Marsala

Inspiracje

Miasto we Włoszech. Wino. Kolor roku 2015.

Marsala to miasto w okolicy Sycylii, które które swą śpiewną nazwę użycza winu z tegoż regionu. Wino najczęściej jest deserowe, może być też wytrawne. Białe lub czerwone, podawane jako aperitif, do posiłku, deserów czy sera. Pycha! Ale przecież mój blog kulinariami się nie zajmuje 😉

Marsala

Firma Pantone, która każdego roku określa kolor, który będzie tematem przewodnim przez najbliższe 12 miesięcy, kolorem roku 2015 okrzyknęła właśnie marsalę. Głęboki kolor czerwonego wina, zabrudzone brązem bordo.

www.pantone.com

Dla kogo ten kolor?
Marsala jest wzrokowo ciężkim, głębokim, ale też kremowym, dostojnym kolorem.
Na większych płaszczyznach będzie świetnie wyglądała na osobach o typie urody Ciemnej Jesieni, Ciemnej Zimy, Ciepłej Jesieni. Dobrze też będzie prezentowała się przy Zgaszonej Jesieni, jednak ze względu na delikatniejszy typ urody, dobrze gdyby marsala była zestawiona z jaśniejszą barwą, aby nie przytłoczyła jej urody.

Czy inne typy urody mogą wybierać Marsalę? Oczywiście, ale w mniejszych ilościach. Zgaszone Lato, Ciepła Wiosna, Czysta Wiosna, Czysta Zima, Jasne Lato, Jasna Wiosna mogą stosować w małych ilościach lub w dodatkach.
Najtrudniej będzie wplątać Marsalę do szafy Chłodnego Lata czy Chłodnej Zimy. Zauważyłam, że osoby z tymi typami urody same rezygnują z tego odcienia.
Pamiętaj, że im chłodniejszy lub im jaśniejszy typ kolorystyczny, marsala powinna być mniejszym akcentem kolorystycznym ubrania.

Marsala ciemna

Marsala ciepła

Marsala zgaszona

Marsala łączenie

Marsala JASNE

Marsala chłodne

Mi marsala kojarzy się z porą jesienno-zimową. Mniej widzę ją w codzienności wiosenno-letniej. Robią to jej atrybuty, czyli: ciemny, ciepły, zgaszony.
Wykorzystaj więc jej siłę jeszcze w najbliższych miesiącach i zapamiętaj ten kolor na przyszły sezon jesień/ zima.

marsala1

marsala2

marsala4

marsala duze

Komentarze

Kategorie

Blog

Czytaj także...

Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.