Site icon Kod Stylu

Jak dobierać torebkę?

Na pewno nie jeden raz słyszałaś, że dodatki potrafią zmienić całą stylizację. Dzisiaj materiał o jednym z nich. O TOREBCE!
I odpowiedź na pytanie:  Jak najlepiej dobierać torebkę do siebie?

Zapraszam na film lub/i zapoznanie się z jego luźną transkrypcją.

Myślę, że torebka jest jednym z najbardziej popularnym z akcesoriów, bo przecież nie każda z nas nosi apaszki, szale, broszki, czy wyraźną biżuterię. Nie wspominając o dodatkach do włosów. Dlatego dzisiaj materiał dotyczy torebek. Jeśli podoba Ci się ten poradnik to chętnie się dowiem, czy tworzyć kolejne materiały z serii: „Jak dobrać?”. Napisz mi w komentarzu, czy chcesz by ta seria „akcesoriowa” się rozrosła, czy nie. 

Jak dobierać dla siebie idealną torebkę? Są kobiety, które lubią mieć torebkę jedną na sezon i jej nie zmieniać. Jest również druga grupa kobiet, które dopasowują torebkę do stylizacji i w swojej kolekcji mają kilka lub kilkanaście wariantów. Dzisiejszy materiał przygotowany jest dla tych dwóch grup kobiet. Każda znajdzie przydatne dla siebie informacje 🙂

Jak dobierać torebkę?

Wybierając torebkę istotny dla nas będzie: kształt, rozmiar, to gdzie będzie się „opierać” na naszej sylwetce podczas noszenia. 

Czy sylwetka ma wpływ na wybór torebki?

W niektórych przypadkach tak, w niektórych nie. Jeśli brać pod uwagę typologię sylwetek, którą stosuję w swojej pracy stylistki (jeśli jeszcze nie słyszałaś o 9 typach sylwetki to odsyłam Cię do wpisu na blogu:) LINK TUTAJ>> TYPY SYLWETEK

Zgodnie z teorią sylwetki dzieli się na proporcjonalne i dysproporcjonalne.

Sylwetki proporcjonalne : S ,X, E, H, I

W przypadku tych pięciu typów góra sylwetki jest równoważona w szerokości z dołem sylwetki ( szerokość ramion = szerokość bioder) – nie potrzeba wyrównywać proporcji torebką. Wśród sylwetek proporcjonalnych mamy jednak dwie, które charakteryzują się niskim i wysokim wzrostem.

Sylwetka I – sylwetka wysoka powyżej 170 cm. Może pozwolić sobie na noszenie torebek poniżej linii bioder, długie na wysokości połowy uda. Dlaczego? Torebka jako akcesorium jest elementem przykuwającym wzrok w całej kompozycji stylizacyjnej. Może ona zwracać uwagę: kształtem, rozmiarem lub kolorem. Jeżeli sylwetka I będzie stosowała zabieg stylizacyjny polegający na zwracaniu uwagi w dole sylwetki, wówczas optycznie odejmie sobie kilka centymetrów.

[1, 2, 3]

Zupełnie odwrotnie będzie w przypadku sylwetki E. Reprezentantki sylwetki E to kobiety drobne, o wzroście poniżej 160 cm. Najlepiej jeśli będą torebkę umiejscawiać w górnej części ciała: np. pod ramieniem. Nie jest to tak, że istnieje zakaz noszenia listonoszki. Warto jednak pamiętać, by wówczas opierała się bardziej w górnej części biodra lub w okolicach brzucha. 

[1, 2, 3]

Sylwetki, które mają dysproporcje:

Sylwetka A (trójkąt, gruszka) , której najszerszy punkt umiejscowiony jest w okolicach bioder, ud, kroku, bryczesów. Jednym słowem w dole sylwetki, poniżej pępka. Dlatego, z zasady torebki lepiej nosić wyżej, pod pachą. Jeżeli jest to kopertówka to nosimy ją włożoną pod pachą, jeżeli jest to torebka codzienna to nosimy ją na pasku również w górze sylwetki. Nie jest to tak, że sylwetka A nie może nosić listonoszki. Podobnie jak u sylwetki E lepiej jeśli będzie się opierała w górnej części biodra lub okolicach brzucha. 

