Jak wybrać garnitur?

Porady dla mężczyzn

Artykuł ukazał się na stronie Pako Lorente.

Mężczyzna w garniturze wzbudza szacunek. Kobiety mówią, że każdy z panów wygląda w nim lepiej niż w jakimkolwiek innym ubraniu. Pasuje na wiele okazji, zawsze wygląda elegancko, jest strojem dość plastycznym, możemy zmieniać go dodatkami. Warto poświęcić chwilę, aby wybrać egzemplarz idealny.

Pierwszy garnitur mężczyzny zazwyczaj kupowany jest z okazji studniówki i matury. Następny przeważnie na ślub. Jeżeli mężczyzna nie chodzi za wiele w strojach formalnych, te dwa zakupy często wystarczają na kilka dobrych lat. Nie zawsze jest to dobre posunięcie, bo moda garniturów nie omija.

Wydaje się, że kupno garnituru to taka prosta sprawa. Nic bardziej mylnego – okazuje się, że niewielu mężczyzn ma dobrze dobrany garnitur. Na co należy zwracać uwagę, gdy wybierasz garnitur?

Pako Lorente

Po pierwsze rozmiar. Niestety duża część mężczyzn nosi za duże marynarki i za długie spodnie. Jeżeli Twoja marynarka marszczy się na Tobie pionowo – jest na za duża, jeżeli poziomo – za mała. Jak znaleźć rozmiar idealny? Pamiętaj, że marynarka powinna dobrze leżeć w ramionach, sprawdź dłonią czy od nich nie odstaje. Marynarka dobrze dobrana rozmiarowo po zapięciu guzika powinna łagodnie przylegać do brzucha. Jeżeli ledwo można włożyć dłoń pomiędzy marynarkę a brzuch – jest ona za ciasna. Jeżeli natomiast można ją odciągnąć od brzucha na kilka czy kilkanaście centymetrów, oznacza to, że jest za duża.

Długość spodni to kolejne wyzwanie. Zapomnij o zasadzie ‘do połowy obcasa’ – długość nogawki zależy od jej szerokości. Większość spodni oferowanych w sklepach ma średnią szerokość nogawki (20-23cm). Nogawka takich spodni powinna z tyłu sięgać do połowy cholewki, a z przodu tworzyć lekkie załamanie. Nogawki węższe powinny być nieco krótsze, a szersze – nieco dłuższe.

Po drugie – kolor. Najbardziej uniwersalnym kolorem garnituru jest granatowy. Granat ma pozytywny przekaz emocjonalny – wzbudza zaufanie, symbolizuje powagę i prestiż. Sprawdzi się na ważnych egzaminach, balu maturalnym, ślubie kolegi i rozmowie kwalifikacyjnej. Jest więc świetnym rozwiązaniem dla mężczyzn, którzy nie potrzebują kilku garniturów.           Niestety wielu panów decyduje się na czarny garnitur, ponieważ panuje przekonanie, że to kolor najbardziej uniwersalny. Jest to błąd, ponieważ czarny garnitur powinien być noszony tylko na bardzo eleganckie okazje odbywające się po zmroku (umownie przyjmuje się godzinę 18:00).

Po trzecie – tkanina. Pamiętaj, że najbardziej uniwersalne i eleganckie są tkaniny z połyskiem matowym. Nawet na wieczór nie decyduj się na bardzo błyszczący materiał – możesz być posądzony o brak gustu.

Także – do dzieła! Rozmiar, kolor, tkanina. Trzy podstawowe wyznaczniki poprawnie dobranego garnituru.

 

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.