała. A ubranie, którego nikt nie nosi, jest bezużyteczne, staje się rodzajem eksponatu, który możesz od czasu do czasu obejrzeć, odkurzyć i odłożyć z powrotem na miejsce. Z jedną różnicą: eksponaty w muzeum są doskonale uporządkowane i opisane. A w szafach często wymieszane z rzeczami, które faktycznie nosimy, co powoduje, że trudno nam się zorientować, co właściwie nadaje się do założenia. Efektem często jest wybieranie tych samych rzeczy non stop, ponieważ innych nie widzimy.

Muzeum w szafie daje nam poczucie, że mamy bardzo dużo ubrań, wręcz za dużo. Ale kiedy trzeba gdzieś wyjść, to niekoniecznie mamy co na siebie włożyć. Ze mną też tak było: za dużo rzeczy, których nie nosiłam.

Aby świetnie wyglądać, potrzebujesz przecież odpowiednich ubrań i dodatków na daną okazję. Gdy nie znajdujesz ich w szafie, zazwyczaj wybierasz prostą drogę: kupujesz coś nowego. Tym sposobem masz jeszcze więcej rzeczy. A tak naprawdę powinnaś zacząć od wyrzucania!
Podkreślę, że wyrzucenie to niekoniecznie umieszczenie w koszu na śmieci. Rozumiem też przez to sprzedaż ubrań albo oddanie ich osobom bliskim lub potrzebującym.

Kiedy należy coś wyrzucić z szafy?
Gdy przeczytasz to, co zaraz napiszę, być może powiesz, że jest to absolutnie banalne. Czasami jednak najprostsze w teorii rozwiązania są najtrudniejsze do zastosowania.

Z ręką na sercu przyznaję, że jak większość kobiet niejednokrotnie przed wyjściem z domu stawałam przed szafą i z przerażeniem stwierdzałam: ojej, nie mam co na siebie włożyć!

To można zmienić, wykazując odrobinę zaangażowania raz na jakiś czas. Przede wszystkim powinnaś się zastanowić, kiedy ostatnio robiłaś porządny przegląd szafy.

Jeżeli nie lubisz robić tego sama, możesz zaprosić na spotkanie stylistkę (zobacz, jak to wygląda: kliknij). Wiem, że nie wszyscy są tak odważni, aby pokazać swoją szafę innej osobie – może wolisz nauczyć się od stylistki, jak zrobić taki przegląd samodzielnie. Jeżeli jesteś ze Śląska lub okolic, to zapraszam Cię na warsztaty do Gliwic. To warsztaty pięciogodzinne, których jednym z etapów jest właśnie nauka tego, jak wykonać przegląd szafy (skutecznie!) krok po kroku, według moich dokładnych instrukcji. Jeżeli nie mieszkasz w mojej okolicy, również mam propozycję: kurs online Atrakcyjna Ty, który jest elektroniczną wersją warsztatów stacjonarnych (jest też bardziej rozbudowany merytorycznie). Zobacz, jak wygląda: kliknij.

Wyrzucanie ubrań jest trudne dla większości z nas. Zapamiętaj jedną zasadę, która ułatwi Ci podejmowanie decyzji podczas przeglądania ubrań i dodatków:

W szafie nie powinno być PRZYDASIÓW.

„Przydaś” to jest taka rzecz, której NIE NOSISZ, ale zamiast się jej pozbyć mówisz: TO SIĘ PRZYDA.

Kiedy ubranie staje się „przydasiem”? Zazwyczaj po około dwóch latach nienoszenia.
Jeżeli gromadzisz w szafie rzeczy, które nie są używane, a leżą lub wiszą ponad dwa lata, to pozbądź się ich, znajdź im nowy dom! Nie rób z szafy muzeum 😉

Masz dziś zadanie specjalne: zrób sobie przegląd garderoby i pozbądź się wszystkich „przydasiów”. Uwierz, że Twoja szafa stanie się bardziej przestronna i będziesz więcej w niej widzieć.

To co, idziesz sprzątać od razu? 🙂

Komentarze

Blog

Czytaj także...

Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.