[1, 2, 3, 4]

Sylwetka Y i T, czyli przeciwność sylwetki A (odwrócony trójkąt, kielich) będzie miała za zadanie przyciągnąć uwagę do bioder, generalnie dolnej części sylwetki. Polecane modele to takie na dłuższym pasku, które będą obijały się o biodra, lub takie z krótkimi uszami, które nosi się w zgięciu łokcia lub po prostu w ręce.

[ 1, 2, 3, 4]

Sylwetka O (jabłko) ma najbardziej rozbudowaną linię brzucha. Oznacza to, że np. nerka nie sprawdzi się stylizacyjnie u Pań o tej sylwetce (*nerki sprawdzą się dla sylwetek T i Y). 

[1, 2, 3, 4]

 

Podsumowując pierwszą część: torebkę umiejscawiamy tam, gdzie chcemy przyciągnąć wzrok obserwatora. 

Wracając do wzrostu. Sylwetka E oraz sylwetka I mają w swoim opisie wzrost, lecz inne sylwetki również mogą być niskie lub wysokie i wówczas należy stosować te same zasady. Biorąc za przykład sylwetka X, która może być sylwetką niską i mieć 160 cm lub wysoką i mieć 180 cm.  Dlatego dobierając torebkę trzeba dobrać do typu sylwetki, ale i do wzrostu, biorąc pod uwagę te dwa aspekty równocześnie. Dla przypomnienia: wzrost niski to kobiety poniżej 160 cm; wzrost proporcjonalny to 165- 169 cm; wzrost wysoki powyżej 170 cm. 

Co z doborem kolorystycznym?

Dobór kolorystyczny biorąc pod uwagę rodzaj sylwetki:

Zasada: Kolorystycznie wyróżniająca się torebka na tle sylwetki przyciąga uwagę. 

Przykład: Limonkowa, soczyście trawiasta torebka, cytrynowa, tulipanowa, ostra czerwień na ciemnym, stonowanym tle będzie potęgowała efekt przyciągania uwagi do miejsca, w którym się znajduje na sylwetce.

Dobór kolorystyczny biorąc pod uwagę typ kolorystyczny:

Zasada: Jeśli znasz swój typ kolorystyczny to sięgnij po kolory ze swojej palety. Jeśli chcemy by była ona ciemna, to sięgamy po kolor z ciemnej bazy kolorystycznej, analogicznie z kolorem jasnym. Jeśli chcemy wybrać kolor dla jasnej torebki, sięgamy po odcień z jasnej bazy kolorystycznej. Natomiast, jeśli szukasz torebki w kolorze rzucającym się w oczy, to nie sięgaj do gamy wszystkich kolorów, tylko znajdź taki odcień w palecie dedykowanej dla Ciebie. 

Przykład: Ciepła Jesień może wybrać ciemną torebkę w kolorze: gorzkiej czekolady, terracoty, oberżyny. Kolory na jasną torebkę to przykładowo: kawa z mlekiem, ciepły beż. Kolor rzucający się w oczy: indygo, petrol, morski.

Co z kształtem?

Dobór torebki biorąc pod uwagę jej wielkość.

Zasada: Jeśli jesteś sylwetką drobną – wybieraj mniejsze torebki. Jeśli jesteś sylwetką postawną – wybieraj większe torebki. (*uniwersalna zasada do wszystkich dodatków/akcesoriów)

Przykład: Kobieta o wzroście 158 cm i rozmiarze 34 będzie korzystniej wyglądała z małą torebką, niż z wielką torbą, która ją optycznie obciąży. Natomiast, kobieta o wzroście 178 w rozmiarze 46 wybierając małą torebkę sprawi, że ten dodatek będzie niewidoczny. Lepiej sprawdzi się większa torba, która będzie proporcjonalnie dobrana do wzrostu i rozmiaru. 

Podsumowując dzisiejszy temat. Jak dobierać torebkę? Oto skrótowy poradnik stylizacyjny krok po kroku:

Patrzymy, czy uzyskamy wskazówki doboru zdeterminowane przez:

  1. typu sylwetki;
  2. wzrostu;
  3. „gabarytu” sylwetki.

W drugiej kolejności patrzymy na torebkę pod względem koloru i sprawdzamy, czy:

  1. kolor jest zgodny z naszym typem kolorystycznym
  2. czy kolor będzie się „odznaczał” na tle naszej sylwetki, przez co będzie wpływał na proporcje.

Daj znać w komentarzu jak Ty dobierasz torebki. Czy tworzyć serię porad z innymi akcesoriami?

 

Exit mobile version