Żółty dla każdego typu urody

Porady kolorystyczne Opublikowano: środa, 1 lutego 2017

Wiosna tuż, tuż. Żółty zalał sklepy.

Żółte bluzki, spodnie, sukienki, apaszki.
Przeprowadzając analizy kolorystyczne i robiąc przeglądy szaf widzę, że kolor ten nie pojawia się bardzo często.

Czy słusznie? I tak, i nie.
Na początek trochę teorii. Żółty jest kolorem trudnym, ponieważ wachlarz jego odcieni jest bardzo wąski. Jeżeli wyobrazisz sobie, że wszystkie kolory powstają z trzech podstawowych: żółci cytrynowej, błękitu cyjanowego i magenty, to zobaczysz jak mało propozycji da Ci grupa żółci. Z jednej strony na żółty wpływa niebieski: wystarczy dodać go odrobinę i już mamy zieleń. Z drugiej magenta – błyskawicznie pojawi się pomarańczowy.

Grafika teoria_kolory podstawowe

Grafika teoria_kolory ciepłe-zimne

Dlatego też tak mało żółtego można znaleźć w naszych szafach. Czysty, cytrynowy jest mało plastyczny, mocno rzuca się w oczy i przyćmiewa urodę wielu typów. Przyjrzyjmy się jednak innym odcieniom.

Jak 12 typów kolorystycznych radzi sobie z kolorem żółtym?

Najlepiej żółty będzie komponował się z typami wiosennymi: Jasną Wiosną, Ciepłą Wiosną i Czystą Wiosną. Jesienie też będą miały pole do popisu. Najgorzej z tym kolorem poradzi sobie Chłodne Lato i Chłodna Zima.

Przygotowałam kolaże odcieni żółtego dla każdego z 12 typów kolorystycznych. Jeżeli chcesz zobaczyć poszczególne ubrania, kliknij tutaj, następnie w konkretny zestaw i będziesz miała możliwość kupienia każdej propozycji.

Jasna Wiosna
Typ lubiący delikatne, rozbielone, ale nadal soczyste żółcie.
Jasna Wiosna

Ciepła Wiosna
Na wybór żółci wpływa jej typ siostrzany, Ciepła Jesień. W zestawieniu pojawia się więc odrobinę cięższych, miodowych odcieni.
Ciepła Wiosna

Czysta Wiosna
Cytryna, limonka, jaskier – same neonowe odcienie.
Czysta Wiosna

Ciepła Jesień
Złoto, bursztyn, kukurydza, mango oraz odrobina słonecznych odcieni to idealny mix.
Ciepła Jesień

Zgaszona Jesień
Miękkie, delikatne, lekko przygaszone odcienie żółci: piwny, pszeniczny, piaskowy i słomkowy.
Zgaszona Jesień

Ciemna Jesień
Szafran, mango, musztarda, ochra – szukaj ciemnych, lekko zbrązowiałych i ciężkich odcieni.
Ciemna Jesień

Ciemna Zima
To typ, który nie przyjmie żółci zbyt wiele. Odcienie na pograniczu musztardy, topazu, starego złota czy połyskującego prawie-brązu sprawdzą się najlepiej.
Ciemna Zima

Czysta Zima
Czy żółty będzie Twoim ulubionym kolorem? Wątpię. Jeżeli jednak chcesz próbować, wybieraj odcienie limonkowe, cytrynowe, neonowe, kanarkowe.
Czysta Zima

Chłodna Zima i Chłodne Lato
Poradzę Ci: unikaj żółci, ten kolor nie oferuje zbyt wiele dla Ciebie. Oczywiście, możesz mieć go odrobinę, zawsze w chłodnej, limonkowej wersji. Nic więcej.

Jasne Lato
Waniliowe, lniane czy ananasowe żółcie będą jedyną słuszną opcją. Pamiętaj o bardziej zgaszonych: piaskowych i pszenicznych. Od typu siostrzanego Jasnej Wiosny zapożycz bardziej żywe, ale nadal sorbetowe odcienie.
Jasne Lato

Zgaszone Lato
Nie będę polecała Ci noszenia żółtego. Jego typowe: słoneczne, ciepłe i rażące odcienie nie służą Twojej urodzie. Sięgaj jedynie po słomkowe, piaskowe, zbożowe. Jeżeli masz w swojej urodzie dużo Zgaszonej Jesieni, możesz włączać go więcej do swojej palety.
Zgaszone Lato

Komentarze

Blog

Czytaj także...

Strona korzysta z informacji przechowywanych w plikach cookies w celach funkcjonalnych oraz statystycznych.